9 powodów, dla których warto odwiedzić Podlasie
Slow travel
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

9 powodów, dla których warto odwiedzić Podlasie

O Podlasiu mówi się, że to zielone płuca Polski. Wszystko to za sprawą licznych lasów, puszczy, łąk, jezior i rzek. Wyjazd na Podlasie to gwarancja odpoczynku na łonie natury oraz obcowania z tamtejszą oryginalną kulturą i architekturą. Sprawdź, dlaczego ten region Polski jest szczególnie wart odwiedzenia.

1. Białystok – stolica Podlasia

Zestawienie rozpoczynamy od największego miasta Podlasia, a zarazem jego stolicy. Białystok to miasto słynące z zielonych terenów: parki, lasy oraz innego rodzaju tereny zielone zajmują aż ⅓ powierzchni całego miasta.

Na szczególną uwagę zasługuje Pałac Branickich, nazywany Wersalem Podlasia. Budynek pochodzi z XVIII wieku i jest jedną z lepiej zachowanych rezydencji magnackich z epoki saskiej.

2. Puszcza Białowieska

W Puszczy Białowieskiej zachowały się jedne z ostatnich fragmentów pierwotnego lasu nizin europejskich. Jednocześnie jest to najczystszy teren w całym naszym kraju. Dziewiczy kompleks leśny zachwyca o każdej porze roku i stanowi flagową atrakcję turystyczną Podlasia.

3. Biebrzański Park Narodowy

Na terenie Podlasia jest położony największy park narodowy w Polsce. Zajmuje ok. 59 000 ha i chroni głównie tereny bagienne położone nad rzeką Biebrzą. W Białowieskim Parku Narodowym spotkamy łosie – królów tamtejszego regionu – oraz liczne ptactwo wodne. Spacer po Parku jest jeszcze przyjemniejszy dzięki dobrze oznakowanym ścieżkom.

4. Narwiański Park Narodowy

Pozostajemy w temacie parków narodowych. W końcu na Podlasiu jest ich aż 4. Narwiański Park Narodowy bywa określany polską Amazonią. Pokrywa rozlewiska rzeki Narwii i jest jedną z ostatnich w Europie naturalnie regularnie zalewanych dolin rzecznych. Miejsce to jest uwielbiane przez ornitologów – występuje tam ponad 200 gatunków ptaków, w tym 28 zagrożonych.

5. Supraśl – miasto uzdrowisko

Supraśl to niewielkie miasteczko położone koło Puszczy Knyszyńskiej. Zachował swój niepowtarzalny XVI wieczny klimat, dzięki czemu z łatwością możemy podziwiać wyjątkowe połączenie historii, kultury i natury. Do najważniejszych zabytków znajdujących się w mieście należy Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa, gdzie możemy podziwiać Muzeum Ikon.

6. Kraina Otwartych Okiennic

Krainą Otwartych Okiennic potocznie nazywa się szlak wiodący przez miejscowości Trześcianka, Soce i Puchły. Przemierzając go, możemy podziwiać domy z bogato zdobionymi okiennicami. Drewniane ornamenty, żywe kolory i stara wiejska architektura sprawiają wrażenie, jakby w Krainie Otwartych Okien zatrzymał się czas. Warto więc wybrać się na ten szlak, by odpocząć od codziennego pędu.

7. Kruszyniany

Kruszyniany to wieś tatarska, położona wśród malowniczych łąk, lasów i wzniesień. Do miejscowości prowadzi zielony Szlak Tatarski. Warto wybrać się do Kruszynian, chociażby po to, by zobaczyć mizar – tatarski cmentarz – oraz najstarsze w Polsce sanktuarium muzułmańskie – drewniany meczet pochodzący z XVIII wieku.

8. Tykocin

Tykocin to iście królewska miejscowość. 600 lat temu przebywali tam królowie i książęta Polski. Klimatu dodaje położenie miasteczka nad rzeką Narew. Tykocin otrzymał miano podlaskiej perły baroku. Jak pokazuje miejscowa architektura – nie bez powodu. Przyczyniły się do tego imponujące barokowe budowle oraz rynek.

9. Cerkwie

Podlasie cechuje różnorodność religijna i kulturowa. Na tych terenach od lat wspólnie mieszkają Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie i Żydzi. Wspólna koegzystencja zaowocowała wybudowaniem licznych cerkwi, które są dziś prawdziwymi perełkami architektonicznymi.

Zdj. główne: Włodzimierz Jaworski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zregenerować skórę po urlopie?
Jak zregenerować skórę po urlopie?
Wiele osób cieszy się na myśl o zbliżającym się urlopie, gdy mogą odpocząć, zrelaksować się i spędzić czas na plaży lub w egzotycznych miejscach.
Laminacja włosów w domu. Co daje i jak ją wykonać?
Laminacja włosów w domu. Co daje i jak ją wykonać?
Chcesz sprawić, by Twoje włosy wyglądały na gładkie i lśniące? Dowiedz się, jak wykonać zabieg laminacji.
Porównanie zalet i wad okien z PVC i aluminium: jakie wybrać dla naszego mieszkania?
Porównanie zalet i wad okien z PVC i aluminium: jakie wybrać dla naszego mieszkania?
Poznaj potencjał i różnice między oknami z PVC a aluminium. Dowiedz się, które z nich będą najlepszym wyborem dla Twojego domu, biorąc pod uwagę zarówno korzyści jak i możliwe wady.
Ostatnie wpisy