Domowa nalewka z propolisu – jak ją zrobić i dlaczego warto?
Slow food
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Domowa nalewka z propolisu – jak ją zrobić i dlaczego warto?

Propolis to nic innego jak mieszanina wydzielin pszczół lub os oraz substancji żywicznych. Nalewka wykonana przy użyciu kitu pszczelego wykazuje cały szereg dobroczynnych właściwości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób ją przygotować!

Nalewka z kitu pszczelego jest lekarstwem na przeziębienia oraz infekcje. Wykazuje właściwości bakteriobójcze, antywirusowe i przeciwzapalne. Świetnie się sprawdzi jako pomoc w gojeniu ran, oparzeń i owrzodzeń. Dodatkowo wspomaga układ odpornościowy i regeneruje organizm. 

Właściwości nalewki z propolisu

Propolis był stosowany w medycynie już przez starożytnych Persów i Greków do opatrywania i odkażania ran pooperacyjnych. Oprócz tego kitu pszczelego używa się w lutnictwie do naprawy pękniętych instrumentów, jako składnik preparatów do konserwacji karoserii samochodowej oraz jako składnik gum do życia.

Nalewka z propolisu wykazuje dużą skuteczność w walce z infekcjami wywołanymi przez bakterie gronkowca złocistego. Ponadto jej właściwości przeciwgrzybiczne wykorzystuje się w leczeniu ginekologicznym. Propolis w postaci nalewki działa przeciwzapalnie, antywirusowo oraz łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych.

Kit pszczeli przyspiesza regenerację tkanek oraz pomaga w leczeniu owrzodzeń, żylaków, odleżyn, oparzeń, czyraków, stłuczeń oraz skaleczeń. Wykorzystywany jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka, dwunastnicy, wątroby oraz jelita grubego. Pomaga w regeneracji dziąseł i zapaleń jamy ustnej, paradontozie, leczeniu pleśniawek oraz nadżerek. 

Propolis jest medykamentem o właściwościach przeciwutleniających, dzięki czemu skutecznie opóźnia starzenie się komórek. Działa przeciwnowotworowo oraz zapobiega wystąpieniu chorób sercowo-naczyniowych. Przeciwdziała infekcjom wywołanym bakteriami E. coli.

Przepis na nalewkę z propolisu

Nalewka z kitu pszczelego nie sprawia trudności w przygotowaniu. Po wykonaniu mikstury należy szczelnie ją zamknąć i odstawić na około 2–3 tygodnie w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać, by codziennie ją mieszać przez energiczne wstrząsanie.

Składniki:

  • 50 g propolisu,
  • 150 ml wody,
  • 350 ml spirytusu etylowego 96%.

Sposób przygotowania:

  1. Propolis należy dokładnie oczyścić i rozdrobnić.
  2. Szklaną butelkę wypełnij 50 g propolisu. Uzupełnij naczynie wodą i spirytusem.
  3. Butelkę odstaw w zacienione miejsca na 2–3 tygodnie. Ważne, by w pomieszczeniu panowała temperatura pokojowa. Pamiętaj, by przynajmniej raz dziennie wstrząsnąć miksturą.
  4. Po upływie 2–3 tygodni nalewkę przefiltruj przez gazę i rozlej do ciemnych butelek.

Dawkowanie nalewki

Od 15 do 30 kropel nalewki propolisowej należy dodawać do przegotowanej, letniej wody. Napój można również przyjmować bezpośrednio z łyżeczki i popijać wodą lub umieszczać krople na łyżeczce cukru. Nie należy podawać nalewki dzieciom, gdyż jednym ze składników jest spirytus etylowy.

Zdjęcie główne: Rasa Kasparaviciene/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy twoja garderoba jest przyjazna dla środowiska? Sprawdź, jak robić odpowiedzialne zakupy
Czy twoja garderoba jest przyjazna dla środowiska? Sprawdź, jak robić odpowiedzialne zakupy
Dowiedz się, jak robić zakupy odzieży w sposób przyjazny dla środowiska. Poznaj zasady odpowiedzialnej konsumpcji i wpływ twojej garderoby na naturalne ekosystemy.
Jak prawidłowo dobrać i pielęgnować pokrowce, aby zabezpieczyć twoje meble ogrodowe?
Jak prawidłowo dobrać i pielęgnować pokrowce, aby zabezpieczyć twoje meble ogrodowe?
Poznaj tajniki dobierania i pielęgnacji pokrowców na meble ogrodowe. Odkryj, jak przedłużyć ich żywotność i zabezpieczyć meble na każdą pogodę.
Przewodnik po stylach i teksturach mebli, którymi warto zaaranżować wnętrze swojego domu
Przewodnik po stylach i teksturach mebli, którymi warto zaaranżować wnętrze swojego domu
Odkryj, jak dobierać meble do wnętrz z uwzględnieniem różnorodnych stylów oraz tekstur, by w pełni wyrazić swój osobisty styl i dopasować go do potrzeb domu.
Ostatnie wpisy