Co brać pod uwagę, wybierając pierwsze naczynia dla dziecka?
Slow life
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co brać pod uwagę, wybierając pierwsze naczynia dla dziecka?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dziecko zaczyna interesować się samodzielnym jedzeniem najczęściej pomiędzy 9 a 12 miesiącem życia. Warto być na ten moment odpowiednio przygotowanym. Okazuje się, że umiejętność posługiwania się sztućcami czy picie z kubeczka jest nie tylko wygodne dla rodziców malca, ale wpływa również na jego rozwój. Co istotne, wybór najlepszych naczyń wcale nie jest taki prosty, producenci oferują ich niezliczoną ilość. Jak więc nabyć te naprawdę dobrej jakości, a przede wszystkim bezpieczne dla dziecka? Wskazówki znajdziesz poniżej.

Materiał, z jakiego wykonane są naczynia dla dziecka

Priorytetem jest bezpieczeństwo dziecka podczas nauki, a później samodzielnego spożywania posiłków. Pierwsze naczynia nie powinny być wykonane ze szkła, którym maluch może się skaleczyć. Naczynia szklane są też najczęściej bardzo ciężkie. Nie zaleca się również serwowania jedzenia w naczyniach plastikowych ani wręczania sztućców wykonanych z tego surowca. W ich przypadku zachodzi ryzyko pęknięcia czy złamania, co może być sporym zagrożeniem dla dziecka.

Naczynia nie mogą być toksyczne, materiał, z którego zostały wykonane, nie może wchodzić w reakcję z jedzeniem, ani zmieniać jego jakości. Odradza się nabywanie naczyń, które w swoim składzie zawierają szkodliwe BPA, PCV, ftalany czy chemiczne barwniki. Zaleca się za to tego rodzaju kuchenne akcesoria dla dzieci wykonane z silikonu. Łyżeczki, widelczyki, miseczki czy kubeczki silikonowe są w pełni bezpieczne dla dziecka, do tego dają optymalny komfort ich codziennego użytkowania, są też łatwe w czyszczeniu i pozwalają zachować należyty poziom higieny.

Funkcje praktyczne naczyń dla dzieci

Naczynia, dzięki którym dziecko rozpoczyna przygodę z samodzielnym jedzeniem, powinny być wygodne, a nawet wspierać naukę spożywania posiłków. Zaleca się nabywanie miseczek i talerzyków, które posiadają specjalne przyssawki. Dzięki nim unika się ryzyka przesuwania naczynia po stole i zapewnia jego utrzymanie w jednym miejscu.

Co więcej, świetną opcją jest wybór głębszych miseczek, które zapobiegają wypadaniu jedzenia na stół oraz talerzyków z przegródkami. Dobrym rozwiązaniem są również naczynia z pokrywkami.

Talerzyki, miseczki, kubeczki czy sztućce powinny być lekkie i dopasowane do małych rączek dziecka. Producenci na etykietach produktów oznaczają wiek dziecka, zgodnie z którym naczynia mogą być użytkowane przez najmłodszych. Warto zwracać na takie zalecenia uwagę i nie kupować naczyń “na wyrost”.

Wszystkie akcesoria kuchenne, z których ma samodzielnie korzystać dziecko, nie mogą zawierać małych ani ostrych elementów, a ich brzegi powinny być zaokrąglone.

Stawiając na funkcje praktyczne, należy stawiać na naczynia, które można wkładać do mikrofali oraz myć w zmywarce.

Jak zachęcić dziecko do samodzielnego jedzenia?

Pierwszym próbom samodzielnego jedzenia może towarzyszyć ogromna radość, ale małe porażki bardzo często wywołują również zniechęcenie dziecka. Jego motywacja będzie większa, jeśli zainwestujesz w naczynia kolorowe czy z motywem bajkowym. Dzięki temu czas na spożywanie posiłku będzie kojarzyć się z przyjemnością, a nawet zabawą.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo zastosować technikę uziemienia w budownictwie?
Jak prawidłowo zastosować technikę uziemienia w budownictwie?
Zapoznaj się z praktycznym przewodnikiem na temat właściwego stosowania techniki uziemienia w budownictwie. Poznaj różne metody, bezpieczeństwo i korzyści z uziemienia.
Jak skutecznie promować swój biznes związany z domem i ogrodem?
Jak skutecznie promować swój biznes związany z domem i ogrodem?
Odkryj sprawdzone metody promocji firmy z branży dom i ogród. Bez względu na to, czy właśnie zaczynasz, czy masz już doświadczenie, ten artykuł pomoże Ci zwiększyć zasięg i zyski.
Jak wybrać płytki do naszego domu – jak to zrobić od A do Z
Jak wybrać płytki do naszego domu – jak to zrobić od A do Z
Sprawdź, jak wybierać płytki do domu, by spełniały wszystkie Twoje wymagania. Przeczytaj nasz obszerny poradnik i dowiedz się, jakie płytki będą dla Ciebie najlepsze.
Ostatnie wpisy