Jeansy to klasyk na rynku odzieżowym i każdy z nas ma je w szafie. Dobrze wykonane mogą służyć latami. Ale czy wiesz, jak powinno się o nie dbać, by pozostawały w nienagannym stanie przez długi czas?
Przetarcia, dziury, łaty – w przypadku wielu modeli spodni od razu byśmy je wyrzucili, gdyby miały takie mankamenty, jednak w kwestii jeansów to ciekawe urozmaicenie spodni. Choć, jak każda cześć garderoby wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by mogły służyć nam przez lata.
Jeansy to ten rodzaj spodni, o którym mówi się, że rzadko wymagają prania, a przetarcia na nich są w wielu przypadkach nawet pożądane. Poza tym w sklepach znajdziemy mnóstwo modeli z dziurami w dziwnych miejscach i wystającymi nitkami. Więc kwestia prania jeansów od lat jest sprawą sporną. Bo jeśli już prać regularnie, to w jakiej temperaturze, ręcznie czy chemicznie? Czy wrzucać je normalnie do pralki z innymi ubraniami? Jakich detergentów używać? Wybór metody prania zależy przede wszystkim od składu materiału danej pary spodni. Warto bowiem wiedzieć, że jeansy są wykonane z różnej tkaniny – z różnymi domieszkami itp. Dlatego przed czyszczeniem ich należy zawsze czytać zalecenia producenta znajdujące się na metce.
Pamiętaj jednak, że jeansowa tkanina niekoniecznie przepada za praniem w wysokich temperaturach, nie lubi też detergentów. Pranie denimu w wysokiej temperaturze i różnych zmiękczających może niestety spowodować przebarwienia koloru, a nawet kurczenie się materiału. Zapewne każdemu zdarzyła się niezbyt miła „przygoda”, że po praniu spodnie okazały się za ciasne.
Jak więc prać jeansy, by nie straciły na jakości? Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze. Najlepiej byłoby prać je ręcznie lub chemiczne, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Większość producentów zaleca pranie jeansów w 30 stopniach Celsjusza, z użyciem łagodnych środków piorących. Przed włożeniem do pralki najlepiej je przewrócić na lewą stronę, zapiąć guziki i zamki. Oczywiście najlepiej też je prać z odzieżą w podobnym odcieniu, bo trzeba mieć na uwadze, że jeansy (szczególnie te o intensywnej niebieskiej barwie) mają tendencję do farbowania.
Choć najbardziej skłonne do farbowania są jeansy w granatowych odcieniach i je najlepiej prać osobno, w zimnej wodzie. Do ich płukania można dodać trochę octu, dzięki któremu tkanina będzie mniej podatna na przebarwienia.
Denimowe spodnie najlepiej schną rozwieszone na suszarce lub wolnym powietrzu (zwłaszcza gdy za oknem dopisuje pogoda), ale z dala od słońca, ponieważ mocne promienie mogą je niestety rozjaśnić. Jak wspominaliśmy wcześniej, na wygląd jeansów wpływa też skład materiału, z którego je uszyto. Na przykład, gdy tkanina zawiera dodatek stretchu, to spodnie mogą się po praniu nieco rozciągnąć lub kurczyć, jeśli tej domieszki nie ma. Więc przy kupowaniu jeansy warto wziąć pod uwagę tę zasadę. Dlatego zawsze sprawdzaj skład na metce spodni.
Zaleca się też suszyć jeansy w pozycji wiszącej. By służyły nam na dłużej, a nie tylko przez jeden sezon, z pewnością nie wolno ich kłaść na grzejniku i suszyć w suszarkach mechanicznych. To bardzo osłabia tkaninę i sprawia, że jest podatna na przetarcia i rozerwanie.
Co ciekawe, spodnie jeansowe przepadają za niską temperaturą do tego stopnia, że wiele osób praktykuje sprawdzony sposób wkładania ich do zamrażalnika. Jak taki „szok termiczny” na nie działa? Ekstremalnie niska temperatura usuwa z powierzchni materiału potencjalne bakterie, bez niszczenia spodni, co często robią różne detergenty. Zamrażanie jeansów nie ma też skutków ubocznych.
Prasowanie jeansowych spodni nie jest wskazane. Wynika to z tego, że wysoka temperatura niestety niszczy włókna bawełny. Jak więc sobie radzić bez prasowania i co zrobić, gdy spodnie po praniu są całe wygniecione? Dopasowane jeansy, czyli tzw. rurki świetnie rozprostowują się same na ciele. Jedynie po praniu wystarczy je odpowiednio rozwiesić, żeby nie powstały niepotrzebne zagięcia. A jak sprawa wygląda z szerszymi modelami, np. wracających do łask dzwonów? Gdy nie chcemy, by wyglądały niechlujnie, to w tym przypadku prasowanie jest wskazane. Trzeba jednak zrobić to w taki sposób, by nie uszkodzić materiału? Należy dostosować temperaturę do wskazówek umieszczonych na metce spodni.