Na czym polega lagom, szwedzka filozofia pracy?
Slow life
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na czym polega lagom, szwedzka filozofia pracy?

Styl życia i pracy według Szwedów, czyli lagom, staje się coraz popularniejszy także w Polsce. Co warto o nim wiedzieć i na czym polega jego fenomen?

W Polsce panuje moda nie tylko na skandynawskie wnętrza, ale i sposoby życia. Jeszcze do niedawna królowało duńskie „huggowanie”, czyli życie według tamtejszej filozofii hygge polegającej na dążeniu do wygody, komfortu, spokoju i przytulności. Coraz więcej osób zaczęło jednak zarzucać jej przeciętność i próbę promocji obrazu szczęśliwego Duńczyka. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się szwedzki sposób życia, czyli lagom, który jednak jest trochę inny niż hygge.

Lagom – na czym polega?

Lagom to słowo, które pochodzi od sformułowania „agom är bäst”, co po szwedzku znaczy tyle co ‘w sam raz’. I to doskonale opisuje tę filozofię życia. Chodzi w niej bowiem głównie o to, aby człowiek starał się osiągnąć życiową, wewnętrzną harmonię, czyli by wszystkiego było tyle, ile trzeba – ani za dużo, ani za mało. 

Zgodnie z lagom należy starać się zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Obu nie powinno się ze sobą łączyć, ani żadnemu z nich poświęcać więcej uwagi. Według szwedzkiej zasady nie wolno popadać w zawodową bierność, ale też nie wolno brać udziału w wyścigu szczurów, skupiając się jedynie na karierze. 

Lagom to filozofia, która tak naprawdę skupia się na osiągnięciu spokoju i szczęścia. A to będzie możliwe dopiero wówczas, gdy przestaniemy dążyć do tego, by ciągle mieć więcej i więcej, a nauczymy się doceniać to, co mamy. 

Hygge i lagom – czym się różnią? 

Filozofia duńska znacznie się różni od tej szwedzkiej. Lagom mówi bowiem, że oprócz relaksu i przyjemności ważne jest, by dbać o swoje zdrowie – np. ćwiczyć oraz być aktywnym zawodowo. Szwedzi duży nacisk kładą na sport. Z kolei hygge skupia się głównie na spokoju, odpoczynku i przyjemnościach. Tu zamiast spaceru czy joggingu miłośnicy tej filozofii wybierają poczytanie książki, obejrzenie filmu czy posłuchanie muzyki w domowym zaciszu.

Zmiany są wprowadzane stopniowo

Filozofia lagom powinna być wprowadzana w życie stopniowo. Zmiany zawsze się bowiem wiążą z jakimś wysiłkiem. Przede wszystkim wymaga to odrobiny samozaparcia. Na początku kluczowe jest wprowadzenie zdrowej diety. Trzeba zrezygnować ze szkodliwych produktów, ograniczyć słodycze czy fast foody. Następnym krokiem jest nauczenie się mądrego zarządzania swoim czasem, tak by mieć czas i na pracę, i na kontakty z bliskimi. 

Osoby wyznające lagom dbają także o ekologię i środowisko. Oprócz zdrowej diety segregują śmieci oraz oszczędzają prąd i wodę. Stawiają też na naturalne rozwiązania, używają toreb wielorazowych, instalują odnawialne źródła energii, wystrzegają się plastiku itp. Starają się, by w domu było dużo roślin, zieleni, chętnie inwestują też w meble z recyklingu. 

Zdj. główne: Anjeli Lundblad/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dzianina modna będzie nie tylko w tym roku. Warto w nią zainwestować
Dzianina modna będzie nie tylko w tym roku. Warto w nią zainwestować
Dzianina jest obecnie prawdziwym hitem. Wygodna, przyjemna w dotyku i ponadczasowa – to określenia, które bez wątpienia do niej pasują. Warto więc w nią inwestować i mieć ją w garderobie czy szafie.
Ciekawe miejsca na krótki urlop w Polsce
Ciekawe miejsca na krótki urlop w Polsce
Poszukujesz miejsca idealnego na krótki wypad? Poznaj regiony w Polsce, które wspaniale sprawdzą się na długi weekend!
Granit w mieszkaniu – postaw na naturalny kamień
Granit w mieszkaniu – postaw na naturalny kamień
Planujesz urządzić mieszkanie w stylu klasycznym, nowoczesnym, glamour, loftowym albo retro? Tak naprawdę klimat domowego wnętrza nie ma żadnego znaczenia, bo kamień naturalny jest na tyle uniwersalny, że pasuje do każdej przestrzeni. Sprawdź, jakie właściwości wykazuje granit, dlaczego właśnie ten kamień wybierany jest do wykończenia wnętrz najczęściej?
Ostatnie wpisy