Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce!
Slow travel
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce!

Do Bożego Narodzenia pozostaje już coraz mniej czasu. A skoro o tym mowa, to nic nie nadaje takiego klimatu w mieście jak jarmarki świąteczne. Piękne dekoracje, rękodzielnicze cuda, światełka, niesamowite zapachy, pyszne jedzenie i wyjątkowy nastrój, którego nie da się zapomnieć. Sprawdziliśmy, które polskie jarmarki warto odwiedzić.

O jarmarku bożonarodzeniowym słów kilka

Jarmarki świąteczne to jedne z największych zimowych atrakcji plenerowych, z których chętnie korzystają mieszkańcy i turyści. Tradycja ta w Polsce sięga kilkudziesięciu lat, a przywędrowała do nas z Niemiec. Pierwszy niemiecki jarmark – Weihnchtsmarkt – odbył się pod koniec XIV wieku w Monachium. Wówczas rozkładano mięso, sery, z czasem też wyroby rzemieślnicze, czyli zabawki dla dzieci i wiklinowe kosze.

Teraz jarmarki rozrosły się do wielkich rozmiarów. Można zaopatrzyć się tam w regionalne dania, ręcznie przygotowane chleby, tradycyjne sery, domowe dżemy i miody oraz wiele innych pyszności. Dorośli mogą też rozgrzać się przy grzanym winie. Nie brakuje drewnianych, szklanych, skórzanych i wełnianych cudów własnej produkcji.

Co ciekawe, jarmark to również szereg wydarzeń towarzyszących – pokazy, spektakle, koncerty, wspólne czytanie, jasełka, prezentacje szopek, a także atrakcje typu karuzela niczym z amerykańskiego filmu albo lodowisko. Niektóre jarmarki są otwarte wyłącznie w grudniowe weekendy, inne przez cały adwent, a jeszcze kolejne od listopada do stycznia.

Zachwycające i klimatyczne jarmarki świąteczne w Polsce

Jarmarki bożonarodzeniowe przyciągają rzesze odwiedzających. W naszym kraju zdecydowanie najpiękniejsze jarmarki są:

  • w Krakowie, na Rynku Głównym – mamy tutaj najbardziej rozpoznawalny jarmark, określony nawet mianem jednego z najpiękniejszych w Europie. Głównymi atrakcjami jest pokaz „Dziadów” przy pomniku Mickiewicza oraz Małopolski Korowód Kolędniczy. Nie możemy wyjść stamtąd bez skosztowania pieczonych kasztanów, oscypków czy pierogów;
  • we Wrocławiu, na Placu Solnym – panuje tutaj baśniowa atmosfera, którą docenią szczególnie dzieci. Czeka na nie zimowy labirynt, świąteczny wiatrak XXL oraz karuzela z reniferem Rudolfem i Bajkowy Lasek, w którym można zatrzymać się na chwilę, by posłuchać baśni. Warto się też rozglądać za Krasnalem Prezentusiem;
  • w Gdańsku, na Targu Węglowym – od ilości światełek może zakręcić się w głowie. Do tego bajkowe dekoracje, koło widokowe Ambersky, Anielski Młyn, Mikołajkowy Zakątek z wenecką karuzelą z rumakami oraz gadający Łoś Lucek, gadająca Skrzynka Katarynka i gigantyczna kula śnieżna z rowerowym napędem. Polecamy również udać się do Fabryki Prezentów Świętego Mikołaja, a także zobaczyć ogromny kalendarz w Bramie Adwentowej;
  • w Poznaniu – tutaj również nie brakuje atrakcji. Jest 33-metrowe koło młyńskie z karuzelą, Poznań Ice Festival z lodowymi rzeźbami, a nawet Christmas Silent Disco, podczas którego tańczymy w słuchawkach przy świątecznych rytmach, oraz symulator lotu saniami;
  • w Warszawie, na Starówce – na chętnych czeka lodowisko przy Pomniku Syreny, sanie św. Mikołaja, bajkowe dekoracje oraz mnóstwo rękodzieła i smakołyków. Najmłodsi z pewnością się ucieszą z przechadzającego się bałwanka Olafa.

A Ty, na który jarmark świąteczny wybierzesz się w tym roku?

Zdj. główne: Daniels Joffe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne wyposażenie do swojego ogrodu – od mebli po jacuzzi
Jak wybrać idealne wyposażenie do swojego ogrodu – od mebli po jacuzzi
Odkryj jak unikalnie urządzić swój ogród. Dowiedz się, jakie meble i dodatki będą najbardziej funkcjonalne, a także wybierz idealne jacuzzi. Spersonalizuj swoje zielone przestrzenie.
Zurbano – marka obuwnicza, która nawiązuje do hiszpańskiej estetyki
Zurbano – marka obuwnicza, która nawiązuje do hiszpańskiej estetyki
Obuwie inspirowane Madrytem i Warszawą, eleganckie i jednocześnie wygodne. Oto polska marka Zurbano!
Czym kierować się przy zakupie ubranek dla najmłodszych?
Czym kierować się przy zakupie ubranek dla najmłodszych?
Zastanawiasz się, czym kierować się przy zakupie ubranek dla dzieci? Przeczytaj nasz artykuł.
Ostatnie wpisy