Zabawki dla dzieci – co wpływa na rozwój?
Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zabawki dla dzieci – co wpływa na rozwój?

Artykuł sponsorowany

Każdy przedmiot dziecko może wykorzystać jako zabawkę. Wszystko zależy od jego wieku, chęci i wyobraźni. Co sprawia, że zabawki są tak istotne w jego życiu? Po które z nich szczególnie warto sięgnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Dlaczego zabawki są tak ważne w rozwoju dziecka?

Zabawki to nie tylko narzędzia do ciekawego spędzania czasu oraz relaksu dla dzieci, ale także ważne elementy wpływające na ich rozwój – i to na różnych płaszczyznach, już od pierwszych miesięcy życia. Zabawki mogą pomóc w rozwijaniu zdolności poznawczych dziecka, takich jak między innymi myślenie, logiczne myślenie i zdolność do rozwiązywania problemów. Przykładowo klocki, układanki czy gry planszowe pomagają w nauce rozpoznawania kształtów, kolorów, liczenia i ćwiczeniu pamięci. Uczą też umiejętności komunikacyjnych, negocjacyjnych oraz nawiązywania kontaktów i budowania relacji z innymi dziećmi. 

Natomiast wspomniane klocki oraz kredki, ciastolina i farby świetnie wspierają kreatywność i twórczą zabawę. Zabawki pomagają też w rozwoju emocjonalnym. Lalki i maskotki pozwalają ćwiczyć empatię, wyrażanie emocji oraz zrozumienia potrzeb innych. A na rozwój ruchowy, zdolności motoryczne i koordynację ruchową wpływają piłki, rowery oraz hulajnogi.

Przykłady zabawek, dzięki którym maluchy się świetnie rozwijają

Wiesz już, jak istotną rolę odgrywają zabawki w życiu dziecka. Prezentujemy Ci trzy kategorie, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę. Oto one:

  • gry – to doskonały sposób na spędzanie czasu z rodzeństwem i przyjaciółmi oraz na rozwijanie wielu umiejętności i zdolności dzieci. Gry dla dzieci mają różne poziomy trudności i stopień skomplikowania, więc warto sugerować się oznaczeniami producenta. Dobra wiadomość jest taka, że nie brakuje gier dla najmłodszych. Do wyboru są najróżniejsze rodzaje gier: edukacyjne, karciane, strategiczne, logiczne i wiele innych. Warto wprowadzić dziecko w świat gier i wykorzystać ich potencjał. Zabawki te rozwijają między innymi myślenie, planowanie, uczą rozwiązywania konfliktów, przewidywania zdarzeń oraz podejmowania decyzji, liczenia, rozpoznawania liter, pisania i czytania;
  • zabawki dla niemowląt – tym razem mamy zabawki dla maluchów, a wśród nich grzechotki, gryzaki, piłki, pluszowe maskotki, kocyki, szeleściki, zabawki interaktywne, klocki, sortery, puzzle, zabawki edukacyjne. Pomagają one w kształtowaniu zdolności do chwytania, przewracania, rzucania i łapania przedmiotów. Gryzaki są również pomocne w łagodzeniu bólu dziąseł podczas ząbkowania. Niemowlęta uczą się, jak reagować na różne dźwięki i ruchy, co pomaga im w rozwoju umiejętności komunikacyjnych i społecznych. Poznają kolory, kształty i faktury,
  • kulodrom – na uwagę zasługuje jeszcze kulodrom dla dzieci, czyli atrakcyjna zabawka wspierająca rozwijanie umiejętności motorycznych, koordynację ruchową i społeczną. Kulodromy to zazwyczaj zestawy składające się z ramp, kulek, tuneli i pętli, które można łączyć ze sobą w różne konfiguracje.

Nie czekaj, tylko zaopatrz się w zabawki, które dobrze wpływają na rozwój dziecka. Weź też nasze wskazówki pod uwagę, gdy będziesz musiała kupić prezent nie tylko swojemu maluchowi! Udanych zakupów!

Fot.: Vanessa Bucceri/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie zaplanować strefy pracy w Twojej nowej kuchni?
Jak skutecznie zaplanować strefy pracy w Twojej nowej kuchni?
Dowiedz się, jak efektywnie przydzielić przestrzeń w twojej kuchni, aby stworzyć funkcjonalne strefy pracy. Przydatne porady i praktyczne wskazówki czekają na Ciebie.
Jak wyglądać dobrze bez makijażu?
Jak wyglądać dobrze bez makijażu?
10 rad, by podkreślić swoje naturalne piękno!
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemów kominowych – praktyczny przewodnik
Jak wybrać odpowiednie akcesoria do systemów kominowych – praktyczny przewodnik
Dowiedz się, jak wybierać akcesoria do systemów kominowych, aby zapewnić optymalne działanie i bezpieczeństwo. Przeczytaj nasz praktyczny przewodnik i bądź na bieżąco z najlepszymi praktykami.
Ostatnie wpisy