Zakup pierwszej wędki — na jakie funkcje zwrócić uwagę?
Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup pierwszej wędki — na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany

W życiu warto mieć pasje, jednak zawsze jest się na początku drogi, zanim stanie się w czymś ekspertem. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z wędkowaniem, musisz zakupić swoją pierwszą wędkę. Zobacz, na co zwracać uwagę przy jej wyborze.

Przegląd podstawowych rodzajów wędek

Dzisiaj w sklepach wybór sprzętu wędkarskiego jest ogromny. To, jaką wędkę należy wybrać, będzie zależeć między innymi od tego, jakie metody łowienia stosujesz oraz od miejsca, do którego chcesz się udać. Wędki dla początkującego nie powinny sprawiać problemów w obsłudze, a już przede wszystkim wymagać od ciebie zakupu drogich akcesoriów. Na początek postaw na niezbędne minimum i sprawdź, czy to zajęcie wciągnie cię na dłużej. Nie inwestuj w drogi sprzęt, który będzie leżał później w szafie.

Na co zwracać uwagę wybierając wędkę dla początkującego?

Jeśli zaznajomiłeś się w podstawowych typach wędek, możesz zacząć poszukiwania odpowiedniego sprzętu dla początkujących wędkarzy. Pamiętaj jednak, że nie ma czegoś takiego, jak jedna, najlepsza i uniwersalna wędka dla początkującego, która sprawdzi się na różnego typu łowiskach. Poza odpowiednimi parametrami sprzętu musisz zwracać uwagę także na jego przeznaczenie. Inny będę ci potrzebny, gdy wypływasz łódką na jezioro, a inny przy połowie z gruntu.

Podstawowe parametry użytkowe

Wybierając swoją wędkę, zawsze patrz na jej parametry. Jedne z nich są niezwykle istotne, zaś inne można pominąć. Zobacz, na co zwracać uwagę.

  • Długość — powinna ona być dopasowana do przeznaczenia. Zobacz, że wędki segmentowe i teleskopowe będą bardziej poręczne od tyczek, które zajmują więcej miejsca i mogą sprawić problem w transporcie. 
  • Waga — ma ona szczególne znaczenie, gdy polujesz na większe ryby jak sum czy karp. Ponadto jeśli często zarzucasz wędkę, lepiej sprawdzą się wtedy lżejsze modele.
  • Ciężar wyrzutu — to znaczy obciążenie, które możesz nałożyć na wędkę. Podawane wartości to przedział pomiędzy najmniejszym a największym. 
  • Akcja — jest to sposób, w jaki wędka wygina się zarówno podczas wyrzutu jak i podczas wyciągania ryby.
  • Przelotki — wpływają one na akcję wędki oraz na właściwości rzutowe.
  • Długość transportowa — będzie mieć znaczenie przy planowaniu zasiadki wędkarskiej.

Jeśli planujesz zakup swojej pierwszej wędki, jednak nadal masz wątpliwości, jaka będzie dla ciebie najlepsza, poproś o radę doświadczonego wędkarza. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Lum3n

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Inteligentne sterowanie zasłonami – jak technologia ułatwia codzienne życie
Inteligentne sterowanie zasłonami – jak technologia ułatwia codzienne życie
Podgląd w świat inteligentnych domów zasłoniętych za technologią sterowania zasłonami. Dowiedz się, jak automatyzacja przekształciła nasze codzienne doświadczenia z zasłonami i żaluzjami.
Jak spersonalizować prezent?
Jak spersonalizować prezent?
Szukasz idealnego prezentu świątecznego na ostatnią chwilę, ale w Twojej głowie nie ma żadnych pomysłów? Koniecznie sprawdź nasze rady i postaw na prezenty, które na długo zapadną w pamięć Twoich bliskich!
Czy ubrania z naturalnych materiałów są kluczem do trwałej garderoby?
Czy ubrania z naturalnych materiałów są kluczem do trwałej garderoby?
Dowiedz się, jak ubrania wykonane z naturalnych materiałów mogą być odpowiedzią na długotrwałość Twojej garderoby i wpłynąć na poprawę środowiska.
Ostatnie wpisy