Leśne kąpiele shinrin-yoku
Slow travel
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Leśne kąpiele shinrin-yoku

Terapia leśna shinrin yoku pochodzi z Japonii. Bliski kontakt z naturą koi zmysły, wycisza, uszczęśliwia. Na czym dokładnie polegają kąpiele leśne zgodnie z japońską filozofią i kto na nich skorzysta?

Skąd się wzięła idea kąpieli shinrin-yoku?

Ojczyzną terapii leśnej shinrin-yoku jest Japonia (jap. shinrin – las, yoku – kąpiel). Po raz pierwszy tego zwrotu użył w 1982 roku Tomohide Akiyama (japoński minister rolnictwa, leśnictwa oraz rybołówstwa). 

Kąpiele leśne stały się popularne również w innych zakątkach Azji. Przykładowo w Korei Południowej istnieje Narodowe Centrum Terapii Leśnej. W projekt ten włączono 37 lasów rekreacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy w Polsce również powstały podobne inicjatywy? Tak! Pierwsza ścieżka kąpieli leśnej została stworzona w województwie zachodniopomorskim, a dokładnie w nadleśnictwie Gryfino (obszar Puszczy Bukowej). Miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem miłośników natury – szczególnie w okresie wakacyjnym. Jakie korzyści zdrowotne oferuje terapia leśna?

Co dają terapeutyczne kąpiele w lesie?

Kąpiele shinrin-yoku są tak naprawdę spacerami w przestrzeni leśnej, które mają zapobiec rozwojowi chorób cywilizacyjnych (takich jak np. otyłość, depresja) lub łagodzić ich skutki. Spędzanie czasu w lesie niweluje napięcie i chroniczny stres, jaki odczuwamy w związku z szybkim tempem życia, jakie narzuca na nas współczesny świat. Jak wykazały badania, kąpiele leśne:

  • mają pozytywny wpływ na układ odpornościowy (podwyższają aktywność komórek, które uczestniczą w funkcjach obronnych organizmu),
  • obniżają poziom hormonów stresu (kortyzolu i adrenaliny),
  • są pomocne w normalizacji ciśnienia tętniczego krwi,
  • obniżają uczucie zmęczenia,
  • łagodzą stany lękowe.

Przebywanie w środowisku leśnym – metaforyczne zanurzenie się w specyficznej atmosferze, jaką można odczuć, przebywając w otoczeniu kilkusetletnich drzew i różnych roślin nawiązuje do nazwy tej idei. 

Jakich zasad przestrzegać podczas rytuału shinrin-yoku?

Najlepszym miejscem jest las lub duży park. Im bardziej zadrzewione miejsce, tym lepiej. Ile powinna trwać terapia leśna? Specjaliści zalecają, aby wygospodarować na ten rytuał około dwóch godzin. Shinrin-yoku można praktykować samotnie, z przewodnikiem lub w większej grupie. Natomiast spacerując w towarzystwie innych osób, należy wstrzymać się od rozmów (ograniczyć interakcje do minimum). Najlepiej nie zabierać ze sobą do lasu urządzeń elektronicznych, które mogłyby nas rozpraszać (smartfon, smartwatch). O czym jeszcze pamiętać? Ważne, aby spacerować spokojnym tempem, bez pośpiechu, co jakiś czas robiąc sobie przystanki, aby móc podziwiać wszystkimi zmysłami otaczającą przyrodę.

Kto powinien skorzystać z terapii shinrin-yoku?

Każdy, kto czuje się przepracowany, zestresowany i przygnębiony. Regularne spacery wzmocnią naszą duszę i ciało. Mogą też stać się ciekawą formą spędzania wolnego czasu – w samotności lub towarzystwie najbliższych.

Podsumowując, kąpiele leśne shinrin-yoku mają zbawienny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne każdego z nas. Spacery wśród zieleni mogą być praktykowane przez dzieci, dorosłych, seniorów – bez względu na kondycję. Co ważne, nie wymagają żadnych nakładów finansowych ani specjalistycznego sprzętu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
3 pomysły na urlop w Polsce
3 pomysły na urlop w Polsce
Szukasz dobrego pomysłu na urlop w Polsce? Przeczytaj artykuł, by się zainspirować!
Jak skutecznie chronić swój dom i ogród przed użądleniem owadów?
Jak skutecznie chronić swój dom i ogród przed użądleniem owadów?
Odkryj skuteczne metody ochrony domu i ogrodu przed nieprzyjaznymi owadami. Poznaj sposoby na skuteczne zabezpieczenie swojej przestrzeni przed uciążliwymi użądleniami.
Buty polskiej marki Vanda Novak – kobiecość, elegancja i wygoda
Buty polskiej marki Vanda Novak – kobiecość, elegancja i wygoda
W niebanalny sposób łączą ponadczasową klasykę z nowoczesnością, a wykonane są z najwyższej klasy materiałów. Buty tworzy Polka z kosmopolityczną duszą, więc obok jej projektów nie sposób przejść obojętnie!
Ostatnie wpisy