Orzechy i nasiona – dlaczego warto je jeść?
Slow food
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Orzechy i nasiona – dlaczego warto je jeść?

Artykuł sponsorowany

Nasiona i orzechy są źródłem wielu cennych składników odżywczych. W kuchni można je wykorzystywać na różne sposoby. Wiele osób traktuje je jako zdrową przekąskę. W tym artykule powiemy, dlaczego warto jeść orzechy i nasiona.

Orzechy

Coraz częściej sięgamy po produkty eko. Należą do nich właśnie orzechy. Do wyboru mamy ich wiele rodzajów. Wszystkie mają bardzo cenne właściwości dla ludzkiego organizmu. Orzechy są dobrym źródłem białka, dlatego warto je wprowadzać do diety, żeby móc stworzyć zbilansowany jadłospis. Bardzo duży wybór orzechów oraz innej żywności ekologicznej można znaleźć na stronie https://promienieslonca.pl/. Orzechy mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu to doskonałe rozwiązanie dla diabetyków i osób z insulinoopornością. W połączeniu z innymi produktami, które mają wyższy indeks glikemiczny, orzechy zapewniają równowagę węglowodanową. Zjedzone jako przekąska nie wywołają szybkiego wzrostu glukozy we krwi, dlatego są zdecydowanie lepsze niż różnego rodzaju słone czy słodkie zagryzki.

Orzechy laskowe

Zawierają dużą dawkę witaminy E, a także witaminy z grupy B, dzięki czemu wspomagają odchudzanie. Dodatkowo, mają dużą zawartość potasu i regulują ciśnienie krwi. Ich spozżywanie pozwala też zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Orzechy włoskie

Są chyba najpopularniejszym rodzajem orzechów w Polsce. Dzięki tłuszczom roślinnym chronią serce i układ krążenia. Warto włączyć je do codziennej diety, żeby zadbać o zdrowie. Substancje zawarte w orzechach włoskich wpływają również pozytywnie na naszą pamięć.

Orzechy nerkowca

Te orzechy mogą chronić przed rozwojem cukrzycy, poza tym zawierają dużą ilość niacyny, a ona z kolei działa pozytywnie na układ nerwowy. W orzechach nerkowca znajdują się również magnez i potas, a także witaminy z grupy B.

Migdały

To nasiona migdałowca, które mogą podwyższyć poziom witaminy E w organizmie i obniżyć poziom złego cholesterolu. Poza tym, odpowiadają za normowanie ciśnienia tętniczego krwi. Migdały warto też wprowadzić do diety odchudzającej.

Orzechy pinii

W składzie tych orzechów znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega. Pomagają one unormować ciśnienie tętnicze krwi i wspierają układ krwionośny, utrzymując go w dobrej kondycji. Zawierają również luteinę pozytywnie wpływającą na wzrok, a także błonnik pokarmowy, magnez, potas i fosfor.

Pistacje

Dzięki temu, że są niskokaloryczne, śmiało mogą sięgać po nie nawet osoby będące na diecie odchudzającej. Pistacje to źródło potasu i luteiny, które mają korzystny wpływ na nerki i narząd wzroku.

Ziarna i nasiona

Najpopularniejsze ziarna to pestki dyni i słonecznika, a także wiórki kokosowe. Wykorzystywane są najczęściej w przemyśle cukierniczym i przy pieczeniu pieczywa.

Pestki słonecznika zawierają wiele witamin: B1, A, B3, D i E, a także związki mineralne takie jak wapń, magnez, cynk, żelazo i potas. Są bogate również w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Z kolei pestki dyni regulują przemianę materii i wspomagają pracę mózgu. Wiórki kokosowe natomiast poprawiają pracę przewodu pokarmowego. Podobnie jak pestki słonecznika, zawierają witaminy z grupy B i witaminę E, a także dużo żelaza i białka.

Nieco mniej popularne, ale tak samo zdrowe, są nasiona chia. Mają one właściwości żelujące, dzięki czemu idealnie sprawdzają się jako składnik domowych budyniów czy wypieków. Regularne spożycie tych nasion wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, poza tym chia pozwala utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Zdj. główne: Maksim Shutov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zabrać na letni wyjazd w góry?
Co zabrać na letni wyjazd w góry?
Nie wiesz, co zabrać ze sobą w góry latem? Jakie rzeczy będą potrzebne? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Powrót do natury, czyli jazda konna bez wędzidła
Powrót do natury, czyli jazda konna bez wędzidła
Pomiędzy przednimi a tylnymi zębami konia znajduje się wolna przestrzeń. To właśnie w nią wkłada się wędzidło, które ma służyć do okiełznania zwierzęcia oraz przekazywania mu sygnałów i kierowania nim. Należy jednak wiedzieć, że komfortowa jazda konna może odbywać się również bez tego osprzętu.
Zalety ogrzewania na podczerwień dla ekologicznego i ekonomicznego domu
Zalety ogrzewania na podczerwień dla ekologicznego i ekonomicznego domu
Odkryj, jak technologia ogrzewania na podczerwień może przynieść korzyści dla Twojego domu, zapewniając ekologiczne i oszczędne rozwiązania grzewcze. Dowiedz się, dlaczego coraz więcej osób wybiera tę innowacyjną metodę.
Ostatnie wpisy