Na czym polega lagom, szwedzka filozofia pracy?
Slow life
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na czym polega lagom, szwedzka filozofia pracy?

Styl życia i pracy według Szwedów, czyli lagom, staje się coraz popularniejszy także w Polsce. Co warto o nim wiedzieć i na czym polega jego fenomen?

W Polsce panuje moda nie tylko na skandynawskie wnętrza, ale i sposoby życia. Jeszcze do niedawna królowało duńskie „huggowanie”, czyli życie według tamtejszej filozofii hygge polegającej na dążeniu do wygody, komfortu, spokoju i przytulności. Coraz więcej osób zaczęło jednak zarzucać jej przeciętność i próbę promocji obrazu szczęśliwego Duńczyka. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się szwedzki sposób życia, czyli lagom, który jednak jest trochę inny niż hygge.

Lagom – na czym polega?

Lagom to słowo, które pochodzi od sformułowania „agom är bäst”, co po szwedzku znaczy tyle co ‘w sam raz’. I to doskonale opisuje tę filozofię życia. Chodzi w niej bowiem głównie o to, aby człowiek starał się osiągnąć życiową, wewnętrzną harmonię, czyli by wszystkiego było tyle, ile trzeba – ani za dużo, ani za mało. 

Zgodnie z lagom należy starać się zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Obu nie powinno się ze sobą łączyć, ani żadnemu z nich poświęcać więcej uwagi. Według szwedzkiej zasady nie wolno popadać w zawodową bierność, ale też nie wolno brać udziału w wyścigu szczurów, skupiając się jedynie na karierze. 

Lagom to filozofia, która tak naprawdę skupia się na osiągnięciu spokoju i szczęścia. A to będzie możliwe dopiero wówczas, gdy przestaniemy dążyć do tego, by ciągle mieć więcej i więcej, a nauczymy się doceniać to, co mamy. 

Hygge i lagom – czym się różnią? 

Filozofia duńska znacznie się różni od tej szwedzkiej. Lagom mówi bowiem, że oprócz relaksu i przyjemności ważne jest, by dbać o swoje zdrowie – np. ćwiczyć oraz być aktywnym zawodowo. Szwedzi duży nacisk kładą na sport. Z kolei hygge skupia się głównie na spokoju, odpoczynku i przyjemnościach. Tu zamiast spaceru czy joggingu miłośnicy tej filozofii wybierają poczytanie książki, obejrzenie filmu czy posłuchanie muzyki w domowym zaciszu.

Zmiany są wprowadzane stopniowo

Filozofia lagom powinna być wprowadzana w życie stopniowo. Zmiany zawsze się bowiem wiążą z jakimś wysiłkiem. Przede wszystkim wymaga to odrobiny samozaparcia. Na początku kluczowe jest wprowadzenie zdrowej diety. Trzeba zrezygnować ze szkodliwych produktów, ograniczyć słodycze czy fast foody. Następnym krokiem jest nauczenie się mądrego zarządzania swoim czasem, tak by mieć czas i na pracę, i na kontakty z bliskimi. 

Osoby wyznające lagom dbają także o ekologię i środowisko. Oprócz zdrowej diety segregują śmieci oraz oszczędzają prąd i wodę. Stawiają też na naturalne rozwiązania, używają toreb wielorazowych, instalują odnawialne źródła energii, wystrzegają się plastiku itp. Starają się, by w domu było dużo roślin, zieleni, chętnie inwestują też w meble z recyklingu. 

Zdj. główne: Anjeli Lundblad/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak powinno dbać się o jeansy, by służyły nam w dobrym stanie przez lata?
Jak powinno dbać się o jeansy, by służyły nam w dobrym stanie przez lata?
Jeans to jeden z najpopularniejszych na świecie rodzajów spodni. Dowiedz się, jak o nie dbać, aby służyły Ci przez lata!
Jak sprzątać bez wysiłku? Odkryj tajemnicę czystości z Cilit Bang Kamień!
Jak sprzątać bez wysiłku? Odkryj tajemnicę czystości z Cilit Bang Kamień!
Sprzątaj bez wysiłku! Odkryj Cilit Bang Kamień — rewolucyjne rozwiązanie usuwające uporczywy kamień.
9 książek, które podpowiedzą Ci, jak żyć zero waste
9 książek, które podpowiedzą Ci, jak żyć zero waste
Po przeczytaniu tych pozycji świat zero waste nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic! Zobacz, na które poradniki warto zwrócić szczególną uwagę!
Ostatnie wpisy