Zabawki dla dzieci – co wpływa na rozwój?
Inne
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zabawki dla dzieci – co wpływa na rozwój?

Artykuł sponsorowany

Każdy przedmiot dziecko może wykorzystać jako zabawkę. Wszystko zależy od jego wieku, chęci i wyobraźni. Co sprawia, że zabawki są tak istotne w jego życiu? Po które z nich szczególnie warto sięgnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Dlaczego zabawki są tak ważne w rozwoju dziecka?

Zabawki to nie tylko narzędzia do ciekawego spędzania czasu oraz relaksu dla dzieci, ale także ważne elementy wpływające na ich rozwój – i to na różnych płaszczyznach, już od pierwszych miesięcy życia. Zabawki mogą pomóc w rozwijaniu zdolności poznawczych dziecka, takich jak między innymi myślenie, logiczne myślenie i zdolność do rozwiązywania problemów. Przykładowo klocki, układanki czy gry planszowe pomagają w nauce rozpoznawania kształtów, kolorów, liczenia i ćwiczeniu pamięci. Uczą też umiejętności komunikacyjnych, negocjacyjnych oraz nawiązywania kontaktów i budowania relacji z innymi dziećmi. 

Natomiast wspomniane klocki oraz kredki, ciastolina i farby świetnie wspierają kreatywność i twórczą zabawę. Zabawki pomagają też w rozwoju emocjonalnym. Lalki i maskotki pozwalają ćwiczyć empatię, wyrażanie emocji oraz zrozumienia potrzeb innych. A na rozwój ruchowy, zdolności motoryczne i koordynację ruchową wpływają piłki, rowery oraz hulajnogi.

Przykłady zabawek, dzięki którym maluchy się świetnie rozwijają

Wiesz już, jak istotną rolę odgrywają zabawki w życiu dziecka. Prezentujemy Ci trzy kategorie, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę. Oto one:

  • gry – to doskonały sposób na spędzanie czasu z rodzeństwem i przyjaciółmi oraz na rozwijanie wielu umiejętności i zdolności dzieci. Gry dla dzieci mają różne poziomy trudności i stopień skomplikowania, więc warto sugerować się oznaczeniami producenta. Dobra wiadomość jest taka, że nie brakuje gier dla najmłodszych. Do wyboru są najróżniejsze rodzaje gier: edukacyjne, karciane, strategiczne, logiczne i wiele innych. Warto wprowadzić dziecko w świat gier i wykorzystać ich potencjał. Zabawki te rozwijają między innymi myślenie, planowanie, uczą rozwiązywania konfliktów, przewidywania zdarzeń oraz podejmowania decyzji, liczenia, rozpoznawania liter, pisania i czytania;
  • zabawki dla niemowląt – tym razem mamy zabawki dla maluchów, a wśród nich grzechotki, gryzaki, piłki, pluszowe maskotki, kocyki, szeleściki, zabawki interaktywne, klocki, sortery, puzzle, zabawki edukacyjne. Pomagają one w kształtowaniu zdolności do chwytania, przewracania, rzucania i łapania przedmiotów. Gryzaki są również pomocne w łagodzeniu bólu dziąseł podczas ząbkowania. Niemowlęta uczą się, jak reagować na różne dźwięki i ruchy, co pomaga im w rozwoju umiejętności komunikacyjnych i społecznych. Poznają kolory, kształty i faktury,
  • kulodrom – na uwagę zasługuje jeszcze kulodrom dla dzieci, czyli atrakcyjna zabawka wspierająca rozwijanie umiejętności motorycznych, koordynację ruchową i społeczną. Kulodromy to zazwyczaj zestawy składające się z ramp, kulek, tuneli i pętli, które można łączyć ze sobą w różne konfiguracje.

Nie czekaj, tylko zaopatrz się w zabawki, które dobrze wpływają na rozwój dziecka. Weź też nasze wskazówki pod uwagę, gdy będziesz musiała kupić prezent nie tylko swojemu maluchowi! Udanych zakupów!

Fot.: Vanessa Bucceri/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto kupować ubrania lepszej jakości?
Dlaczego warto kupować ubrania lepszej jakości?
Ubrania wysokiej jakości są przede wszystkim trwalsze. Jednak na tym nie kończą się ich zalety!
Najpiękniejsze stroje kąpielowe z kolekcji polskich marek
Najpiękniejsze stroje kąpielowe z kolekcji polskich marek
Polskie marki szyją rewelacyjne kostiumy kąpielowe – ponadczasowe i oryginalne, klasyczne i zaskakujące, a przy tym wysokiej jakości. Musisz je poznać!
Probiotyki – czym są i kiedy należy je stosować?
Probiotyki – czym są i kiedy należy je stosować?
Z definicji WHO, probiotyki to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Są to więc żywe mikroorganizmy, które do organizmu dostarczamy w postaci preparatów probiotycznych oraz z żywnością.
Ostatnie wpisy