Jak dbać o włosy naturalnymi sposobami?
Domowa pielęgnacjaSlow beauty
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o włosy naturalnymi sposobami?

Włosy od zarania dziejów były wizytówką kobiet. Nasze prababki nie miały do dyspozycji drogeryjnych kosmetyków, a mimo to często były posiadaczkami długich, lśniących włosów. Jak dbać o włosy domowymi metodami?

Jajka, drożdże i ocet. To produkty spożywcze, które zwykle mamy w swoich lodówkach i spiżarkach. Nie tylko ich konsumpcja przyczynia się do zdrowia i pięknego wyglądu włosów. Dużo bardziej skuteczną metodą jest ich stosowanie zewnętrzne w formie masek, odżywek i płukanek za kilka złotych – sprawią, że włosy będą w znakomitej kondycji.

Kurze jajka na włosy

Kurze jajka są niezwykle zdrowe. Zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, które przyczyniają się do poprawy kondycji włosów i skóry głowy. Żółtko kurzego jaja pomoże w walce z łupieżem – zawiera sporą ilość siarki, która łagodzi tę dolegliwość. Białka jaj wzmacniają włosy, dzięki czemu są one mniej podatne na łamanie, oraz pozwalają zagęścić fryzurę – nadając jej objętości. Kurze jaja zawierają także lecytynę i białko. Dzięki tym składnikom włosy stają się mocne i nawilżone. Regularne stosowanie masek jajecznych na włosy i/lub dodawanie jaja do szamponu to świetna alternatywa dla drogich kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów.

  • Maska z jajek i oliwy – maseczką, która sprawi, że włosy będą szybciej rosnąć oraz będą nawilżone, mocne i lśniące, jest połączenie jaj i oliwy z oliwek. Do jej przygotowania potrzebne będą 2 całe jaja kurze oraz 2 łyżki oliwy. Składniki mieszamy do połączenia i nakładamy na włosy na 10–15 minut. Po tym czasie maskę spłukujemy i myjemy włosy. Wersją dla leniwych jest użycie gotowego majonezu ze słoika.
  • Regeneracja włosów bardzo zniszczonych – kolejny przepis to prawdziwa turbomaska na zniszczone i przesuszone włosy. Do jej przygotowania potrzebne są: kurze jajo, łyżka oliwy, łyżka miodu, pół awokado, 2 łyżki naturalnego jogurtu. Wszystkie składniki blendujemy lub rozgniatamy widelcem na jednolitą papkę. Maskę nakładamy na włosy od nasady aż po końce i pozostawiamy na włosach 30–40 minut. Następnie spłukujemy i myjemy włosy.
  • Białko na przetłuszczającą się skórę głowy – maseczka, która zmniejszy wydzielanie sebum, będzie skuteczna, jeśli będziemy stosować ją regularnie – co 3–4 dni. Do jej przygotowania potrzebne są białko jaja oraz sok z cytryny. Białko ubijamy na sztywną pianę i pod koniec dodajemy sok z jednej małej cytryny. Maseczkę nakładamy na wilgotne włosy, szczególnie zaś na skalp. Zmywamy po ok. 20 minutach.

Drożdże na włosy

Kolejnym domowym sposobem na piękne włosy jest włączenie w ich codzienną pielęgnację drożdży. Bogate są w witaminę H, biotynę, kwas pantotenowy i wiele innych składników, dzięki którym włosy są mocne, zdrowe i lśniące. Drożdże doskonale działają także na skórę głowy – niwelują stany zapalne i przyspieszają gojenie ran.

  • Drożdże na wzmocnienie włosów – do przygotowania maski wzmacniającej włosy potrzebne są zaledwie 2 składniki: kostka drożdży piekarniczych oraz 4 łyżki mleka. Ingrediencje umieszczamy w garnku i podgrzewamy, mieszając aż do powstania gładkiej mazi. Pastą nacieramy skalp oraz włosy i pozostawiamy na włosach tak długo, jak mamy czas. Minimum 30 minut. Po tym czasie maskę spłukujemy, a włosy myjemy.

Ocet na włosy

Ocet jabłkowy to jedna z najstarszych metod pielęgnacji włosów. Aby mieć lśniące pasma, wystarczy każde mycie kończyć spłukaniem włosów chłodną wodą z dodatkiem 2 łyżek octu jabłkowego. Ocet można stosować także jako wcierkę o działaniu przeciwłupieżowym. Wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:4 i delikatnie wmasowywać w skalp.

Zdj. główne: Ali Pazani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Napoje, które uprzyjemnią Ci domowy relaks
Napoje, które uprzyjemnią Ci domowy relaks
Relaks w domowym zaciszu jest bardzo ważny dla dobrego samopoczucia. Podpowiadamy więc, jakie napoje możesz sobie przygotować, aby był on jeszcze przyjemniejszy.
Jak prawidłowo dobrać pompę zatapialną do odwadniania gruntów?
Jak prawidłowo dobrać pompę zatapialną do odwadniania gruntów?
Poznaj praktyczne porady dotyczące doboru pompy zatapialnej do odwadniania gruntów. Dowiedz się, jak prawidłowo wybrać urządzenie do swoich potrzeb i optymalizować efektywność pracy.
Jak prawidłowo zastosować impregnat do płytek ceglanych, aby chronić je przed wilgocią i grzybami?
Jak prawidłowo zastosować impregnat do płytek ceglanych, aby chronić je przed wilgocią i grzybami?
Odkryj skuteczne metody stosowania impregnacji na płytkach ceglanych, które zapewniają skuteczną ochronę przed wilgocią i grzybami. Poznaj praktyczne porady i produkty, które pomogą Ci zadbać o długowieczność płytek.
Ostatnie wpisy