Ile powinien ważyć dorosły pies? Mądre żywienie psa
Slow food
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ile powinien ważyć dorosły pies? Mądre żywienie psa

Czasem okazuje się, że waga psiaka nie jest prawidłowa i że powinien on ważyć znacznie mniej. Co wtedy? Niezwykle istotne jest dbanie o regularną aktywność fizyczną, ale też o dietę. Mądre żywienie psa to podstawa! Pozwala uniknąć wielu schorzeń, których przyczynę stanowi właśnie otyłość.

Jeśli mamy psa rasowego, sprawa jest prosta. Wystarczy sprawdzić we wzorcu rasy, jaka waga dla danego psiaka została uznana za prawidłową. Jeżeli natomiast mamy kundelka, możemy dowiedzieć się tego u weterynarza, który określi optymalną wagę dla naszego pupila.

Prawidłowa waga psa

Aby sprawdzić prawidłową wagę swojego psa, można, (jeśli jest rasowy) zajrzeć do klasyfikacji ras FCI i wyczytać ją ze wzorca albo dokładnie przyjrzeć się swojemu pupilowi. Najpierw — od góry! Czy widać wcięcie w talii? Jeśli nie, to pierwsza oznaka, że psiak może ważyć zbyt dużo. Potem warto wykonać test żeber — przyłożyć otwartą dłoń do boku psa i sprawdzić, czy żebra są wyczuwalne. Powinniśmy móc je wyczuć bez większego nacisku. Nie mogą jednak być też zbyt widoczne — wtedy mamy do czynienia z wychudzeniem. Na koniec, aby upewnić się co do naszych przypuszczeń, warto udać się do lekarza weterynarii. Specjalista zapewne zbada naszego pupila, wykorzystując do tego skalę BCS.

Ustal pory karmienia

Jedną z częstszych przyczyn nadwagi jest podawanie psu posiłków nieregularnie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że psi układ pokarmowy funkcjonuje najlepiej wtedy, gdy ma dostarczane paliwo w regularnych odstępach czasu. Podawanie posiłków przynajmniej 2 razy dziennie, zawsze w tych samych godzinach ma wiele zalet.

Po pierwsze, psiak nie jest wtedy głodny. Nie prosi nas o jedzenie i nie żebrze przy stole, gdyż wie, kiedy spodziewać się własnego posiłku. Po drugie, ma utrzymywany stały poziom glukozy we krwi — unikamy niebezpiecznych skoków cukru. Po trzecie, jego układ trawienny może stabilnie pracować. Wszystko to wpływa na lepszą sylwetkę i zdrowszą kondycję. Dlatego zaplanuj, o której godzinie zamierzasz podawać psiakowi śniadanie i obiad, i trzymaj się tych godzin.

Miska spowalniająca jedzenie

Jeśli chcemy mądrze żywić psa, sięgnijmy po rozwiązania, które sprawiają, że jedzenie sprawia psu frajdę i zajmuje więcej czasu. Gadżety takie jak miska spowalniająca czy kong (gumowa, pusta w środku zabawka, którą wypełnia się jedzeniem) to świetnie rozwiązanie zarówno dla psich niejadków, jak i grubasków.

Jeśli karmimy psa 2 lub 3 razy dziennie, warto przynajmniej jeden z tych posiłków podać w interaktywny sposób, czyli właśnie w misce spowalniającej. Wygląda to jak miska, tyle że zamiast płaskiego dna ma wypustki lub labirynt. Gotowane jedzenie wchodzi we wszystkie te zakamarki, a później psiak musi je dokładnie wybierać językiem.

Otyłość psa – odpowiedzialność właściciela

Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, które występuje u psów z nadwagą albo otyłością, ma wpływ na cały organizm. Stanowi przyczynę wielu groźnych chorób narządów wewnętrznych, ale też obciąża stawy. Nadwaga sprzyja więc powstawaniu zwyrodnień stawów i dysplazji. Tkanka tłuszczowa wydziela też hormony, które mogą powodować stany zapalne, a także prowadzić do nowotworów i cukrzycy.

Narządy wewnętrzne, gdy są otłuszczone, mają też utrudnioną pracę. Nadwyrężone zostaje też serce, a także układ oddechowy — wydolność organizmu zwierzaka znacznie spada. Wszystko to razem sprawia, że otyły pies będzie żył krócej. Badania pokazują, że psy, które ważą zbyt dużo, żyją krócej o 2 lata! Nie jest więc nadużyciem mówienie o tym, że otyłość prowadzi do śmierci.

Mądre żywienie — jedzenie gotowane

Warto zmienić psu dietę na lekkostrawną, opartą na naturalnych składnikach. Dla psów otyłych czy z nadwagą doskonale nadaje się PsiBufet to gotowane jedzenie dla psa w każdym wieku. Przychodzi do nas kurierem, doskonale schłodzone, w porcjach dokładnie odmierzonych dla konkretnego pieska. Nie ma ryzyka, że zwierzak zostanie przekarmiony, ale nie będzie też głodny.

PsiBufet to przygotowana ze składników jakości human grade (jak do spożycia przez ludzi) karma najwyższej jakości. Powstaje wyłącznie z mięsa, warzyw i owoców — bez sztucznych dodatków, barwników i konserwantów. Jedzenie gotowane jest na parze w 90० C, tak, by było bezpieczne i pozbawione bakterii, ale by zachowało wszystkie wartości odżywcze.

Spróbuj świeżego jedzenia dla psów PsiBufet z kodem rabatowym! Kliknij i zamów ze zniżką 20% na 2 pierwsze dostawy!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny biokominek do swojego domu: przewodnik krok po kroku
Jak wybrać idealny biokominek do swojego domu: przewodnik krok po kroku
Odkryj swój drogowskaz do wyboru biokominka twojego marzenia. Porady o różnych typach, atutach oraz tym, jak dobrać właściwy model do swojego wnętrza.
Afirmacje – co to takiego i dlaczego warto je praktykować?
Afirmacje – co to takiego i dlaczego warto je praktykować?
Chciałbyś zmienić coś w swoim życiu i zacząć spełniać swoje marzenia, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zacznij od pozytywnej afirmacji.
Sztuka trwałości: odkrywanie ekologicznych alternatyw w świecie mody
Sztuka trwałości: odkrywanie ekologicznych alternatyw w świecie mody
Odkryj ekologiczne alternatywy w modzie, które zapewniają trwałość i elegancję, stanowiąc odpowiedź na konieczność ochrony środowiska.
Ostatnie wpisy