Dzięki tej aplikacji sprawdzisz ślad węglowy Twoich ubrań
Slow fashionZrównoważona moda
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzięki tej aplikacji sprawdzisz ślad węglowy Twoich ubrań

Kwestie śladu węglowego są poruszane coraz częściej, a jego zmniejszenie to jedno z kluczowych zadań, mających na celu ochronę środowiska i równowagi klimatycznej.

Za najbardziej typowymi i codziennymi rzeczami ciągnie się ślad kilogramów odpadów i dwutlenku węgla, które powstają podczas ich tworzenia, transportu i użytkowania. Nie inaczej jest z ubraniami.

„Brudna” branża

Branża modowa jest uważana za jedną z najbardziej zasobożernych i znajduje się w top 3 przemysłów z największą emisją CO2. Obejmuje nie tylko produkcję odzieży, w którą wchodzi wytworzenie materiałów, przygotowanie oraz obróbka (również chemiczna) tkanin, ale także handel detaliczny i recykling odpadów przemysłowych i niesprzedanych towarów. W 2018 r. światowy przemysł mody wyprodukował ponad 2,1 mld ton gazów cieplarnianych, co stanowiło 4% światowej emisji. Eksperci przewidują, że jeśli przemysł mody nie podejmie działań w celu zwalczania emisji, to do 2030 r. ich wielkość może osiągnąć 2,7 mld ton rocznie.

Fashion Footprint Calculator

Jeden z największych second-handów online ThredUP stworzył niezwykły kalkulator online – Fashion Footprint Calculator. Prosta i darmowa aplikacja ocenia szkodliwy wpływ Twojej osobistej garderoby na ekologię. Według twórców nowe narzędzie pomoże użytkownikom przeanalizować swoje nawyki konsumenckie, przejść do świadomej konsumpcji i zmniejszyć wpływ na środowisko. Pytania w aplikacji dotyczą zwyczajów zakupowych, czyli tego, co, gdzie i jak często kupujemy, czy dokonujemy zwrotów i jak dbamy o naszą odzież. Na bazie tych danych aplikacja oblicza, ile emisji wytwarza użytkownik.

Oprócz tego na stronie pojawiają się ciekawostki mające na celu zwiększenie świadomości konsumenckiej na temat wpływów naszych wyborów zakupowych na klimat i środowisko. Do dyspozycji mamy też wskazówki, jak zmniejszyć swój ślad węglowy, na przykład poprzez zakup odzieży używanej i pranie w zimnej wodzie. Z poziomu aplikacji możemy też w łatwy sposób przejść na strony ekologicznych marek odzieżowych takich jak Patagonia czy Polarn O. Pyret.

Jak zmniejszyć swój modowy ślad węglowy?

Kupuj rzeczy używane

Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego jest kupowanie rzeczy, których produkcja i dostawa nie wymagają nowych zasobów. Zwiększenie żywotności rzeczy o zaledwie 1 rok zmniejsza jej ślad węglowy o 25%.

Nie używaj suszarek

Suszenie na gorąco „zjada” energię elektryczną (której produkcja wiąże się z emisją CO2), a ponadto znacznie skraca żywotność rzeczy, ponieważ uszkadza włókna tkaniny. Nawyk suszenia rzeczy na powietrzu jest znacznie lepszy dla środowiska.

Pierz w zimnej wodzie

Pranie w gorącej wodzie nie tylko pochłania energię elektryczną, ale także skraca żywotność ubrań. Krótki cykl prania w niskiej temperaturze chroni nie tylko rzeczy, ale także zasoby planety.

Wybieraj ekologiczne marki

Marki o sprawdzonej reputacji starają się zmniejszyć ślad węglowy na wszystkich etapach produkcji odzieży. Ważne jest również, gdzie dokładnie odzież jest produkowana: lokalne marki nie przewożą swoich ubrań z Azji, a zatem ich udział w emisji CO2 jest znacznie mniejszy.

Noś każdą rzecz kilka razy

Jeśli kupujesz dowolny towar, upewnij się, że naprawdę będziesz z niego aktywnie korzystać. Według różnych szacunków około 20% ubrań trafia do śmieci w stanie nieużywanym.

Naprawiaj ubrania

Jeśli każdy z nas będzie naprawiał przynajmniej jedną rzecz w sezonie (zamiast ją wyrzucić i kupić nową), ogólny poziom emisji CO2 w branży modowej spadnie prawie o 8%.

Zdj. główne: Noah Buscher/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Parzenie kawy – od czego zacząć?
Parzenie kawy – od czego zacząć?
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zacząć swoją przygodę z przygotowywaniem kawy? Podpowiadamy!
Płukanka z octu jabłkowego – czy warto stosować?
Płukanka z octu jabłkowego – czy warto stosować?
Jak wykonać płukankę z octu? Czy warto ją stosować? Komu może pomóc?
Inteligentne sterowanie zasłonami – jak technologia ułatwia codzienne życie
Inteligentne sterowanie zasłonami – jak technologia ułatwia codzienne życie
Podgląd w świat inteligentnych domów zasłoniętych za technologią sterowania zasłonami. Dowiedz się, jak automatyzacja przekształciła nasze codzienne doświadczenia z zasłonami i żaluzjami.
Ostatnie wpisy