City break w Twoim kraju! Gdzie wybrać się na weekend w Polsce?
Slow travel
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

City break w Twoim kraju! Gdzie wybrać się na weekend w Polsce?

W Polsce znajdziemy wiele miast, w których miło spędzimy czas podczas weekendu. My chcemy dziś polecić te mało oczywiste, które nadal mają w sobie wiele uroku i ciekawych miejsc do zwiedzenia, a nie spotkamy w nim tłumów turystów. Gdzie udać się na city break, nie przekraczając granicy naszego kraju? Podpowiadamy!

Kalwaria Zebrzydowska

Miasto to powinien odwiedzić każdy fan sztuki i architektury sakralnej. Kalwaria Zebrzydowska położona jest na terenie Małopolski. Oprócz licznych kościołów i kaplic, mieszczących w sobie wiele obrazów o charakterze religijnym, znajdziemy tu także dworek Wojciecha Weissa.

Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński przez wielu określany jest polską Wenecją. Miano to zyskał dzięki obecności charakterystycznych kanałów. W mieście możemy podziwiać również zamek biskupi, Oranżerię Krasickiego oraz kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, wzniesiony jako wotum wdzięczności za zakończenie epidemii dżumy.

Tomaszów Mazowiecki

Położony w województwie łódzkim Tomaszów Mazowiecki zachęca do odwiedzenia wieloma atrakcjami, m.in. „Tomaszowską Okrąglicą”. W jej skład wchodzą trzy wyjątkowe miejsca na mapie miasta: magiczny rezerwat „Niebieskie Źródła”, Skansen Rzeki Pilicy oraz Groty Nagórzyckie, czyli podziemna trasa turystyczna, znajdująca się na terenie dawnych wyrobisk po kopalni piasku.

Sierpc

Sierpc słynie przede wszystkim ze skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej. Na obszarze 60 ha znajdziemy m.in. zagrody chłopskie z przełomu XIX i XX wieku, karczmy, kuźnie, drewniany kościół, a nawet zrekonstruowany dworek szlachecki. Układ skansenu ma przypominać umiejscowienie budynków na dawnych ziemiach polskich.

Gniezno

Jedno z ważniejszych miast w historii Polski – Gniezno. To tu mieściła się pierwsza stolica naszego kraju. Miejscowość oferuje turystom wiele atrakcji: Katedrę Gnieźnieńską, Wzgórze Lecha, koszary wojskowe, rynek Starego Miasta i wiele innych. Weekendowa lekcja historii w terenie? Jesteśmy jak najbardziej na tak!

Jarosław

Miasto położone w województwie podkarpackim aż kipi od znajdujących się w nim zabytków. Zwiedzimy tu wiele zabytkowych kamienic, cmentarzy, synagog, cerkwi oraz kościołów. Dodatkowo, od 2009 r., za sprawą rady miasta możemy eksplorować park kulturowy, obejmujący Stare Miasto, Opactwo Sióstr Benedyktynek oraz zespół kościelno-klasztorny ojców Dominikanów.

Jelenia Góra

Jak na urlop, to do Jeleniej Góry! Tylko tu znajdziemy ogrom zabytków i magicznych widoków, zapewnionych przez znajdujące się w pobliżu góry. Brama i baszta wojanowska, stanowiące część średniowiecznego kompleksu obronnego, fontanna z barokowym posągiem Neptuna i Time Gates, to tylko niektóre atrakcje turystyczne, jakie oferuje miasto.

Zielona Góra

Zielona Góra znana jest jako polska stolica wina. Tradycje uprawy winogron sięgają aż 1150 r. W okresie międzywojennym winnice zajmowały aż 300 ha. Dziś tradycja produkcji wina jest kultywowana, a przez miasto przebiega Lubuski Szlak Wina i Miodu. Brzmi zachęcająco?

Kłodzko

Kolejne atrakcyjne turystycznie miasto znajduje się na terenie Dolnego Śląska. Najpopularniejszą atrakcją jest niewątpliwie most gotycki na Młynówce oraz Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Fanów tras podziemnych z pewnością ucieszy informacja, że w Kłodzku można zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz Podziemną Trasę Turystyczną w Twierdzy Kłodzkiej.

zdj. główne: Elvis Ray/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Orzechy i nasiona – dlaczego warto je jeść?
Orzechy i nasiona – dlaczego warto je jeść?
Zastanawiasz się, jaki wpływ na Twój organizm ma spożycie konkretnych orzechów? Podpowiadamy.
Jak działają grzejniki elektryczne ścienne i dlaczego są ekologicznym wyborem?
Jak działają grzejniki elektryczne ścienne i dlaczego są ekologicznym wyborem?
Dowiedz się, jak technologia grzejników elektrycznych ściennych przyczynia się do ochrony środowiska, oszczędzając energia i redukując emisję CO2.
Jak wybrać idealne meble łazienkowe dla twojego domu?
Jak wybrać idealne meble łazienkowe dla twojego domu?
Odkryj, jak wybrać doskonałe meble łazienkowe dla Twojego domu. Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, jak harmonizować styl, funkcjonalność i trwałość, aby Twój wybór był nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny.
Ostatnie wpisy