Jak dbać o tatuaż?
Domowa pielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o tatuaż?

Kilka lat temu nie było kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z tatuażami. Na wszelkie zmiany stosowano najczęściej wazelinę. Obecnie wybór tego typu kosmetyków znacznie się powiększył. Wyjaśniamy, jak pielęgnować tatuaż, aby szybko się zagoił i długo cieszył oko. 

Pielęgnacja świeżego tatuażu

Tatuaż to trwała ingerencja w tkanki podskórne. Z tego względu po zakończonym zabiegu, należy szczególnie zadbać o skórę w tym miejscu. 

Myj prawidłowo tatuaż

Po pierwsze, skóra po wykonaniu tatuażu, powinna być przemyta, wyczyszczona i zdezynfekowana. Następnie tatuator musi nałożyć na nią przezroczystą folię celem zabezpieczenia miejsca przed warunkami zewnętrznymi i bakteriami. Po wyjściu ze studia, po 3-4 godzinach możesz ściągnąć folię ze świeżego tatuażu i delikatnie przemyć skórę. W tym celu warto skorzystać z letniej wody i specjalistycznego produktu, który ma działanie antyseptyczne, odkażające i łagodzące podrażnienia. Po umyciu należy osuszyć podrażnioną skórę. Zaleca się delikatnie ją przetrzeć ręcznikiem papierowym. Przed zabiegiem warto kupić mydło, płyn lub żel przeznaczony do przemywania świeżych tatuaży. 

Jeśli nigdzie nie wychodzisz, to nie musisz po przemyciu skóry zakrywać tatuażu folią. Podrażniony naskórek powinien oddychać, być odpowiednio nawilżony oraz zabezpieczony. W tym celu należy stosować różnego rodzaju masła, balsamy i żele, które nie będą podrażniać skóry. Produkty tego typu przyspieszają gojenie i chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Kosmetyki warto stosować 3-4 razy w ciągu doby. Należy je nakładać czystymi i zdezynfekowanymi dłońmi. Z kolei po każdym przemyciu tatuażu, należy na niego nałożyć nową folię. Materiał świetnie zabezpiecza skórę przed podrażnieniem. Świetnie sprawdza się również podczas snu. 

Świeży tatuaż należy myć często, czyli nawet 3-4 razy w ciągu dnia. Pamiętaj, aby stosować w tym celu specjalistyczne środki, na bieżąco odkażać skórę i dbać o to, by nie dostały się do niego żadne zanieczyszczenia i bakterie. W innym przypadku może dojść do podrażnienia skóry, co wydłuży cały proces gojenia oraz może wpłynąć niekorzystnie na wygląd tatuażu. 

Unikaj treningów, pływania i alkoholu

Przede wszystkim pamiętaj, że w czasie pierwszych kilku dni od zrobienia tatuażu, nie zaleca się brać długich i gorących kąpieli. Staraj się chronić podrażnioną skórę przed nadmierną ilością wody i obecnością detergentów. W tym czasie stanowczo zabrania się chodzić na basen. Rana nie może mieć tak długiego kontaktu z chlorowaną wodą. 

W czasie gojenia tatuażu nie zaleca się aktywności fizycznej i wymagających treningów. Po pierwsze organizm jest osłabiony po zabiegu, a po drugie pot nie wpływa korzystanie na gojenie się ran. Taka sama sytuacja jest z alkoholem. Napoje wyskokowe rozrzedzają krew, a to spowalnia proces regeneracji skóry. 

Pamiętaj, aby stale chronić tatuaż przed słońcem

Niezależnie od tego, czy to nowy tatuaż, czy taki, który masz już jakiś czas – musisz pamiętać, aby go chronić przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Przez pierwsze tygodnie od zrobienia tatuażu, nie zaleca się odwiedzać solarium, a latem plaży. Słońce może wybarwić tusz lub rozmyć kontury, przez co ozdoba nie będzie już tak estetycznie wyglądała. Po zagojeniu tatuażu cały czas należy smarować go kremem z wysokim filtrem. W sezonie wiosenno-letnim warto zaopatrzyć się w kosmetyki w sztyfcie, które stosuje się bezpośrednio na tatuaż. Są one poręczne, proste w użyciu i nie wymagają bezpośredniego użycia dłoni. 

Jak dbać o tatuaż po wygojeniu się skóry?

Tatuaż goi się około 2-3 tygodni. W tym czasie warto obserwować podrażnioną skórę. Jeśli nie widnieją na niej żadne strupki, opuchnięcia czy zaczerwienienia, można uznać, że skóra się zagoiła. Jednak na tym nie kończy się jego pielęgnacja. 

O tatuaż dba się całe życie. W szafce warto mieć zawsze kosmetyki do jego pielęgnacji. Mowa tutaj o kremach ochronnych z filtrem UV, balsamach i masłach. Sprawią one, że skóra będzie miękka, sprężysta, nawilżona, a tusz zachowa wyrazistą barwę. Co jakiś czas warto odwiedzać studio tatuażu, ponieważ niezbędne jest jego odświeżenie, w skład którego wchodzi poprawa konturów, mocniejsze nasycenie barw czy korekta wzoru. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Znaczenie wysłodków buraczanych w diecie koni – praktyczne wskazówki i porady
Znaczenie wysłodków buraczanych w diecie koni – praktyczne wskazówki i porady
Odkryj korzyści płynące z zastosowania wysłodków buraczanych w diecie koni. Praktyczne porady i wskazówki dotyczące stosowania tego naturalnego dodatku.
Książki o slow fashion, które pomogą Ci ograniczyć kupowanie
Książki o slow fashion, które pomogą Ci ograniczyć kupowanie
Filozofia slow fashion cieszy się coraz większą popularnością. Samemu trudno jest wprowadzić tę ideę w życie, ale na szczęście są książki, które mogą w tym pomóc – sprawdź jakie!
Jak wybrać siedzisko do salonu – poradnik dla estetów i miłośników komfortu
Jak wybrać siedzisko do salonu – poradnik dla estetów i miłośników komfortu
Odkryj tajniki wyboru idealnego siedziska do salonu, które nie tylko olśni gości swoim designem, ale także zapewni maksimum komfortu. Przewodnik dla estetów i praktyków.
Ostatnie wpisy