Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dorosłych?
Domowa pielęgnacjaSlow beauty
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dorosłych?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Atopowe zapalenie skóry, nazywane również egzemą, to przewlekła, zapalna choroba skóry, która przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Jest to dość powszechna dolegliwość dotykająca osoby w różnym wieku, a więc zarówno dzieci, jak i dorosłych. W obu tych grupach jednak obserwuje się różne objawy, z którymi warto zgłosić się do dermatologa. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dorosłych? Podpowiadamy.

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych — przyczyny

W przypadku osób dorosłych przyczyny atopowego zapalenia skóry mogą być różne. Bardzo często jednak dermatoza ta jest spowodowana mutacją genu odpowiadającego za czynniki uczestniczące w stanach zapalnych, a więc ma podłoże genetyczne. W wielu przypadkach jednak jest wywołana przez czynniki środowiskowe i przewlekły stres. 

Objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych

Atopia u osób dorosłych bardzo często w początkowej fazie przypomina zwykłą alergię. Oznacza to, że na skórze pojawiają się zaczerwienione, piekące liszajowacenia. Naskórek jest suchy, łuszczy się i widoczne się na nim wykwity. Zazwyczaj umiejscowione są one w skupiskach w takich obszarach jak zgięcia kolan i łokci, czy na grzbietach rąk.  

Charakterystycznym objawem AZS jest świąd, który pojawia się, zwłaszcza gdy, kiedy pacjent się spoci. W tych miejscach dodatkowo po podrapaniu skóra staje się jaśniejsza. U osób dorosłych rzadziej niż u dzieci obserwuje się nadżerki i grudki wypełnione płynem surowiczym. 

Jak lekarz stawia diagnozę atopowego zapalenia skóry u dorosłych?

Skóra atopowa bardzo często jest mylona z alergią i innymi dermatozami. Z tego powodu, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z AZS, należy udać się do dermatologa, który kierując się wywiadem i specjalnymi kryteriami nazwanymi Hanifina-Rajki postawi diagnozę. 

Wśród głównych kryteriów rozpoznawczych AZS wymienia się silny świąd, przewlekły i nawrotowy charakter choroby, a także występowanie zmian atopowych u chorego i członków jego rodziny. Dodatkowo istotne jest również ich umiejscowienie — typowo u osób dorosłych znajdują się one w zgięciach łokci, kolan i na grzbietach dłoni, a także wokół ust i w górnej części ciała. 

Atopowe zapalenie skóry — leczenie

Ze względu na to, że w wielu przypadkach przyczyny atopowego zapalenia skóry nie da się jednoznacznie określić, leczenie jest głównie objawowe. Obejmuje ono zastosowanie preparatów miejscowych, takich jak maści czy żele o działaniu przeciwświądowym i przeciwzapalnym, a także doustnej farmakoterapii. 

Dermatolog lub alergolog może przepisać pacjentowi leki antyhistaminowe, których zadaniem jest złagodzenie reakcji alergicznej i uczucia świądu. Dodatkowo może zalecić stosowanie leków immunosupresyjnych, które zmniejszają stan zapalny. W niektórych przypadkach stosuje się również antybiotyki i leki o działaniu antywirusowym. 

Atopowe zapalenie skóry a właściwa pielęgnacja

Osoby, które cierpią z powodu AZS, zdają sobie sprawę z tego, jak istotna jest prawidłowa pielęgnacja takiej skóry. Należy ją nawilżać i natłuszczać przy pomocy kremów i balsamów, a także maści przepisanych przez dermatologa. Nie można zapomnieć jednak również o jej właściwym oczyszczeniu. W tym celu należy stosować jedynie delikatne preparaty pozbawione silnych związków powierzchniowo-czynnych. 

Do pielęgnacji skóry atopowej należy stosować preparaty dedykowane osobom zmagających się z tą dermatozą. Muszą być one pozbawione alkoholu, mocnych detergentów, substancji drażniących, zapachowych, a także barwników. Dodatkowo należy pamiętać o codziennej fotoprotekcji, więc stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. 

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praktyczne korzyści z posiadania drewnianego garażu jednostanowiskowego
Praktyczne korzyści z posiadania drewnianego garażu jednostanowiskowego
Poznaj zalety posiadania garażu jednostanowiskowego z drewna. Wieczny styl, łatwość konserwacji i korzyści środowiskowe to tylko niektóre z nich.
Co to jest SEO? Dowiedz się, jak pozycjonowanie stron internetowych może pomóc w biznesie
Co to jest SEO? Dowiedz się, jak pozycjonowanie stron internetowych może pomóc w biznesie
Strona internetowa to już praktycznie obowiązek dla każdej firmy. Aby dotrzeć z ofertą do odpowiedniej grupy klientów, należy pamiętać również o kwestiach takich jak pozycjonowanie.
Przepis na udany zimowy wypoczynek w górach
Przepis na udany zimowy wypoczynek w górach
Wypoczynek w górach może być naprawdę niezapomniany. Trzeba jednak się zastanowić, czy wolimy spokojne spacery wśród gór, gorące termy, a może zjazdy na nartach. Sprawdź, o czym warto pamiętać.
Ostatnie wpisy