Powrót do natury, czyli jazda konna bez wędzidła
Slow life
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Powrót do natury, czyli jazda konna bez wędzidła

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pomiędzy przednimi a tylnymi zębami konia znajduje się wolna przestrzeń. To właśnie w nią wkłada się wędzidło, które ma służyć do okiełznania zwierzęcia oraz przekazywania mu sygnałów i kierowania nim.

Należy jednak wiedzieć, że komfortowa jazda konna może odbywać się również bez tego osprzętu. Wyposażenie, które jest zgodne z naturalnym ujeżdżaniem konia, eliminuje wędzidło. Warto obalić również mity, zgodnie z którymi ten element „ubioru” konia jest niezbędny. 

Wędzidło pozwala zatrzymać konia

Po co właściwie stosowane jest metalowe wędzidło, które z całą pewnością utrudnia zwierzęciu komfortowe funkcjonowanie? Między innymi po to, aby w razie konieczności można było konia skutecznie zatrzymać. Nic bardziej mylnego, bo chociaż wędzidło rzeczywiście sprawi mu ból, a nawet pokaleczy język, to tak naprawdę nie ma takiej siły, która zatrzymałaby spanikowanego konia. Co więcej, przeszkadzające mu w pysku wędzidło może tylko spotęgować jego strach i agresję. 

Koń nie czuje wędzidła w pysku 

To kolejne kłamstwo. Niestety, chociaż konie akceptują wędzidła z przyzwyczajenia, nie oznacza to, że metalowy element nie jest dla nich problemem. Gdyby konie potrafiły mówić, z całą pewnością potwierdziłyby, że wędzidło sprawia im ogromny dyskomfort, a nawet ból. Nierzadko kaleczy przecież język, dziąsła, kąciki warg, a nawet uszkadza zęby. Wędzidło niejednokrotnie jest bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych i aft w pysku konia. 

Bez wędzidła nie da się jeździć

Rzeczywiście, ten klasyczny sport jeździecki całkowicie odrzuca jazdę konną bez wędzidła, natomiast nie oznacza to, że spokojna jazda z posłusznym, współpracującym koniem jest bez tego wyposażenia niezbędna. Wystarczy wybrać ogłowie bezwędzidłowe w Horseway, aby przekonać się, że koń bez założonego wędzidła nierzadko jest znacznie bardziej spokojny i współpracuje jeszcze chętniej. 

Każdy jeździec powinien wykazać się empatią, ale i rozwagą. Oczywiście, jeśli koń do tej pory trenował tylko z wędzidłem, może być trudno zmienić jego nawyki, natomiast nie jest to niemożliwe. 

Jakie ogłowie bezwędzidłowe wybrać?

Jeśli zamierzasz nabyć ogłowie bezwędzidłowe i trenować jazdę konną bez wędzidła, przede wszystkim dokonaj dobrego wyboru w zakresie elementów, które od teraz będą służyć komfortowej jeździe. Przede wszystkim bierz pod uwagę rozmiar ogłowia bezwędzidłowego oraz materiał, z jakiego takie wyposażenie zostało wykonane. W tej najpopularniejszej wersji dostępne są ogłowia sznurkowe albo z miękkiej skóry naturalnej. Niektóre ogłowia bez wędzideł dostępne są razem z wodzami. 

Stawiaj na naturalną jazdę konną bez męczenia zwierzęcia. Chociaż wędzidła oczywiście są standardowo akceptowane i wciąż stanowią podstawowe wyposażenie konia do treningów, to jednak warto stosować sprzęt, który nie będzie stwarzał dyskomfortu. Najlepiej, jeśli ogłowie bez wędzidła zostanie wprowadzone w początkowym etapie kiełznania konia, później nieco trudniej zmienić nawyki wydawania poleceń zwierzęciu bez jego użycia. 

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto wybrać garnitur w kratę na wesele?
Czy warto wybrać garnitur w kratę na wesele?
Niezależnie od tego, czy idziesz na wesele jako gość, czy też jesteś Panem Młodym, wybór odpowiedniego garnituru może stanowić pewne wyzwanie.
Niech moda na równowagę zagości w Twojej szafie
Niech moda na równowagę zagości w Twojej szafie
Zrównoważona moda to już nie chwilowy trend, a długofalowy sposób myślenia o naszych ubraniach, bliższy coraz większej liczbie miłośników stylu. Jak zadbać o to, by na dobre zagościł również w twojej szafie?
Jakie zioła warto pić, by być piękną i zdrową?
Jakie zioła warto pić, by być piękną i zdrową?
Tak wiele dobrego możesz dostać od natury. Zobacz, jakie zioła pić, by pozostać w dobrym zdrowiu i przysłużyć się swojej urodzie.
Ostatnie wpisy