Slow life

ABC przesadzania roślin doniczkowych

Rośliny rosną każdego dnia, choć każda w swoim tempie. Rozszerza się ich system korzeniowy, a co za tym idzie – potrzebują więcej miejsca. Stąd niezbędne jest ich przesadzanie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się niezbędnych informacji o przesadzaniu roślin doniczkowych.

Czy przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne?

Rośliny doniczkowe pięknie prezentują się w naszych wnętrzach, dodają im przytulnego charakteru i zieleni. Regularnie musimy je podlewać, a niektóre wymagają również innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest przesadzanie, dzięki któremu korzenie mogą bez przeszkód się rozwijać, a sama roślina staje się mocniejsza, zdrowsza i lepiej rośnie. 

Kiedy zabrać się za przesadzanie roślin doniczkowych?

Po raz pierwszy przesadzamy rośliny kilka dni po zakupie (sklepowe podłoże nie nadaje się do długotrwałej uprawy), a później w zależności od kilku czynników – jak szybko rośnie roślina, jak duża jest oraz gdy korzenie wyrastają ponad krawędź doniczki i przez otwory w dnie. 

Rośliny młode oraz dynamicznie rosnące przesadzamy nawet każdego roku, pozostałe zaś co dwa, trzy lata. Natomiast jeśli mamy duże i stare rośliny, to wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę ziemi.

Nie bez znaczenia jest też pora roku – idealna do przesadzania roślin doniczkowych jest wiosna. W żadnym razie nie należy tego robić podczas kwitnienia czy owocowania ani zimą, w czasie spoczynku.

Co trzeba wiedzieć o nowej doniczce?

Zanim zabierzemy się do wyboru ziemi i przesadzania, musimy kupić nową doniczkę. Powinna być co najmniej rozmiar większa, a najlepiej o dwa, a nawet trzy rozmiary. Zapoznajmy się wcześniej z preferencjami rośliny, gdyż na przykład popularny zamiokulkas lepiej czuje się w lekko przyciasnej doniczce.

W żadnym razie nie traktujmy dekoracyjnej osłonki bez otworów w dnie jako pełnoprawnej doniczki. Brak możliwości odprowadzania wody może spowodować gnicie korzeni. Warto kierować się zasadą, by doniczka była proporcjonalna do rośliny.

Jaką ziemię wybrać do przesadzania?

Nowa ziemia, w której umieścimy roślinę po przesadzeniu, powinna być świeża, dobrze przepuszczalna oraz żyzna – chyba że dany gatunek ma specjalne wymagania. Można też pokusić się o tak zwaną ziemię uniwersalną. Nigdy jednak nie należy wykopywać ziemi z własnego ogródka, gdyż może być ona siedliskiem chorób oraz różnego typu szkodników.

Skręcona bryła korzeniowa oraz podlewanie

Na koniec jeszcze zostają dwie ważne kwestie. Pierwsza to sytuacja, w której podczas przesadzania rośliny doniczkowej okazuje się, że jej system korzeniowy jest mocno poskręcany. Wówczas delikatnie luzujemy korzenie, skracamy zbyt długie i usuwamy suche. Takie działanie stymuluje do wytwarzania nowych korzeni.

Jeśli zaś chodzi o podlewanie, to z pewnością dobrze jest obficie nawodnić starą ziemię, by ułatwić sobie wyjęcie rośliny z korzeniami. Powtarzamy proceder, gdy całość znajdzie się bezpiecznie w nowym podłożu.

Zdj. główne: Vera Cho/unsplash.com

Absolwentka studiów podyplomowych z marketingu internetowego, wieloletnia dziennikarka i copywriterka. Pisanie jest jej pasją i chce stale rozwijać się w tym kierunku. Czuje satysfakcję, gdy może dzielić się swoją wiedzą z innymi. Prywatnie aktywna mama dwójki córeczek, którym stara się wypełnić czas świadomą zabawą, oraz wielka miłośniczka książek i seriali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *