Nieco tajemniczo brzmiące słowo afirmacja kryje w sobie ogromną moc. Choć słyszy się je dość często, nie każdy wie, co ono dokładnie oznacza.
Jeżeli poznamy jego znaczenie i nauczymy się wykorzystywać je w naszym codziennym życiu, praktyka ta może przynieść szereg korzyści. Nie zadziała ona co prawda jak czarodziejska różdżka, ale z pewnością pomoże w osiągnięciu zamierzonych celów i w umacnianiu wiary we własne możliwości oraz poczucia własnej wartości. Dowiedz się więcej na temat tego, czym dokładnie są afirmacje i dlaczego warto je stosować.
Afirmacja to pojęcie, które wykształciło się na gruncie nauk psychologicznych. Najogólniej oznacza ona zdania wywierające wpływ na nasze własne przekonanie o samym sobie. Jest to sentencja, której celem jest również przypominanie człowiekowi o jego pragnieniach, a także mobilizowanie go do ich realizowania. Inaczej mówiąc, jest to stwierdzenie wypowiedziane z pełną wiarą w to, że jego treść faktycznie się ziści.
Dlatego afirmacja polega z reguły na powtarzaniu pozytywnych zdań na swój temat, co ma na celu sprawienie, że zaczniemy identyfikować się z ich treścią. To coś w rodzaju autosugestii, która ukierunkowana jest na umocnienie poczucia wartości oraz akceptacji u stosującej ją osoby.
Każda afirmacja powinna być oparta na tym, na czym nam najbardziej zależy, a także na obranych celach. Gdy zostanie już stworzona konkretna sentencja, powinna być regularnie powtarzana – w myślach lub na głos. Aby afirmacja przyniosła oczekiwane rezultaty, praktykująca ją osoba powinna posiadać względnie pozytywną samoocenę, nawet jeżeli jest ona dość niepewna. W przeciwnym razie jej stosowanie może doprowadzić do wręcz odwrotnych niż oczekiwane skutków, a w skrajnych przypadkach do depresji.
Zacznijmy od tego, że aby afirmacja przyniosła oczekiwane rezultaty, musi ona być przeprowadzona w odpowiedni sposób. Powinna więc ona polegać na ekspozycji danej jednostki na określone, pozytywne twierdzenia, a następnie należy zastanowić się, w jaki dokładnie sposób tyczą się one tej osoby. Aby zwiększyć swoją samoocenę, warto postawić przed sobą kilka twierdzeń, a następnie przemyśleć, w jaki sposób opisują one nas samych.
Afirmacje mają również sprawić, że człowiek zacznie realizować swoje marzenia i pragnienia, choć pozornie ich wypowiadanie może zdawać się niezbyt skuteczną metodą. Jednak to one stanowią pierwszy i podstawowy krok do ich spełnienia. Afirmacja pomaga człowiekowi w uświadomieniu sobie tego, czego tak naprawdę pragnie. Tylko mając pełną świadomość tego, do czego dążymy, będziemy w stanie dotrzeć do celu. Dzięki afirmacji spełnienie pragnień staje się coraz bliższe i coraz bardziej realne.
Moc oddziaływania afirmacji może być na tyle silna, że przyczyni się do poprawy sytuacji materialnej jednostki. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki nim człowiekowi jest łatwiej pogodzić się z samym sobą i odzyskać wewnętrzny spokój. Jest to metoda wysoce pomocna w wypracowaniu pozytywnego postrzegania samego siebie. Oczywiście nie należy afirmacjom przypisywać magicznej mocy, za pomocą której powtarzanie jednego zdania sprawi, iż w końcu się ono ziści.
Afirmacje korzystnie wpływają na ludzką psychikę. Dzięki nim człowiek umacnia poczucie samoakceptacji, nabiera większej pewności siebie oraz zwiększa poziom motywacji do działania. To z kolei przybliża go do realizacji swoich marzeń i pragnień, nawet tych, które wydają się pozornie nieosiągalnie. Choć na wiele rzeczy nie mamy wpływu, to każda jednostka ludzka ma wpływ na swój umysł, a jego siła będzie tym większa, im mocniej wierzymy w obrane cele.
Zdjęcie główne: Tara Winstead/Pexels.com