Jakie tkaniny wybierać latem, a jakich unikać?
Garderoba kapsułowaSlow fashion
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie tkaniny wybierać latem, a jakich unikać?

Bawełna, wiskoza, len, poliester, poliamid, nylon, akryl – rodzajów materiałów jest naprawdę sporo, jednak nie każdy nadaje się do noszenia podczas wysokich temperatur. Które okażą się idealne?

Lato, szczególnie gdy jest upalne, może być nieco problematyczną porą roku, jeśli chodzi o stylizacje. Jest nam gorąco, pocimy się, intuicyjnie wybieramy luźniejsze kroje aniżeli obcisłe ubrania.

Niestety czasem okazuje się, że z pozoru lekka i oversizowa sukienka totalnie nie nadaje się na upały. Dlaczego? Wszystkiemu winny jest materiał. To od niego zależy, czy nasza skóra będzie mogła swobodnie oddychać, czy mimo wszystko będzie nam za gorąco i mało komfortowo. Przed zakupem zawsze dokładnie czytajmy skład.

Najlepsze tkaniny na lato

Bawełna

Naturalny, przewiewny materiał, który jest w stanie wchłonąć do 25 procent pary wodnej. Przyjemnie chłodzi i nie uczula.

Szczególnie polecana jest bawełna bambusowa, idealna dla niemowląt – najdelikatniejsza, miękka, oddychająca i niepowodująca podrażnień, o właściwościach antybakteryjnych.

Nie bójmy się ubrań, które mają też domieszkę tworzywa sztucznego (około 5–10 procent) – to sprawia, że stają się one bardziej wytrzymałe i posłużą nam na dłużej.

Len

Naturalny, przewiewny, niezwykle miękki i przyjemny w dotyku. Potrafi wchłonąć duże ilości potu bez wrażenia mokrego materiału. Polecany osobom o skórze delikatnej i wrażliwej. Lniane ubrania są łatwo dostępne w każdej sieciówce. Niestety mają jeden minus – dość mocno się gniotą.

Tkaniny ekologiczne: modal, lyocell, cupro

Latem mamy do wyboru również tkaniny ekologiczne, ale syntetyczne, jak modal, lyocell (odpowiednik dżinsu) czy cupro. Są one produkowane z celulozy drzewnej. Wykazują się dużą odpornością na uszkodzenia, są lekkie, świetnie wchłaniają wilgoć i utrzymują suchość skóry.

Wiskoza

Wiskoza, choć również jest materiałem syntetycznym, to jednak posiada tak dobre właściwości chłodzące i antyseptyczne, że jest jak najbardziej polecana na upały. Wyróżnia ją lekkość i przewiewność, dodatkowo chroni przed przegrzaniem skóry i nadmiernym poceniem oraz nie uczula.

Jedwab

Niezwykle przyjemny w dotyku, gładki, miękki i śliski, o delikatnym połysku. Jedwabne ubrania są bardzo eleganckie, nie uczulają, nie rozciągają się i są w stanie wchłonąć nawet 30 procent pary wodnej. Trzeba jednak uważać z nadmiernym wystawianiem jedwabiu na słońce.

Seersucker

To inaczej tkanina gofrowana, przypominająca nieco strukturę kory, z której produkowane są między innymi pościele. Jest naturalnie pognieciona, więc nie wymaga żadnego prasowania. Gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza, nie przylega ściśle do ciała.

Najgorsze materiały na lato

Poliester

Niekwestionowany król zestawienia, jednak owiany bardzo złą sławą. Nic dziwnego. Jest sztuczny, przez co skóra nie ma możliwości oddychania, przegrzewa się w nim i poci. Niestety jest on też bardzo tani i… często wykorzystywany przez producentów jako główny materiał letnich sukienek, koszul czy spodni.

Akryl

Choć często spotykamy go raczej w zimowych elementach garderoby, to jednak potrafi też pojawić się chociażby na narzutkach czy kardiganach. Jest tanim zamiennikiem wełny, jednak zupełnie nie ma jej właściwości. Akrylowe ubrania nie są komfortowe w noszeniu, a dodatkowo sprawiają, że  jest nam za gorąco.

Nylon

To kolejna tkanina syntetyczna, która nie nadaje się do letnich stylizacji. W żaden sposób nie przepuszcza powietrza, więc potliwość naszego ciała się zwiększa, co nie jest przyjemne.

Przeczytaj też: https://slowerful.pl/slow-fashion/garderoba-kapsulowa/biala-koszula-na-5-sposobow-poznaj-zaskakujace-stylizacyjne-rozwiazania/

Zdjęcie główne: Allison Heine/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ekologiczne materiały wpływają na komfort i trwałość twojego domu letniskowego?
Jak ekologiczne materiały wpływają na komfort i trwałość twojego domu letniskowego?
Dowiedz się, jak zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych może zwiększyć komfort i wydłużyć żywotność twojego domu letniskowego.
Jak prawidłowo zastosować technikę uziemienia w budownictwie?
Jak prawidłowo zastosować technikę uziemienia w budownictwie?
Zapoznaj się z praktycznym przewodnikiem na temat właściwego stosowania techniki uziemienia w budownictwie. Poznaj różne metody, bezpieczeństwo i korzyści z uziemienia.
Powrót do natury, czyli jazda konna bez wędzidła
Powrót do natury, czyli jazda konna bez wędzidła
Pomiędzy przednimi a tylnymi zębami konia znajduje się wolna przestrzeń. To właśnie w nią wkłada się wędzidło, które ma służyć do okiełznania zwierzęcia oraz przekazywania mu sygnałów i kierowania nim. Należy jednak wiedzieć, że komfortowa jazda konna może odbywać się również bez tego osprzętu.
Ostatnie wpisy