Uprawiasz sport? Te składniki warto dodać do diety
Slow food
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Uprawiasz sport? Te składniki warto dodać do diety

Artykuł sponsorowany

Uprawiając sport, musisz szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Dodaj do swojej diety odpowiednie składnik odżywcze. Zobacz, na jakich warto się skupić.

Węglowodany — źródło energii 

Węglowodany są to składniki odżywcze, które znajdziesz głównie w ryżu, ziemniakach, płatkach śniadaniowych czy makaronie. Nie od dzisiaj wiadomo, że dieta sportowca powinna opierać się właśnie na produktach bogatych w te składniki. Dzieje się tak, ponieważ węglowodany to niezbędne źródło energii dla twojego organizmu. Zwróć uwagę także na fakt, że w zależności od tego, jaki sport uprawiasz, będziesz potrzebować ich więcej lub mniej. Jeśli są to sporty wytrzymałościowe, węglowodany powinny stanowić nawet do 80% całkowitej ilości kalorii w diecie w okresach przeciążenia. Jednak na przykład już w sportach siłowych głównym składnikiem odżywczym będzie białko. 

Białko — regeneracja i naprawa

Białko jest kolejnym ważnym składnikiem odżywczym, nie tylko w diecie sportowca, ale także każdego człowieka. Dzięki niemu twoje ciało może bez problemu się regenerować i powrócić do zdrowia w szybszym tempie. Co za tym idzie — jeśli twoje ciało szybciej się naprawi, będziesz mógł szybciej powrócić do treningów. Odpowiednia ilość białka w twojej diecie pomoże w częstszym uprawianiu sportu.

Jak już wiesz, białko odgrywa ogromną rolę w sportach siłowych. Dlaczego? Ponieważ podczas wykonywania tych ćwiczeń dochodzi do zerwania włókien mięśniowych, które dzięki białku, zostają szybciej naprawione. Ten składni odżywczy znajdziesz na przykład w rybach, mięsie, soi, jajach, tofu, roślinach strączkowych czy tempeh. Warto łączyć w swojej diecie różne potrawy, aby całe menu nie było monotonne. Jeśli zaś zależy ci na szybszym przyroście masy mięśniowej, keratyna będzie doskonałym dodatkiem do twoich posiłków. 

Tłuszcze w diecie

Do zapewnienia dobrej funkcji hormonalnej są niezbędne tłuszcze. W środowisku sportowym to właśnie hormony odgrywają dużą rolę. Na przykład testosteron musi funkcjonować doskonale w przypadku sportów siłowych, jednak nie tylko. W zaleceniach możesz wyczytać, że tłuszcz powinien stanowić 30% potrzebnych kalorii, które musisz dostarczyć do swojego organizmu. Pamiętaj jednak, że te ilości mogą zmieniać siew zależności od tego, jaki sport uprawiasz, czy jaki jest twój stan zdrowia. Zaznaczyć trzeba także, że nie wszystkie tłuszcze są dobre. Do swojej diety dopisz oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia albo awokado. Uprawiasz sport? Zobacz, jakie składniki dodać do swojej diety.

Fot.: Loren Castillo/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną lampę sufitową do twojego domu: poradnik i inspiracje
Jak wybrać idealną lampę sufitową do twojego domu: poradnik i inspiracje
Zastanawiasz się, którą lampę sufitową wybrać do swojego domu? Pomożemy Ci zrozumieć, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby podjąć odpowiednią decyzję.
Czy ekologiczne ubrania wpływają na jakość życia w naszym domu?
Czy ekologiczne ubrania wpływają na jakość życia w naszym domu?
Czy przyjazne środowisku ubrania mogą wpłynąć na poprawę naszej codzienności w domu? Dowiedz się, jak ekologiczna moda może wpływać na Twoje otoczenie i samopoczucie.
Jak eleganckie meble w stylu skandynawskim mogą odmienić wygląd twojego salonu
Jak eleganckie meble w stylu skandynawskim mogą odmienić wygląd twojego salonu
Odkryj, jak niezwykły styl skandynawski może dodać Twojemu salonowi elegancji i klasy. Dowiedz się, jak meble z prostych linii i naturalnych materiałów mogą odmienić Twój dom.
Ostatnie wpisy