Artykuł sponsorowany
Dzięki e-recepcie można o wiele łatwiej i szybciej zdobyć potrzebne leki. Głównie pomaga to lekarzom przy uzupełnianiu danych w systemie oraz farmaceutom przy wydawaniu leków. Samo uzyskanie e-recepty może stać się jeszcze prostsze dla pacjenta, jeżeli zrobi to, korzystając z opcji bez konieczności wychodzenia z domu. Jak zrealizować receptę online bez wychodzenia z domu?
E recepta już od kilku lat zastępuje tradycyjną, papierową receptę. Jest to rozwiązanie, które ułatwia zadanie personelowi medycznemu, jak również pacjentowi. E-recepta jest czytelna, przejrzysta i trudno ją zgubić, ponieważ jest zapisana w historii Internetowego Konta Pacjenta. Można mieć tam wgląd we wszystkie wystawione dotychczas e-recepty, zarówno te zrealizowane, jak i te ze statusem „w trakcie”. Później łatwo można wykupić lek w aptece, podając jedynie czterocyfrowy kod dostępu oraz numer PESEL pacjenta. Farmaceuta będzie miał podane wszystkie potrzebne mu informacje w systemie, dzięki czemu bez trudu może wydać przepisane lekarstwo.
W takiej formie recepta jest również o wiele bezpieczniejsza. Unikamy zjawiska tak zwanego „pisma doktorskiego”, które występowało w przypadku klasycznych recept. Wszystkie informacje odnośnie do przepisanych recept wyświetlają się farmaceucie na ekranie komputera, łącznie z dawkowaniem.
E-recepta może być zrealizowana nawet bez wychodzenia z domu. Można umówić się z lekarzem telefonicznie lub połączyć przez czat wideo. Nie są to jednak jedyne formy e-konsultacji. Najszybsza metoda na zrealizowanie recepty bez wychodzenia z domu to skorzystanie z usług serwisu https://receptomat.pl/. Po założeniu konta można od razu wpisać nazwę leku, którego się potrzebuje lub określić objawy, co pomoże zdeterminować wybór medykamentu przez lekarza. Po dokonaniu tego wyboru pokaże się formularz. Należy go wypełnić.
Formularz zawiera pytania o bardzo podstawowe informacje na temat pacjenta, które pomogą w ustaleniu leczenia. Nie różni się to od wywiadu medycznego w gabinecie lekarskim. Na odpowiedź czeka się od 5 do 240 minut, jeżeli kwestionariusz został złożony w porach nocnych, oczekiwanie może się wydłużyć do momentu rozpoczęcia dyżuru przez lekarzy. E-recepta powinna pojawić się w Panelu Pacjenta na stronie, jak również w formie powiadomienia SMS, który będzie zawierał kod dostępu potrzebny do podania w aptece oraz data wystawienia recepty.
Aby mieć wgląd do historii swoich recept online, wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Tam znajduje się informacja o wszystkich wystawionych e-receptach, zarówno tych zrealizowanych, jak i w trakcie, czy oczekujących na realizację. Jest to bardzo przydatne, ponieważ dzięki temu zawsze można mieć wgląd, który daje pewność o tym, jak długo jeszcze ważna jest e-recepta, w jaki sposób dawkować leki, a także jaki jest czterocyfrowy kod do podania w aptece.
Niektóre z tych informacji są przekazywane za pośrednictwem wiadomości SMS, jednak nie raz zdarza się, że powiadomienie może się zgubić lub usunąć. Na Internetowym Koncie Pacjenta nic nie ginie. Tak samo jak w Panelu Pacjenta na stronie receptomat.pl, na którym również można znaleźć te same informacje o e-receptach nabytych z pomocą tego serwisu.
Fot.: Tima Miroshnichenko/pexels.com