Czy można ubezpieczyć pojazd bez dowodu rejestracyjnego?
Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy można ubezpieczyć pojazd bez dowodu rejestracyjnego?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dowód rejestracyjny to bardzo ważny dokument, który jest nam potrzebny m.in. wtedy, gdy chcemy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co jednak w sytuacji, gdy dokumentem tym nie dysponujemy? Czy ubezpieczenie pojazdu dalej jest możliwe? Podpowiadamy.

Brak dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie

Brak dowodu rejestracyjnego może wynikać z wielu powodów. Może dojść do sytuacji, w której dowód zostanie zniszczony lub zgubiony. Zatrzymania dowodu rejestracyjnego mogą dokonać także służby mundurowe, które w trakcie kontroli pojazdu stwierdzą, że jego stan techniczny jest nieodpowiedni.

Jeśli dotknie nas jedno z powyższych zdarzeń, możemy odetchnąć z ulgą. Wykupienie polisy ubezpieczeniowej, tak czy inaczej, będzie możliwe – może być jednak nieco bardziej skomplikowane. Warto pamiętać, że brak dowodu rejestracyjnego nie zwalnia nas z obowiązku wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC, w związku z czym nawet wtedy, gdy dokumentu tego nie posiadamy, należy dołożyć wszelkich starań, by nasze OC było ważne.

Co grozi nam za brak ubezpieczenia OC, gdy nie mamy dowodu rejestracyjnego?

Tak jak już wspominaliśmy, brak dowodu rejestracyjnego w żadnym stopniu nie zwalnia z obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC. W przypadku braku ciągłości ubezpieczenia OC grożą nam zatem takie same kary, co w przypadku, gdy dowód rejestracyjny posiadamy. Za brak ważnego OC możemy zostać ukarani niemałymi mandatami czy karnymi opłatami, które nałożyć na nas może Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kupno ubezpieczenia OC bez dowodu rejestracyjnego

Ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego jest czymś osiągalnym. W takiej sytuacji będziemy musieli jednak zgromadzić wszelkie potrzebne informacje, które znaleźlibyśmy w dowodzie rejestracyjnym w inny sposób. Szczegółowe informacje na temat pojazdu znaleźć można przykładowo w ubiegłych umowach ubezpieczeniowych czy w karcie pojazdu.

Jakie informacje będzie trzeba przedstawić ubezpieczycielowi? Są to między innymi dane takie, jak: marka, model czy rok produkcji naszego pojazdu, pojemność i moc silnika, a także data jego pierwszej rejestracji.

Czy dowód rejestracyjny można wyrobić ponownie?

Utracony dowód rejestracyjny można zastąpić dowodem tymczasowym, tzw. miękkim. Wyrabia się go w wydziale komunikacji urzędu miasta, który jest najbliższy naszemu miejscu zamieszkania. Aby go wyrobić, będziemy musieli przedstawić dowód rejestracyjny, który uległ zniszczeniu bądź oficjalne oświadczenie traktujące o tym, że został on utracony. Niezbędne będzie także okazanie różnorodnych dokumentów i uiszczenie opłaty.

Gdzie znaleźć korzystne oferty ubezpieczenia OC?

Jedną z bardziej polecanych witryn internetowych, na których można znaleźć istotne informacje na temat ubezpieczeń czy oferty poszczególnych ubezpieczalni, jest strona rankomat.pl. Witrynę tę wyposażono w takie użyteczne pomoce, jak porównywarka OC AC, dzięki której można w bardzo łatwy sposób porównać oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych, dostosowane do naszej sytuacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny zlewozmywak do małej kuchni: praktyczne wskazówki i porady
Jak wybrać idealny zlewozmywak do małej kuchni: praktyczne wskazówki i porady
Zastanawiasz się, jak wybrać zlewozmywak do małej kuchni? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak dobrze dopasować zlewozmywak do wielkości i stylu Twojej kuchni.
Jak prawidłowo pielęgnować i konserwować ogrodzenia i meble z wikliny?
Jak prawidłowo pielęgnować i konserwować ogrodzenia i meble z wikliny?
Odkryj tajniki pielęgnacji i konserwacji ogrodzeń i mebli z wikliny, aby utrzymać ich trwałość i piękno przez lata.
Co to jest JOMO i jak wprowadzić je do swojej codzienności?
Co to jest JOMO i jak wprowadzić je do swojej codzienności?
Poznaj zalecenia Ministerstwa Cyfryzacji!
Ostatnie wpisy