Herbata lipowa – jakie ma właściwości?
Slow food
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Herbata lipowa – jakie ma właściwości?

Lipa ma liczne właściwości zdrowotne. Jest szeroko wykorzystywana w ziołolecznictwie. Skutecznie obniża gorączkę, łagodzi ból gardła oraz radzi sobie z katarem. Jednak to nie wszystko!

Podstawowe informacje na temat lipy

Lipa to drzewo powszechnie występujące w Polsce. Może żyć nawet 300 lat i osiągać wysokość 30 metrów. Na całym świecie znanych jest jej około 30 gatunków, jednak na terenie Europy można spotkać tylko dwa. Mowa tutaj o lipie drobno- i szerokolistnej. Mimo gatunkowych różnic, każde z drzew cechuje się podobnymi właściwościami, szeroko wykorzystywanymi przez ludzi oraz firmy farmaceutyczne. 

Z czego wynikają prozdrowotne właściwości lipy? 

Zdrowotne właściwości lipy wynikają z jej budowy. Drzewo bogate jest w wiele substancji działających pozytywnie na ludzki organizm. Należą do nich flawonoidy, fitosterole, śluzy, garbniki, a także kwasy organiczne, sole mineralne, witamina C oraz PP. 

Lipa wykazuje działanie napotne, dlatego jest tak często stosowana w przypadku osłabienia organizmu. Co więcej, jej kwiatostan działa rozkurczowo, pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz działa moczopędnie. Składniki zawarte w lipie zmniejszają napięcie mięśni gładkich, co przynosi ulgę w zaburzeniach trawienia. Jej prozdrowotne działanie sprawia, że często jest stosowana jako jeden ze składników naturalnych kosmetyków. 

Jak przygotować herbatę lipową? 

Herbatę z lipy można przygotować w domowych warunkach. W tym celu należy zerwać jej kwiatostany we wczesnym stadium kwitnienia. Kwiaty pojawiają się na początku lata. Powinny być zebrane z drzew oddalonych od dróg, miejsc zanieczyszczonych oraz pól rolniczych. Należy je zerwać podczas suchej i wietrznej pogody, a następnie suszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Do przygotowania herbaty z lipy potrzebna będzie 1 łyżka stołowa ususzonych kwiatostanów drzewa oraz gorąca woda. Kwiatostany należy zalać wrzątkiem, a następnie pozostawić do zaparzenia na około 20 minut. Do wystudzonego naparu zaleca się dodać 1 łyżeczkę miodu lipowego, aby poprawić jego smak oraz właściwości prozdrowotne. Herbatę z lipy warto pić pomiędzy posiłkami, 3 razy dziennie.

Herbata lipowa-zastosowanie

Zdrowe składniki zawarte w lipie sprawiają, że ma ona wiele zastosowań. Korzystanie wpływa na ludzki układ pokarmowy, oddechowy i nerwowy. Ma działanie napotne i rozkurczające oraz uspokajające. 

Herbata lipowa na osłabienie organizmu

W leczeniu przeziębienia wykorzystuje się głównie działanie napotne rośliny. W herbacie lipowej znajdują się duże ilości związków śluzowych, które mają działanie powlekające i zmiękczające. Dzięki temu napój łagodzi podrażnienie gardła, niweluje suchy kaszel i uporczywą chrypkę. Często stosuje się go jako środek wspomagający farmaceutyczne leczenie w takich chorobach jak angina, grypa, czy zapalenie gardła lub oskrzeli. 

Ponadto skuteczność lipowej herbaty wynika z obecnej w niej witaminy C, wpływającej pozytywnie na układ immunologiczny. Jej wysoka ilość chroni przed chorobami układu oddechowego i alergiami. Decydując się na spożywanie herbaty lipowej w czasie gorączki, należy pamiętać, aby równolegle pić duże ilości płynów. Lipa działa moczopędnie, może więc prowadzić do odwodnienia organizmu.

Napój z lipy na dolegliwości trawienne

Lipa działa rozkurczająco, łagodzi napięcie mięśni gładkich, delikatnie zwiększa produkcję soków żółciowych oraz wzmaga przepływ żółci do dwunastnicy. Dzięki temu znalazła zastosowanie jako środek łagodzący zaburzenia trawienia i metabolizmu. 

Walka ze stresem w naturalny sposób

Herbata z lipy pozytywnie wpływa na osoby, które żyją w ciągłym napięciu nerwowym. Szczególnie polecana jest dla młodzieży i osób starszych. Zawarte w niej składniki i olejki eteryczne wpływają pozytywnie na organizm nie tylko po wypiciu. Herbatę można stosować zewnętrzne. Warto jedną szklankę naparu wlać do gorącej kąpieli, aby poczuć piękny zapach i skorzystać z całej gamy jej dobroczynnych właściwości. 

Herbata z lipy – zastosowanie zewnętrzne

Prozdrowotne właściwości lipy sprawiają, że ma ona również zastosowanie zewnętrzne. Herbatę można stosować do przygotowywania domowych płukanek i okładów. Napar z lipy ma działanie łagodzące podrażnienia skóry, kojąco wpływa na cerę trądzikową oraz niweluje jej stany zapalne. Okłady z herbaty lipowej działają wygładzająco, a lipa stosowana w formie płukanki do włosów odżywia je, dodając im blasku.

Zdj. główne: Rasa Kasparaviciene/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Książki o slow fashion, które pomogą Ci ograniczyć kupowanie
Książki o slow fashion, które pomogą Ci ograniczyć kupowanie
Filozofia slow fashion cieszy się coraz większą popularnością. Samemu trudno jest wprowadzić tę ideę w życie, ale na szczęście są książki, które mogą w tym pomóc – sprawdź jakie!
Jak wybrać płytki do naszego domu – jak to zrobić od A do Z
Jak wybrać płytki do naszego domu – jak to zrobić od A do Z
Sprawdź, jak wybierać płytki do domu, by spełniały wszystkie Twoje wymagania. Przeczytaj nasz obszerny poradnik i dowiedz się, jakie płytki będą dla Ciebie najlepsze.
Gdzie możesz oddać swoje ubrania?
Gdzie możesz oddać swoje ubrania?
Masz ubrania, w których już nie chodzisz, ale są w tak dobrym stanie, że posłużą innym? Nie wyrzucaj ich, tylko oddaj! Gdzie? Podpowiadamy sprawdzone miejsca. Sprawdź!
Ostatnie wpisy