Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce!
Slow travel
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce!

Do Bożego Narodzenia pozostaje już coraz mniej czasu. A skoro o tym mowa, to nic nie nadaje takiego klimatu w mieście jak jarmarki świąteczne. Piękne dekoracje, rękodzielnicze cuda, światełka, niesamowite zapachy, pyszne jedzenie i wyjątkowy nastrój, którego nie da się zapomnieć. Sprawdziliśmy, które polskie jarmarki warto odwiedzić.

O jarmarku bożonarodzeniowym słów kilka

Jarmarki świąteczne to jedne z największych zimowych atrakcji plenerowych, z których chętnie korzystają mieszkańcy i turyści. Tradycja ta w Polsce sięga kilkudziesięciu lat, a przywędrowała do nas z Niemiec. Pierwszy niemiecki jarmark – Weihnchtsmarkt – odbył się pod koniec XIV wieku w Monachium. Wówczas rozkładano mięso, sery, z czasem też wyroby rzemieślnicze, czyli zabawki dla dzieci i wiklinowe kosze.

Teraz jarmarki rozrosły się do wielkich rozmiarów. Można zaopatrzyć się tam w regionalne dania, ręcznie przygotowane chleby, tradycyjne sery, domowe dżemy i miody oraz wiele innych pyszności. Dorośli mogą też rozgrzać się przy grzanym winie. Nie brakuje drewnianych, szklanych, skórzanych i wełnianych cudów własnej produkcji.

Co ciekawe, jarmark to również szereg wydarzeń towarzyszących – pokazy, spektakle, koncerty, wspólne czytanie, jasełka, prezentacje szopek, a także atrakcje typu karuzela niczym z amerykańskiego filmu albo lodowisko. Niektóre jarmarki są otwarte wyłącznie w grudniowe weekendy, inne przez cały adwent, a jeszcze kolejne od listopada do stycznia.

Zachwycające i klimatyczne jarmarki świąteczne w Polsce

Jarmarki bożonarodzeniowe przyciągają rzesze odwiedzających. W naszym kraju zdecydowanie najpiękniejsze jarmarki są:

  • w Krakowie, na Rynku Głównym – mamy tutaj najbardziej rozpoznawalny jarmark, określony nawet mianem jednego z najpiękniejszych w Europie. Głównymi atrakcjami jest pokaz „Dziadów” przy pomniku Mickiewicza oraz Małopolski Korowód Kolędniczy. Nie możemy wyjść stamtąd bez skosztowania pieczonych kasztanów, oscypków czy pierogów;
  • we Wrocławiu, na Placu Solnym – panuje tutaj baśniowa atmosfera, którą docenią szczególnie dzieci. Czeka na nie zimowy labirynt, świąteczny wiatrak XXL oraz karuzela z reniferem Rudolfem i Bajkowy Lasek, w którym można zatrzymać się na chwilę, by posłuchać baśni. Warto się też rozglądać za Krasnalem Prezentusiem;
  • w Gdańsku, na Targu Węglowym – od ilości światełek może zakręcić się w głowie. Do tego bajkowe dekoracje, koło widokowe Ambersky, Anielski Młyn, Mikołajkowy Zakątek z wenecką karuzelą z rumakami oraz gadający Łoś Lucek, gadająca Skrzynka Katarynka i gigantyczna kula śnieżna z rowerowym napędem. Polecamy również udać się do Fabryki Prezentów Świętego Mikołaja, a także zobaczyć ogromny kalendarz w Bramie Adwentowej;
  • w Poznaniu – tutaj również nie brakuje atrakcji. Jest 33-metrowe koło młyńskie z karuzelą, Poznań Ice Festival z lodowymi rzeźbami, a nawet Christmas Silent Disco, podczas którego tańczymy w słuchawkach przy świątecznych rytmach, oraz symulator lotu saniami;
  • w Warszawie, na Starówce – na chętnych czeka lodowisko przy Pomniku Syreny, sanie św. Mikołaja, bajkowe dekoracje oraz mnóstwo rękodzieła i smakołyków. Najmłodsi z pewnością się ucieszą z przechadzającego się bałwanka Olafa.

A Ty, na który jarmark świąteczny wybierzesz się w tym roku?

Zdj. główne: Daniels Joffe/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczne rozwiązania do przechowywania pościeli: zalety łóżek z wbudowanymi pojemnikami
Praktyczne rozwiązania do przechowywania pościeli: zalety łóżek z wbudowanymi pojemnikami
Rozważasz zakup łóżka z wbudowanymi pojemnikami? Odkryj praktyczne rozwiązania do przechowywania pościeli. Nasz poradnik pomoże Ci zrozumieć zalety tej opcji i da wskazówki, jak maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Czy słyszałaś o jodze hormonalnej?
Czy słyszałaś o jodze hormonalnej?
Joga jest uwielbiana szczególnie przez panie. Są różne jej odmiany, w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się joga hormonalna. Co to takiego i dla kogo wskazane są takie ćwiczenia?
Dokąd pojechać w podróż poślubną?
Dokąd pojechać w podróż poślubną?
Podróż poślubna to wydarzenie, na które czeka wiele młodych par - w końcu to często najpiękniejsze wakacje w życiu! Jednak jaki kierunek wybrać na tę wyjątkową podróż? Przedstawiamy kilka naszych wyjątkowo romantycznych miejsc, w które możecie wybrać się w podróż poślubną!
Ostatnie wpisy