Pomysły na staycation, czyli wakacje w domu
Slow life
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pomysły na staycation, czyli wakacje w domu

Wakacje kojarzą nam się z wyjazdami i podróżowaniem. Przynajmniej kojarzyły do momentu wybuchu pandemii koronawirusa. Staycation to odpowiedź na konieczność pozostania w domu podczas urlopu.

Staycation to nazwa powstała z dwóch angielskich słów „stay” – zostać i „vacation” – wakacje. Staycation definiuje urlop, który w ciekawy i kreatywny sposób spędzamy w domowym zaciszu. W mediach społecznościowych możemy napotkać synonimiczne określenie do staycation: holistay, nearcation lub daycation.

Staycation, jak zaplanować?

Każdy, kto chociaż raz w życiu spędził urlop w domu, wie, że nie zawsze jest to miły odpoczynek. Nadgonienie zaległości, sprzątanie, mały remont. Czas i pieniądze uciekają przez palce, a z odpoczynku nici. Chcąc przeżyć udane holistay, musimy dobrze zaplanować czas, stworzyć wakacyjny grafik i konsekwentnie się go trzymać. Staycation to czas, który możemy całkowicie spędzić w ogrodzie bądź na tarasie, przeznaczyć na naukę języka obcego lub czytanie książek.

Holistay zalety

Zaletą staycation jest możliwość spędzenia czasu z dalszą rodziną i przyjaciółmi. Jest to też typ wakacji podczas którego możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy. Nie jest to oczywiście warunek konieczny, jednak biorąc pod uwagę koszty przelotów, hoteli, wyżywienia itd. może się okazać, że w portfelu zostanie nam sporo gotówki. 

Holistay pozwala pomieszkać we własnym domu i w pełni skorzystać z jego otoczenia. Ile czasu mamy w ciągu tygodnia pracy, aby posiedzieć na tarasie czy w ogrodzie? Podczas holistay ten czas na pewno się znajdzie! Co więcej, staycation to ukłon w stronę ekologii. Mniej latania samolotem i jeżdżenia samochodem – mniej wyemitowanych do atmosfery spalin.

Co robić podczas wakacji w domu?

Staycation nie mają zasad. Najważniejsze jest zaplanowanie czasu według naszych upodobań i preferencji. Pamiętajmy, że ma to być czas relaksu i wypoczynku. Planujmy więc zajęcia z głową i starajmy się uciec od codziennego galopu.

Przenieś życie do ogrodu

Staycation to czas, który możesz spędzić w przydomowym ogrodzie albo na popularnych ROD-ach. Możesz rozbić namiot i urządzić prawdziwy biwak z nocowaniem w śpiworach. Wystarczy rozłożyć niewielki basen, zawiesić hamak, rozpalić ognisko lub grilla i rozpocząć rodzinny biwak.

Zorganizuj imprezę na tarasie

Możesz zaprosić rodzinę lub znajomych na poranny brunch lub kolację na tarasie. Zaaranżuj przestrzeń w stylu boho lub hawajskim. Zawieś lampiony, wyciągnij miękkie poduszki i leżaki. Spędzaj czas w otoczeniu najbliższych ludzi, pysznego jedzenia i przyrody.

Zaproś znajomych na maraton filmów lub seriali

Za pomocą rzutnika i przestawiając kilka mebli w salonie, możesz zaaranżować u siebie salę kinową. Popcorn, kolorowe drinki i ulubione filmy to idealny plan na staycation.

Zaplanuj babski wieczór

Domowe spa, pogaduchy do rana i wino. A może testowanie fit przepisów i zielonych koktajli? Zaplanuj wieczór w damskim gronie, podczas którego będzie czas na intymne rozmowy i ulubiony relaks.

Poznaj swoją okolicę na nowo

Zaplanuj rodzinne zwiedzanie miejsca, w którym mieszkasz. Może wystarczy zajrzeć do internetu i poczytać, co warto zobaczyć w Twoim mieście? Wybierz się do muzeum, kawiarni, restauracji i staraj się patrzeć na swoją okolicę oczami turysty.

Postaw na samorozwój

Zaplanuj realizację rzeczy, na które od dawna masz ochotę, ale nigdy nie ma na nie czasu. Spróbuj jogi o poranku, porannego joggingu, medytacji, przeczytaj czekające w kolejce książki albo poświęć godzinę dziennie na kurs online obcego języka.

Zdjęcie główne: Allan Mas/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak oczyszczacz powietrza marki Sharp przyczynia się do poprawy jakości życia w domu?
Jak oczyszczacz powietrza marki Sharp przyczynia się do poprawy jakości życia w domu?
Odkryj, jak oczyszczacz powietrza Sharp może poprawić komfort życia w domu. Poruszamy tematykę znaczenia czystego powietrza i wpływu oczyszczaczy na domowe środowisko.
Jak efektywne światło neonowe może przyciągnąć więcej klientów do twojej kawiarni?
Jak efektywne światło neonowe może przyciągnąć więcej klientów do twojej kawiarni?
Odkryj moc atrakcyjności neonowego światła w kawiarni i dowiedz się, jak przez nie przyciągnąć więcej gości. Przekształć swoje miejsce w miejsce, które nikomu nie umknie.
Jak walczyć z suchą skórą?
Jak walczyć z suchą skórą?
Sucha skóra to powszechny problem, który dotyczy zarówno pań, jak i panów. Taka cera wymaga specjalnej i przemyślanej pielęgnacji. Co robić, by prezentowała się pięknie i zdrowo?
Ostatnie wpisy