Z roku na rok rośnie świadomość społeczna odnośnie szkodliwego wpływu fast fashion na środowisko naturalne. Coraz więcej osób stara się wybierać lokalne marki… tylko jak je znaleźć?
Polska moda od dłuższego czasu dorównuje światowym trendom i proponuje unikatowe produkty. To sposób na zmniejszenie śladu środowiskowego oraz wsparcie rodzimych biznesów. Lokalne marki to także większa szansa na unikatowe kroje, dopasowane do sylwetki. Przygotowaliśmy 5 sprawdzonych rad, które pomogą wybrać najlepsze lokalne marki, których ubrania będą się sprawdzać przez wiele lat. Zapraszamy!
Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą odkryć nowych, niezależnych projektantów oraz wspierać lokalne marki modowe. Oto, od czego warto zacząć!
Znaczna część polskich marek działa przede wszystkim w internecie – młodych twórców nie stać na tworzenie butików stacjonarnych, dlatego chętnie inwestują w sklepy online. To pozwala na dotarcie do szerszego grona klientów oraz lepszą jakość produkowanych ubrań. Poszukiwania ciekawych, niszowych marek warto zacząć od platform takich jak Showroom.pl, gdzie znajdziesz tysiące firm z Polski.
Zwolenniczki minimalizmu i wyszukanego stylu, które preferują bardziej wyselekcjonowany asortyment powinny zajrzeć na stronę Cloudmine.pl. Popularne czasopisma regularnie polecają także lokalnych producentów, dlatego wystarczy na bieżąco sprawdzać nowe kolekcje.
My polecamy przyjrzeć się dokładniej między innymi firmie Nago, Elementy Wear, The Odder Side oraz Risk Made in Warsaw.
Organizowane regularnie targi to prawdziwa kopalnia ukrytych talentów. To doskonała przestrzeń, żeby poznać osobiście projektantów, założycieli marek odzieżowych, małych zakładów z biżuterią czy z torebkami. Z odrobiną wytrwałości i uwagi można odnaleźć niepowtarzalne modele.
W Polsce od kilku lat są organizowane targi poświęcone konkretnej tematyce – zrównoważonej modzie (targi Jestem Slow oraz Slow Weekend) czy modnym dodatkom dla ciała i duszy (Targi Rzeczy Ładnych). Wiele wydarzeń odbywa się cyklicznie, a szczególne natężenie przypada na początek jesieni. W jednej przestrzeni przed kilka dni można spotkać lokalnych producentów, a dodatkowo często skorzystać z okazji rabatowych. W większych miastach można zajrzeć do stacjonarnych concept store’ów promujących polskie marki. W Warszawie warto zajść na Mysią 3, w Krakowie przejść się do Rzeczy Samych, a w Łodzi do Bloom.
Przeczytaj też: Targi slow – zobacz kalendarz najlepszych imprez w całej Polsce!
Czasami nie da się samodzielnie wszystkiego sprawdzić, dlatego warto oddać pole osobom, które na co dzień zajmują się modą. Influencerki, takie jak Harel i Jestem Kasia, podpowiadają na swoich profilach na Instagramie, gdzie szukać ciekawych polskich marek. Kolekcje młodych twórców można często obejrzeć na blogach oraz w magazynach modowych.
Do kupowania prezentów od polskich marek warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Dzięki temu zakupy są przemyślane, a produkt dotrze do nas na czas. Daje to także moment, żeby odkryć nowych, inspirujących twórców.
Na urodziny lub święta doskonale sprawdzają się jedwabne apaszki, malowane chusty, świece sojowe lub naturalne kosmetyki. Wszystko to można dostać już od rodzimych marek i manufaktur. Taki prezent nie tylko sprawi komuś radość, ale będzie też realnym wsparciem dla lokalnych przedsiębiorców. To także dobry moment, żeby bez wyrzutów sumienia przetestować daną firmę, nie tylko modową.
Ostatnia rada – warto pamiętać, że marka marce nierówna. To, że ubranie posiada polską metkę, wcale nie musi gwarantować wysokiej jakości. Co więcej, nierzadko produkty różnią się między sobą.
Dobrym pomysłem jest ćwiczenie nawyku i każdorazowe sprawdzanie składu materiału, a następnie trwałości szwów. Konkretny opis w połączeniu ze zdjęciami, które pokazują zbliżenia na detale oraz wykończenia powinny dodawać pewności. Poszukaj też opinii wśród swoich znajomych lub w internecie – dzięki nim łatwiej będzie podjąć decyzję o tym, czy daną rzecz warto kupić od rodzimej marki.
Nic nie zastąpi jednak samodzielnego wypróbowania produktu na własnej skórze lub opinii bliskiej osoby. Warto pamiętać, że zgodnie z prawami konsumenta każdy ma prawo zwrotu nieuszkodzonego produktu niezależnie od powodu oraz reklamacji, jeżeli coś nie było zgodne z opisem.
Zdjęcie główne: Gustavo Fring/Pexels.com