Terapia leśna shinrin yoku pochodzi z Japonii. Bliski kontakt z naturą koi zmysły, wycisza, uszczęśliwia. Na czym dokładnie polegają kąpiele leśne zgodnie z japońską filozofią i kto na nich skorzysta?
Ojczyzną terapii leśnej shinrin-yoku jest Japonia (jap. shinrin – las, yoku – kąpiel). Po raz pierwszy tego zwrotu użył w 1982 roku Tomohide Akiyama (japoński minister rolnictwa, leśnictwa oraz rybołówstwa).
Kąpiele leśne stały się popularne również w innych zakątkach Azji. Przykładowo w Korei Południowej istnieje Narodowe Centrum Terapii Leśnej. W projekt ten włączono 37 lasów rekreacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy w Polsce również powstały podobne inicjatywy? Tak! Pierwsza ścieżka kąpieli leśnej została stworzona w województwie zachodniopomorskim, a dokładnie w nadleśnictwie Gryfino (obszar Puszczy Bukowej). Miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem miłośników natury – szczególnie w okresie wakacyjnym. Jakie korzyści zdrowotne oferuje terapia leśna?
Kąpiele shinrin-yoku są tak naprawdę spacerami w przestrzeni leśnej, które mają zapobiec rozwojowi chorób cywilizacyjnych (takich jak np. otyłość, depresja) lub łagodzić ich skutki. Spędzanie czasu w lesie niweluje napięcie i chroniczny stres, jaki odczuwamy w związku z szybkim tempem życia, jakie narzuca na nas współczesny świat. Jak wykazały badania, kąpiele leśne:
Przebywanie w środowisku leśnym – metaforyczne zanurzenie się w specyficznej atmosferze, jaką można odczuć, przebywając w otoczeniu kilkusetletnich drzew i różnych roślin nawiązuje do nazwy tej idei.
Najlepszym miejscem jest las lub duży park. Im bardziej zadrzewione miejsce, tym lepiej. Ile powinna trwać terapia leśna? Specjaliści zalecają, aby wygospodarować na ten rytuał około dwóch godzin. Shinrin-yoku można praktykować samotnie, z przewodnikiem lub w większej grupie. Natomiast spacerując w towarzystwie innych osób, należy wstrzymać się od rozmów (ograniczyć interakcje do minimum). Najlepiej nie zabierać ze sobą do lasu urządzeń elektronicznych, które mogłyby nas rozpraszać (smartfon, smartwatch). O czym jeszcze pamiętać? Ważne, aby spacerować spokojnym tempem, bez pośpiechu, co jakiś czas robiąc sobie przystanki, aby móc podziwiać wszystkimi zmysłami otaczającą przyrodę.
Każdy, kto czuje się przepracowany, zestresowany i przygnębiony. Regularne spacery wzmocnią naszą duszę i ciało. Mogą też stać się ciekawą formą spędzania wolnego czasu – w samotności lub towarzystwie najbliższych.
Podsumowując, kąpiele leśne shinrin-yoku mają zbawienny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne każdego z nas. Spacery wśród zieleni mogą być praktykowane przez dzieci, dorosłych, seniorów – bez względu na kondycję. Co ważne, nie wymagają żadnych nakładów finansowych ani specjalistycznego sprzętu.