Czy słyszałaś o jodze hormonalnej?
Slow life
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy słyszałaś o jodze hormonalnej?

Joga stała się w ostatnich latach prawdziwym hitem. Nie ma co się dziwić, niesie ze sobą wiele korzyści. Coraz więcej mówi się o jodze hormonalnej. Co to takiego? I kto powinien ją uprawiać?

Joga znana jest od wielu lat. Aczkolwiek w Polsce dopiero w ostatnim czasie cieszy się szczególną popularnością, głównie wśród pań. Nie ma co się dziwić – uprawianie jej korzystnie wpływa niemalże na wszystkie aspekty życia i to nie tylko te fizyczne, ale i duchowe. Pozwala dojść do porozumienia ze swoim umysłem i ciałem. Zgodnie z jej ideą osiągnięcie harmonii przekłada się korzystnie na nasze zdrowie.

Joga hormonalna – co to takiego?

Joga hormonalna, czyli HYT, powstała dzięki pochodzącej z Brazylii Dinah Rodrigues. Jej twórczyni już jako młoda dziewczyna szukała aktywności fizycznej, która byłaby dla niej idealna. Z czasem bardziej zainteresowała się jogą, poznawała jej odmiany i trenerów, czytała książki na ten temat. Z czasem pojawiła się u niej myśl, by przygotować takie ćwiczenia, które będą aktywowały produkcję hormonów żeńskich. Technikę jogi opracowała na podstawie wiedzy dotyczącej m.in. menopauzy. Chciała zredukować nieprzyjemne skutki przekwitania i im zapobiegać. Okazało się, że stworzona przez nią joga hormonalna niesie ze sobą wiele innych korzyści, np. umożliwia profilaktyczne leczenie dolegliwości, które wiążą się z niskim poziomem hormonów (np. związanych z krążeniem czy potliwością). 

Joga hormonalna – na czym polega?

Joga hormonalna to specjalnie asany, które polegają na odpowiednich technikach oddechowych, wewnętrznym masażu oraz skierowaniu swojej energii do organów, które mają wpływ na produkcję hormonów. To wszystko sprawia, że dochodzi do pobudzenia i stymulacji pracy przysadki mózgowej, tarczycy, jajników czy nadnerczy. Skutkiem tego jest regulacja hormonów – ich wznowienie bądź zintensyfikowanie, dobry stan zdrowia, lepsza kondycja oraz pozbycie się lub złagodzenie różnego rodzaju dolegliwości, które są następstwem braku równowagi hormonalnej.

Jakie ćwiczenia są w jodze hormonalnej?

Oczywiście, aby prawidłowo ćwiczyć jogę hormonalną, najlepiej skorzystać z zajęć oferowanych w szkole jogi. Nauczyciel pokaże, jak wykonywać poszczególne czynności. Warto podkreślić, że joga hormonalna jest tak naprawdę dla każdego. Nie trzeba tu wykazywać się dużą gibkością, wytrzymałością czy kondycją. Pierwsze ćwiczenia podczas sesji polegają na wykonaniu serii niezbyt skomplikowanych ruchów inspirowanych hatha jogą. Mają one na celu rozciągnięcie całego ciała, rozgrzanie oraz wzmocnienie. 

Joga hormonalna obejmuje zazwyczaj takie asany jak: Mahasana, Balasana, Baddha Konasana, Viparita Karani, Savasana, Adho Mukha Svasana, Matsyasana, Garudasana, Bhujangasana, Navasana.

Istotne jest, by wszystkie ćwiczenia były wykonywane regularnie i dokładnie. Jogę hormonalną należy uprawiać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Na pierwsze efekty można liczyć po upływie około 3 miesięcy.

Zdj. główne: Avrielle Suleiman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny obrus na specjalne okazje – praktyczne porady
Jak wybrać idealny obrus na specjalne okazje – praktyczne porady
Szukasz idealnego obrusa na specjalne okazje? Poznaj praktyczne porady, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru i zaskocz swoich gości elegancją i stylem Twojego stołu.
Facebook Ads – poradnik dla początkujących
Facebook Ads – poradnik dla początkujących
Co to jest Facebook Ads? Czy warto z niego korzystać? Poznaj system reklamowy jednej z najsłynniejszych platform!
Dlaczego szelki są kluczowe dla bezpieczeństwa kota na zewnątrz
Dlaczego szelki są kluczowe dla bezpieczeństwa kota na zewnątrz
W kontekście urbanizacji i zwiększających się zagrożeń zewnętrznych, wybór odpowiednich szelek to niezbędny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa naszym czworonożnym przyjaciołom.
Ostatnie wpisy