Herbata miętowa – znasz jej wszystkie właściwości?
Slow food
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Herbata miętowa – znasz jej wszystkie właściwości?

Herbata miętowa może kojarzyć się większości z nas antidotum na bolący w dzieciństwie brzuch lub (schłodzona) z przyjemnym orzeźwieniem w upalny letni dzień. Jakie jeszcze właściwości w sobie kryje?

Herbata miętowa – jak parzyć? 

Zanim przyjrzymy się korzyściom płynącym z picia miętowego naparu, sprawdźmy, jak prawidłowo go przyrządzać. Zaleca się, by 1 czubatą łyżkę świeżych bądź suszonych liści mięty zalać 1 szklanką wrzącej wody, a następnie zaparzać pod przykryciem minimum
5 minut. Tak przygotowaną herbatę należy odcedzić przed wypiciem. W sklepach i aptekach można również dostać gotowe mieszanki ekspresowe w torebkach. Dodatkowo, by jeszcze bardziej delektować się jej wyjątkowym smakiem, można dodać cytrynę lub rumianek. Słodzenie naparu nie jest wskazane.

Remedium na dolegliwości żołądkowe

Chyba najpopularniejszym zastosowaniem herbaty miętowej jest leczenie bólu brzucha. Nie jest to niczym zaskakującym, gdyż napar ma działanie rozkurczowe – redukuje skurcze żołądka i zapobiega kolce jelitowej. Pomaga również w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Pity po obfitym, ciężkostrawnym posiłku wspomaga trawienie, redukuje wzdęcia i wspomaga przemianę materii.

Po napar powinny szczególnie sięgać osoby borykające się z zapaleniem błony śluzowej żołądka i zespołem jelita drażliwego. Co ciekawe, regularne picie herbaty miętowej potrafi pobudzić apetyt, a jednocześnie zmniejszyć łaknienie słodyczy.

Wyciszenie i ukojenie

Picie mięty może szczególnie pomóc w sytuacjach stresujących. Jej relaksujące działanie pozwoli organizmowi na wyciszenie i odprężenie. Dodatkowo wieczorne picie naparu umożliwi szybsze zaśnięcie oraz głębszy sen. Wykazano również, że herbata miętowa pomaga w walce z nerwobólami, dolegliwościami migrenowymi, a nawet… czkawką!

Na szkolne wymówki

Zawartość flawonoidów w herbacie miętowej sprawia, że ma ona bardzo dobry wpływ na sprawność umysłową. Powinni ją więc pić uczniowie, studenci oraz osoby pracujące umysłowo. Szklanka aromatycznego naparu ułatwi koncentrację, a także poprawi zdolność uczenia się i zapamiętywania. Również regularne sięganie po miętę przez osoby starsze pozwoli im na dłuższe zachowanie jasności umysłu.

Na przeziębienie

Picie herbaty miętowej gdy jesteśmy przeziębieni pomoże w poradzeniu sobie z katarem i kaszlem. Wszystko to za sprawą mentolu, czyli eterycznego olejku o działaniach znieczulających i zmniejszających podrażnienie błon śluzowych. W tym wypadku zalecane jest nie tylko picie naparu, lecz także wykonywanie inhalacji. Wystarczy pochylić głowę nad parującym roztworem z mięty i głęboko oddychać. Tego zabiegu nie można jednak przeprowadzać u dzieci poniżej piątego roku życia.

I inne dolegliwości

To nie koniec dobroczynnych działań dla naszego zdrowia, jakie przynosi picie herbaty miętowej. Jak głosi medycyna ludowa, można ją również spożywać, by złagodzić bóle miesiączkowe lub stany niepokoju podczas menopauzy. Wypicie filiżanki naparu pozwoli na pozbycie się nudności, a także uporanie się z nieświeżym oddechem. Również w przypadku podrażnionych dziąseł dobrym pomysłem jest przepłukanie jamy ustnej zaparzoną miętą.

Dla przyszłych mam

Picie herbaty miętowej przez kobiety w ciąży pomoże uporać się z porannymi mdłościami, czy też często występującymi w tym stanie zgagą i wzdęciami. Sporządzony napar jest całkowicie bezpieczny, o ile przyszła mama nie boryka się z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Nie powinna jednak ona pić więcej niż 2 filiżanki dziennie.

Miętowy salon piękności

Parzenie herbaty miętowej może także wpłynąć pozytywnie na naszą urodę. Kompresy z zaparzonego naparu pomogą zniwelować cienie pod oczami. Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne ziół wspomagają walkę z trądzikiem – wystarczy pić dwa kubki herbaty dziennie, by cieszyć się piękną i gładką skórą już po dwóch miesiącach. Ciekawym rozwiązaniem jest również kąpiel w wodzie miętowej, która przynosi nawilżenie skóry, likwidację stanów zapalnych oraz łagodzenie napięcia mięśniowego. By cieszyć się własnym domowym spa, należy umieścić 1–2 garści suszu w gazie, a następnie wrzucić pod strumień ciepłej wody napełniającej wannę. Równie dobrze można użyć gotowych torebek herbaty, dostępnych w sklepach i aptekach.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Po herbatę miętową nie powinny sięgać osoby z astmą, wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz kobiety karmiące piersią, gdyż zawarty w niej mentol może zahamować laktację. 

Przeczytaj też: Jakie zioła warto pić, żeby być piękną i zdrową?

Zdjęcie główne: Jaida Stewart/Unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie rośliny z ogrodu mogą wzbogacić twoją codzienną rutynę pielęgnacyjną?
Jakie rośliny z ogrodu mogą wzbogacić twoją codzienną rutynę pielęgnacyjną?
Odkryj, które popularne rośliny z ogrodu mogą stać się naturalnymi składnikami w Twojej pielęgnacyjnej rutynie. Dowiedz się o ich właściwościach pielęgnacyjnych oraz jak mogą poprawić kondycję skóry i włosów.
Świeży tatuaż – niezbędne kosmetyki
Świeży tatuaż – niezbędne kosmetyki
Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jaki sposób można prawidłowo o niego zadbać.   
Jak wybrać idealny stojak na wino do twojego domu?
Jak wybrać idealny stojak na wino do twojego domu?
Odkryj, jak znaleźć idealny stojak na wino, który nie tylko będzie praktyczny, ale także stanie się atrakcyjnym elementem dekoracyjnym w twoim domu.
Ostatnie wpisy