ABC przesadzania roślin doniczkowych
Slow life
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

ABC przesadzania roślin doniczkowych

Rośliny rosną każdego dnia, choć każda w swoim tempie. Rozszerza się ich system korzeniowy, a co za tym idzie – potrzebują więcej miejsca. Stąd niezbędne jest ich przesadzanie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się niezbędnych informacji o przesadzaniu roślin doniczkowych.

Czy przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne?

Rośliny doniczkowe pięknie prezentują się w naszych wnętrzach, dodają im przytulnego charakteru i zieleni. Regularnie musimy je podlewać, a niektóre wymagają również innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest przesadzanie, dzięki któremu korzenie mogą bez przeszkód się rozwijać, a sama roślina staje się mocniejsza, zdrowsza i lepiej rośnie. 

Kiedy zabrać się za przesadzanie roślin doniczkowych?

Po raz pierwszy przesadzamy rośliny kilka dni po zakupie (sklepowe podłoże nie nadaje się do długotrwałej uprawy), a później w zależności od kilku czynników – jak szybko rośnie roślina, jak duża jest oraz gdy korzenie wyrastają ponad krawędź doniczki i przez otwory w dnie. 

Rośliny młode oraz dynamicznie rosnące przesadzamy nawet każdego roku, pozostałe zaś co dwa, trzy lata. Natomiast jeśli mamy duże i stare rośliny, to wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę ziemi.

Nie bez znaczenia jest też pora roku – idealna do przesadzania roślin doniczkowych jest wiosna. W żadnym razie nie należy tego robić podczas kwitnienia czy owocowania ani zimą, w czasie spoczynku.

Co trzeba wiedzieć o nowej doniczce?

Zanim zabierzemy się do wyboru ziemi i przesadzania, musimy kupić nową doniczkę. Powinna być co najmniej rozmiar większa, a najlepiej o dwa, a nawet trzy rozmiary. Zapoznajmy się wcześniej z preferencjami rośliny, gdyż na przykład popularny zamiokulkas lepiej czuje się w lekko przyciasnej doniczce.

W żadnym razie nie traktujmy dekoracyjnej osłonki bez otworów w dnie jako pełnoprawnej doniczki. Brak możliwości odprowadzania wody może spowodować gnicie korzeni. Warto kierować się zasadą, by doniczka była proporcjonalna do rośliny.

Jaką ziemię wybrać do przesadzania?

Nowa ziemia, w której umieścimy roślinę po przesadzeniu, powinna być świeża, dobrze przepuszczalna oraz żyzna – chyba że dany gatunek ma specjalne wymagania. Można też pokusić się o tak zwaną ziemię uniwersalną. Nigdy jednak nie należy wykopywać ziemi z własnego ogródka, gdyż może być ona siedliskiem chorób oraz różnego typu szkodników.

Skręcona bryła korzeniowa oraz podlewanie

Na koniec jeszcze zostają dwie ważne kwestie. Pierwsza to sytuacja, w której podczas przesadzania rośliny doniczkowej okazuje się, że jej system korzeniowy jest mocno poskręcany. Wówczas delikatnie luzujemy korzenie, skracamy zbyt długie i usuwamy suche. Takie działanie stymuluje do wytwarzania nowych korzeni.

Jeśli zaś chodzi o podlewanie, to z pewnością dobrze jest obficie nawodnić starą ziemię, by ułatwić sobie wyjęcie rośliny z korzeniami. Powtarzamy proceder, gdy całość znajdzie się bezpiecznie w nowym podłożu.

Zdj. główne: Vera Cho/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Harmony Bijou, czyli ręcznie robiona biżuteria dla indywidualistek
Harmony Bijou, czyli ręcznie robiona biżuteria dla indywidualistek
Szukasz wyjątkowej biżuterii? Sprawdź markę Harmony Bijou
Patagonia – fenomen najbardziej zrównoważonej marki odzieżowej na rynku
Patagonia – fenomen najbardziej zrównoważonej marki odzieżowej na rynku
Interesujesz się wspinaczką górską i ciekawi Cię historia popularnej, amerykańskiej marki Patagonia? Poznaj niezwykłą historię pomysłodawcy tej firmy!
Jak oświetlenie paskami świetlnymi może odmienić wygląd twojego domu?
Jak oświetlenie paskami świetlnymi może odmienić wygląd twojego domu?
Odkryj, jak poprzez oświetlenie paskami świetlnymi, możesz znacząco uatrakcyjnić, zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wewnętrzny Twojego domu. Zmiana nie musi być trudna i kosztowna!
Ostatnie wpisy