Jak działają ośrodki leczenia uzależnień?
Inne
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak działają ośrodki leczenia uzależnień?

Artykuł sponsorowany

Uzależnienia to choroby, które w społeczeństwie często są stygmatyzowane. Wiele osób uważa, że ludzie uzależnieni sami zapracowali sobie na swoje nieszczęście. Tymczasem w większości przypadków decydujący wpływ na rozpoczęcie procesu uzależnienia ma wychowanie, środowisko, w którym ktoś się obraca, a także brak odpowiedniej edukacji w temacie substancji psychoaktywnych. Niestety, oznacza to, że w praktyce o uzależnieniu mogą decydować obszary, na które przeciętna osoba nie ma znaczącego wpływu.

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to choroba, która poważnie zaburza funkcjonowanie w społeczeństwie. W jej przebiegu najbardziej charakterystyczna jest zmiana życiowych priorytetów przez chorego. Na pierwszy plan zaczyna wysuwać się substancja lub czynność, od której dana osoba jest uzależniona. Fachowo określa się to „przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej”. Warto pamiętać, że przedmiotem uzależnienia może być niemal wszystko – nawet rzeczy, które wydają się niegroźne i używane na co dzień. W XXI wieku najpopularniejszymi uzależnieniami są alkoholizm, narkomania, nikotynizm, lekomania, uzależnienie od hazardu, seksoholizm, uzależnienie od pornografii oraz zakupoholizm, a wśród przedstawicieli młodszego pokolenia powszechne robi się również uzależnienie od nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych. Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób ICD-10, różnego typu uzależnienia kwalifikują się do zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania o symbolach od F10.2 do F19.2.

Po co leczy się uzależnienia?

Uzależnienia utrudniają funkcjonowanie nie tylko osobom chorym, ale również ich bliskim – rodzinie, przyjaciołom, współpracownikom. Współcześnie, dzięki lepszemu poznaniu mechanizmów uzależnienia, dąży się do dekryminalizacji tego typu zaburzeń i uwolnienia osób uzależnionych od nałogów. Celem terapii jest powrót pacjentów do społeczeństwa i przywrócenie im wolnego od używek życia. W ramach leczenia dąży się więc nie tylko do wyeliminowania z życia pacjenta uzależniających go substancji lub czynności, ale również do wypracowania przez niego nowych sposobów na radzenie sobie z emocjami i stresem, utrwalenia zdrowych schematów postępowania oraz rozbudzeniu zdolności do budowania relacji, poszukiwania pasji i zarządzania życiem prywatnym i zawodowym.

Jak wygląda terapia osób uzależnionych?

Najpopularniejszym sposobem leczenia osób uzależnionych jest prowadzenie kompleksowej terapii w dostosowanych do tego celu ośrodkach, przez specjalistów zajmujących się tematem nałogów zawodowo. W ramach tego działa popularne są ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków oraz alkoholu, a także kliniki leczenia nikotynizmu. Niestety, temat pozostałych uzależnień, zwłaszcza tych, których przedmiotem są czynności, nie jest podejmowany równie często. W przypadku terapii uzależnienia od środków psychoaktywnych podstawą rozpoczęcia leczenia musi być świadoma zgoda osoby chorej. Oznacza to, że rozwiązywanie problemu musi rozpocząć się od uświadomienia sobie jego istnienia przez osobę uzależnioną. 

Najwyższą skuteczność ma leczenie prowadzone w ośrodku terapii uzależnień. Taki schemat leczenia związany jest z pomocną w przypadku nałogu zmianą otoczenia. Terapia powinna zacząć się od detoksu. Następnym (i jednocześnie najważniejszym) etapem leczenia jest psychoterapia (indywidualna oraz grupowa). Należy pamiętać, że proces wychodzenia z uzależnienia jest stopniowy i może trwać tygodniami lub miesiącami. Nie powinno się więc oczekiwać natychmiastowych efektów – na szczęście wykwalifikowane osoby wiedzą o tym, dlatego ośrodki uzależnień zapewniają możliwość odbywania terapii przez dłuższy okres, często umożliwiając przy tym pracę zarobkową czy rozwijanie pasji.

Fot.: Priscilla Du Preez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
9 książek, które podpowiedzą Ci, jak żyć zero waste
9 książek, które podpowiedzą Ci, jak żyć zero waste
Po przeczytaniu tych pozycji świat zero waste nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic! Zobacz, na które poradniki warto zwrócić szczególną uwagę!
5 pomysłów na dania z dynią w roli głównej
5 pomysłów na dania z dynią w roli głównej
Pasta na kanapki z dyni, chipsy, a może wino? Zebraliśmy dla Ciebie 5 przepisów na najlepsze dyniowe dania!
Napoje, które uprzyjemnią Ci domowy relaks
Napoje, które uprzyjemnią Ci domowy relaks
Relaks w domowym zaciszu jest bardzo ważny dla dobrego samopoczucia. Podpowiadamy więc, jakie napoje możesz sobie przygotować, aby był on jeszcze przyjemniejszy.
Ostatnie wpisy