Pomysły na staycation, czyli wakacje w domu
Slow life
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pomysły na staycation, czyli wakacje w domu

Wakacje kojarzą nam się z wyjazdami i podróżowaniem. Przynajmniej kojarzyły do momentu wybuchu pandemii koronawirusa. Staycation to odpowiedź na konieczność pozostania w domu podczas urlopu.

Staycation to nazwa powstała z dwóch angielskich słów „stay” – zostać i „vacation” – wakacje. Staycation definiuje urlop, który w ciekawy i kreatywny sposób spędzamy w domowym zaciszu. W mediach społecznościowych możemy napotkać synonimiczne określenie do staycation: holistay, nearcation lub daycation.

Staycation, jak zaplanować?

Każdy, kto chociaż raz w życiu spędził urlop w domu, wie, że nie zawsze jest to miły odpoczynek. Nadgonienie zaległości, sprzątanie, mały remont. Czas i pieniądze uciekają przez palce, a z odpoczynku nici. Chcąc przeżyć udane holistay, musimy dobrze zaplanować czas, stworzyć wakacyjny grafik i konsekwentnie się go trzymać. Staycation to czas, który możemy całkowicie spędzić w ogrodzie bądź na tarasie, przeznaczyć na naukę języka obcego lub czytanie książek.

Holistay zalety

Zaletą staycation jest możliwość spędzenia czasu z dalszą rodziną i przyjaciółmi. Jest to też typ wakacji podczas którego możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy. Nie jest to oczywiście warunek konieczny, jednak biorąc pod uwagę koszty przelotów, hoteli, wyżywienia itd. może się okazać, że w portfelu zostanie nam sporo gotówki. 

Holistay pozwala pomieszkać we własnym domu i w pełni skorzystać z jego otoczenia. Ile czasu mamy w ciągu tygodnia pracy, aby posiedzieć na tarasie czy w ogrodzie? Podczas holistay ten czas na pewno się znajdzie! Co więcej, staycation to ukłon w stronę ekologii. Mniej latania samolotem i jeżdżenia samochodem – mniej wyemitowanych do atmosfery spalin.

Co robić podczas wakacji w domu?

Staycation nie mają zasad. Najważniejsze jest zaplanowanie czasu według naszych upodobań i preferencji. Pamiętajmy, że ma to być czas relaksu i wypoczynku. Planujmy więc zajęcia z głową i starajmy się uciec od codziennego galopu.

Przenieś życie do ogrodu

Staycation to czas, który możesz spędzić w przydomowym ogrodzie albo na popularnych ROD-ach. Możesz rozbić namiot i urządzić prawdziwy biwak z nocowaniem w śpiworach. Wystarczy rozłożyć niewielki basen, zawiesić hamak, rozpalić ognisko lub grilla i rozpocząć rodzinny biwak.

Zorganizuj imprezę na tarasie

Możesz zaprosić rodzinę lub znajomych na poranny brunch lub kolację na tarasie. Zaaranżuj przestrzeń w stylu boho lub hawajskim. Zawieś lampiony, wyciągnij miękkie poduszki i leżaki. Spędzaj czas w otoczeniu najbliższych ludzi, pysznego jedzenia i przyrody.

Zaproś znajomych na maraton filmów lub seriali

Za pomocą rzutnika i przestawiając kilka mebli w salonie, możesz zaaranżować u siebie salę kinową. Popcorn, kolorowe drinki i ulubione filmy to idealny plan na staycation.

Zaplanuj babski wieczór

Domowe spa, pogaduchy do rana i wino. A może testowanie fit przepisów i zielonych koktajli? Zaplanuj wieczór w damskim gronie, podczas którego będzie czas na intymne rozmowy i ulubiony relaks.

Poznaj swoją okolicę na nowo

Zaplanuj rodzinne zwiedzanie miejsca, w którym mieszkasz. Może wystarczy zajrzeć do internetu i poczytać, co warto zobaczyć w Twoim mieście? Wybierz się do muzeum, kawiarni, restauracji i staraj się patrzeć na swoją okolicę oczami turysty.

Postaw na samorozwój

Zaplanuj realizację rzeczy, na które od dawna masz ochotę, ale nigdy nie ma na nie czasu. Spróbuj jogi o poranku, porannego joggingu, medytacji, przeczytaj czekające w kolejce książki albo poświęć godzinę dziennie na kurs online obcego języka.

Zdjęcie główne: Allan Mas/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Moda na kiszonki – jak je samemu przyrządzić w domu?
Moda na kiszonki – jak je samemu przyrządzić w domu?
Chcesz samodzielnie przygotować w domu smaczne i zdrowe kiszonki? Sprawdź, jak to zrobić!
Gdzie możesz oddać swoje ubrania?
Gdzie możesz oddać swoje ubrania?
Masz ubrania, w których już nie chodzisz, ale są w tak dobrym stanie, że posłużą innym? Nie wyrzucaj ich, tylko oddaj! Gdzie? Podpowiadamy sprawdzone miejsca. Sprawdź!
Inteligentne sterowanie zasłonami – jak technologia ułatwia codzienne życie
Inteligentne sterowanie zasłonami – jak technologia ułatwia codzienne życie
Podgląd w świat inteligentnych domów zasłoniętych za technologią sterowania zasłonami. Dowiedz się, jak automatyzacja przekształciła nasze codzienne doświadczenia z zasłonami i żaluzjami.
Ostatnie wpisy