9 powodów, dla których warto odwiedzić Podlasie
Slow travel
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

9 powodów, dla których warto odwiedzić Podlasie

O Podlasiu mówi się, że to zielone płuca Polski. Wszystko to za sprawą licznych lasów, puszczy, łąk, jezior i rzek. Wyjazd na Podlasie to gwarancja odpoczynku na łonie natury oraz obcowania z tamtejszą oryginalną kulturą i architekturą. Sprawdź, dlaczego ten region Polski jest szczególnie wart odwiedzenia.

1. Białystok – stolica Podlasia

Zestawienie rozpoczynamy od największego miasta Podlasia, a zarazem jego stolicy. Białystok to miasto słynące z zielonych terenów: parki, lasy oraz innego rodzaju tereny zielone zajmują aż ⅓ powierzchni całego miasta.

Na szczególną uwagę zasługuje Pałac Branickich, nazywany Wersalem Podlasia. Budynek pochodzi z XVIII wieku i jest jedną z lepiej zachowanych rezydencji magnackich z epoki saskiej.

2. Puszcza Białowieska

W Puszczy Białowieskiej zachowały się jedne z ostatnich fragmentów pierwotnego lasu nizin europejskich. Jednocześnie jest to najczystszy teren w całym naszym kraju. Dziewiczy kompleks leśny zachwyca o każdej porze roku i stanowi flagową atrakcję turystyczną Podlasia.

3. Biebrzański Park Narodowy

Na terenie Podlasia jest położony największy park narodowy w Polsce. Zajmuje ok. 59 000 ha i chroni głównie tereny bagienne położone nad rzeką Biebrzą. W Białowieskim Parku Narodowym spotkamy łosie – królów tamtejszego regionu – oraz liczne ptactwo wodne. Spacer po Parku jest jeszcze przyjemniejszy dzięki dobrze oznakowanym ścieżkom.

4. Narwiański Park Narodowy

Pozostajemy w temacie parków narodowych. W końcu na Podlasiu jest ich aż 4. Narwiański Park Narodowy bywa określany polską Amazonią. Pokrywa rozlewiska rzeki Narwii i jest jedną z ostatnich w Europie naturalnie regularnie zalewanych dolin rzecznych. Miejsce to jest uwielbiane przez ornitologów – występuje tam ponad 200 gatunków ptaków, w tym 28 zagrożonych.

5. Supraśl – miasto uzdrowisko

Supraśl to niewielkie miasteczko położone koło Puszczy Knyszyńskiej. Zachował swój niepowtarzalny XVI wieczny klimat, dzięki czemu z łatwością możemy podziwiać wyjątkowe połączenie historii, kultury i natury. Do najważniejszych zabytków znajdujących się w mieście należy Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa, gdzie możemy podziwiać Muzeum Ikon.

6. Kraina Otwartych Okiennic

Krainą Otwartych Okiennic potocznie nazywa się szlak wiodący przez miejscowości Trześcianka, Soce i Puchły. Przemierzając go, możemy podziwiać domy z bogato zdobionymi okiennicami. Drewniane ornamenty, żywe kolory i stara wiejska architektura sprawiają wrażenie, jakby w Krainie Otwartych Okien zatrzymał się czas. Warto więc wybrać się na ten szlak, by odpocząć od codziennego pędu.

7. Kruszyniany

Kruszyniany to wieś tatarska, położona wśród malowniczych łąk, lasów i wzniesień. Do miejscowości prowadzi zielony Szlak Tatarski. Warto wybrać się do Kruszynian, chociażby po to, by zobaczyć mizar – tatarski cmentarz – oraz najstarsze w Polsce sanktuarium muzułmańskie – drewniany meczet pochodzący z XVIII wieku.

8. Tykocin

Tykocin to iście królewska miejscowość. 600 lat temu przebywali tam królowie i książęta Polski. Klimatu dodaje położenie miasteczka nad rzeką Narew. Tykocin otrzymał miano podlaskiej perły baroku. Jak pokazuje miejscowa architektura – nie bez powodu. Przyczyniły się do tego imponujące barokowe budowle oraz rynek.

9. Cerkwie

Podlasie cechuje różnorodność religijna i kulturowa. Na tych terenach od lat wspólnie mieszkają Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie i Żydzi. Wspólna koegzystencja zaowocowała wybudowaniem licznych cerkwi, które są dziś prawdziwymi perełkami architektonicznymi.

Zdj. główne: Włodzimierz Jaworski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Uchwyty do drzwi, które dopełnią styl domu
Uchwyty do drzwi, które dopełnią styl domu
Zastanawiasz się, jak dobrać uchwyty drzwiowe, aby pasowały do wyglądu Twojego domu? Odkryj nasze praktyczne porady, które pomogą Ci w tym procesie.
Na czym polega fleksitarianizm?
Na czym polega fleksitarianizm?
Poszukujesz zdrowej diety polegającej na ograniczeniu mięsa, ale jednak nie na zupełnym zrezygnowaniu z tego przysmaku? Sprawdź, czym jest dieta fleksitariańska i przekonaj się, dlaczego warto zdecydować się na to wyjątkowe rozwiązanie!
Jak wybrać idealny zlewozmywak do małej kuchni: praktyczne wskazówki i porady
Jak wybrać idealny zlewozmywak do małej kuchni: praktyczne wskazówki i porady
Zastanawiasz się, jak wybrać zlewozmywak do małej kuchni? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak dobrze dopasować zlewozmywak do wielkości i stylu Twojej kuchni.
Ostatnie wpisy