Powrót do natury, czyli jazda konna bez wędzidła
Slow life
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powrót do natury, czyli jazda konna bez wędzidła

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pomiędzy przednimi a tylnymi zębami konia znajduje się wolna przestrzeń. To właśnie w nią wkłada się wędzidło, które ma służyć do okiełznania zwierzęcia oraz przekazywania mu sygnałów i kierowania nim.

Należy jednak wiedzieć, że komfortowa jazda konna może odbywać się również bez tego osprzętu. Wyposażenie, które jest zgodne z naturalnym ujeżdżaniem konia, eliminuje wędzidło. Warto obalić również mity, zgodnie z którymi ten element „ubioru” konia jest niezbędny. 

Wędzidło pozwala zatrzymać konia

Po co właściwie stosowane jest metalowe wędzidło, które z całą pewnością utrudnia zwierzęciu komfortowe funkcjonowanie? Między innymi po to, aby w razie konieczności można było konia skutecznie zatrzymać. Nic bardziej mylnego, bo chociaż wędzidło rzeczywiście sprawi mu ból, a nawet pokaleczy język, to tak naprawdę nie ma takiej siły, która zatrzymałaby spanikowanego konia. Co więcej, przeszkadzające mu w pysku wędzidło może tylko spotęgować jego strach i agresję. 

Koń nie czuje wędzidła w pysku 

To kolejne kłamstwo. Niestety, chociaż konie akceptują wędzidła z przyzwyczajenia, nie oznacza to, że metalowy element nie jest dla nich problemem. Gdyby konie potrafiły mówić, z całą pewnością potwierdziłyby, że wędzidło sprawia im ogromny dyskomfort, a nawet ból. Nierzadko kaleczy przecież język, dziąsła, kąciki warg, a nawet uszkadza zęby. Wędzidło niejednokrotnie jest bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych i aft w pysku konia. 

Bez wędzidła nie da się jeździć

Rzeczywiście, ten klasyczny sport jeździecki całkowicie odrzuca jazdę konną bez wędzidła, natomiast nie oznacza to, że spokojna jazda z posłusznym, współpracującym koniem jest bez tego wyposażenia niezbędna. Wystarczy wybrać ogłowie bezwędzidłowe w Horseway, aby przekonać się, że koń bez założonego wędzidła nierzadko jest znacznie bardziej spokojny i współpracuje jeszcze chętniej. 

Każdy jeździec powinien wykazać się empatią, ale i rozwagą. Oczywiście, jeśli koń do tej pory trenował tylko z wędzidłem, może być trudno zmienić jego nawyki, natomiast nie jest to niemożliwe. 

Jakie ogłowie bezwędzidłowe wybrać?

Jeśli zamierzasz nabyć ogłowie bezwędzidłowe i trenować jazdę konną bez wędzidła, przede wszystkim dokonaj dobrego wyboru w zakresie elementów, które od teraz będą służyć komfortowej jeździe. Przede wszystkim bierz pod uwagę rozmiar ogłowia bezwędzidłowego oraz materiał, z jakiego takie wyposażenie zostało wykonane. W tej najpopularniejszej wersji dostępne są ogłowia sznurkowe albo z miękkiej skóry naturalnej. Niektóre ogłowia bez wędzideł dostępne są razem z wodzami. 

Stawiaj na naturalną jazdę konną bez męczenia zwierzęcia. Chociaż wędzidła oczywiście są standardowo akceptowane i wciąż stanowią podstawowe wyposażenie konia do treningów, to jednak warto stosować sprzęt, który nie będzie stwarzał dyskomfortu. Najlepiej, jeśli ogłowie bez wędzidła zostanie wprowadzone w początkowym etapie kiełznania konia, później nieco trudniej zmienić nawyki wydawania poleceń zwierzęciu bez jego użycia. 

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Probiotyki – czym są i kiedy należy je stosować?
Probiotyki – czym są i kiedy należy je stosować?
Z definicji WHO, probiotyki to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Są to więc żywe mikroorganizmy, które do organizmu dostarczamy w postaci preparatów probiotycznych oraz z żywnością.
Umywalka nablatowa – jak wybrać odpowiednią?
Umywalka nablatowa – jak wybrać odpowiednią?
Przewodnik po wyborze idealnej umywalki nablatowej, z uwzględnieniem wielkości, kształtu, stylu i materiału. Dowiedz się więcej o różnych możliwościach i wybierz najlepszą umywalkę dla swojej łazienki!
Harmony Bijou, czyli ręcznie robiona biżuteria dla indywidualistek
Harmony Bijou, czyli ręcznie robiona biżuteria dla indywidualistek
Szukasz wyjątkowej biżuterii? Sprawdź markę Harmony Bijou
Ostatnie wpisy