Większość diet i stylów odżywiania oznaczają rezygnację z określonych grup produktów. W przypadku fleksitarianizmu sprawa wygląda zupełnie inaczej. Co warto wiedzieć o tej niezwykle elastycznej diecie?
Słowo fleksitarianizm pochodzi od angielskiego słowa „flexible”, które oznacza elastyczność. W przeciwieństwie do innych diet nie jest to sposób odżywiania oparty na eliminacji konkretnych grup produktów spożywczych, czy też stałego ich wykluczania z diety. Fleksitarianie to osoby, które ograniczają spożywanie mięsa i ryb, ale jednocześnie dopuszczają możliwość okazjonalnego ich jedzenia. Dzięki temu dostarczają organizmowi potrzebnych składników odżywczych, a jednocześnie dbają o spadek masy ciała. Nie jest to tak popularna dieta jak weganizm. Warto jednak przyjrzeć się zasadom, na których opiera się fleksitarianizm.
Dieta fleksitariańska zachęca do tego, aby nie być wegetarianinem bądź weganinem przez cały czas. Warto co jakiś czas sięgnąć po mięso. Tu uwzględnia się zarówno mięso białe, jak i ryby. Co więcej, nacisk kładzie się na elastyczne podejście do tego, jak często i jak dużo mięsa będziemy spożywać. Podstawą diety jest jej zbilansowanie w taki sposób, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W diecie fleksitariańskiej mięso spożywa się nawet 2-3 razy w tygodniu, choć warto zadbać o to, aby częściej było to mięso białe aniżeli czerwone.
Fleksitarianizm to nie odmiana wegetarianizmu. Przede wszystkim nie jest to świadome zrezygnowanie ze spożywania mięsa. Fleksitarianizm bliższy jest semiwegetarianizmowi, który polega na wykluczeniu mięsa czerwonego i zastąpienia go jedynie drobiem i rybami. W przeciwieństwie do semiwegetarianizmu fleksitarianizm zachęca do stworzenia konkretnego jadłospisu uwzględniającego produkty z określonych grup spożywczych, będących m.in. substytutem białka zwierzęcego. Warto przy tym zaznaczyć, że fleksitarianinem może być ktoś, kto jedynie raz w tygodniu nie je mięsa, ale stara się ograniczać codzienne jego spożywanie.
Dieta fleksitariańska określona jest mianem diety jarskiej, ponieważ dopuszcza spożywanie mięsa. W samej diecie podkreśla się konieczność zwiększenia ilości spożywanych roślin strączkowych. Powstał nawet szczegółowy jadłospis, który powinien towarzyszyć fleksitarianom. Wymienić tu można pięć grup produktów:
Choć dopuszczalne jest spożywanie cukru, to zaleca się unikać słodyczy oraz fast foodów. Fleksitarianie są zachęcani do spożywania orzechów, roślin bogatych w kwasy omega-3, a także odtłuszczonych przetworów mięsnych. Fleksitarianie powinni kierować się zasadą: „Więcej warzyw, mniej mięsa”, choć mniej nie oznacza wcale.
Fleksitarianizm ma kilka zalet, które sprawiają, że jest on świetną opcją dla osób, które chcą ograniczyć spożywanie produktów zwierzęcych i mięsa. Fleksitarianizm: