Do tej pory opaska na oczy używana była głównie podczas długich podróży, np. samolotem, by móc choć na chwilę się zdrzemnąć. Jednak coraz więcej osób zaczęło korzystać z niej również w domowych warunkach, by poprawić komfort swojego snu. Czy to naprawdę działa?
Człowiek przez wiele tysięcy lat funkcjonował zgodnie z rytmem zegara natury. Noc była czasem na odpoczynek i regenerację, a dzień okresem pracy i innych aktywności. Dzisiaj, gdy wynaleziono już niezależne od słońca źródła światła, rytm dobowy nie jest już tak istotny. Nie chodzimy spać od razu, gdy zrobi się ciemno, tylko rozciągamy czas aktywności do granic możliwości. Na pierwszy rzut oka to zmiana na plus – jesteśmy w stanie zaplanować i zrobić więcej. Jednak w ten sposób dochodzi do rozregulowania organizmu, który w dalszym ciągu działa tak, jak przed tysiącem lat: ciemność oznacza dla niego czas na odpoczynek.
Choć niektórzy się jej boją, to całkowita ciemność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właśnie wtedy wytwarza on melatoninę, czyli substancję chemiczną odpowiedzialną za utrzymanie rytmu dobowego oraz za przeciwutlenianie i odprężenie. Bez niej organizm nie jest w stanie odpoczywać. Melatonina wytwarza się, kiedy jest ciemno. Jeżeli do siatkówki oka dociera jakiekolwiek światło, jej produkcja nie zachodzi.
Aby zapewnić sobie całkowitą ciemność, musimy pozbyć się jakichkolwiek źródeł światła z otoczenia. Jak wiemy, w dzisiejszych czasach może okazać się to ogromnym wyzwaniem. Z pomocą przychodzi opaska na oczy, która jest o wiele tańsza niż np. rolety lub zasłony. Przy całkowicie zakrytych oczach organizm może spokojnie rozpocząć produkcję melatoniny. W opasce łatwiej jest zasnąć w dzień lub w podróży.
Spanie w opasce jest o wiele bardziej komfortowe niż spanie bez niej. Czas Twojego snu wydłuży się, a rano będziesz wypoczęta jak nigdy dotąd. Twój sen stanie się bardziej wydajny.
Jeśli na co dzień borykasz się z bezsennością, opaska na oczy może okazać się dla Ciebie niezbędnym gadżetem. Przyczyna zaburzeń snu często leży w czynnikach zewnętrznych, takich jak dźwięk i światło – ten drugi opaska jest w stanie doskonale wyeliminować. Jest to na pewno tańszy i mniej inwazyjny sposób niż np. leki nasenne lub alkohol. No i oczywiście nie można jej przedawkować…
Suche powietrze w sypialni może doprowadzić do wysuszenia i podrażnienia oczu. Również kurz oraz wszelkiego rodzaju pyłki mogą negatywnie wpływać na gałki oczne. Opaska na oczy stanowi bezpieczną barierę, która uchroni narząd wzroku przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Wybierając opaskę na oczy, warto postawić na tę wykonaną z jedwabiu. Materiał ten nie podrażnia skóry, gdyż jest delikatny i w stu procentach naturalny. Sprawdzi się nawet w przypadku osób, które borykają się z alergiami. Nie odgniata się na skórze, a chłód jedwabiu może zmniejszyć powstawanie obrzęków wokół oczu. Jest to więc doskonała warstwa ochronna dla skóry.
Zdj. główne: Kristina Petrick/unsplash.com