Gdzie możesz oddać swoje ubrania?
Slow fashionZrównoważona moda
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gdzie możesz oddać swoje ubrania?

Twoje ubrania nie mieszczą się w szafie? A może masz rzeczy, w których już nie chodzisz? Chcesz pozbyć się ich, ale nie są zniszczone, więc nie ma potrzeby wyrzucać ich do śmieci. Sprawdź, gdzie możesz oddać swoje ubrania, by zyskały drugie życie i cieszyły się z nich kolejne osoby. Poniżej podajemy najpopularniejsze miejsca.

Kontenery na ubrania PCK i Eco Textil

Pierwszą i najpopularniejszą możliwością oddania ubrań, która od razu przychodzi na myśl, są specjalne kontenery na ubrania. Spotkamy je w wielu mniejszych i większych miastach. Co ważne, aktualnie na terenie Polski legalne zbiórki do kontenerów prowadzą wyłącznie dwa podmioty – Polski Czerwony Krzyż (PCK) oraz Eco Textil. To właśnie ich logo powinno znajdować się na kontenerach. 

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że do kontenerów możemy wrzucić nie tylko ubrania (a nawet buty, ręczniki i pościel) w dobrym stanie, ale również zniszczone. Trafiają one wówczas do sortowni, a stamtąd są dwie drogi. Mogą być sprzedawane do państw afrykańskich i azjatyckich albo wykorzystane w celach przemysłowych do powstania ścierek i uszczelniaczy.

Zysk trafia natomiast na konto lokalnego oddziału PCK. Jeśli zaś chodzi o kontenery Eco Textil, to zysk wspomaga fundację w zbieraniu funduszy na wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego osobom potrzebującym. Co ważne, im więcej ubrań i tekstyliów wrzucimy do środka, tym więcej pieniędzy zostanie zebranych.

Portal UbraniaDoOddania.pl

W 2017 roku powstał portal UbraniaDoOddania.pl, mający na celu zamienienie niepotrzebnych ubrań w darowizny finansowe wspomagające różne fundacje i organizacje pożytku publicznego. Ubrania można oddać bez wychodzenia z domu, co jest niezwykle wygodne. Wystarczy zapakować je ciasno do kartonu i umówić kuriera za pośrednictwem portalu.

Usługa jest całkowicie bezpłatna, jednak ważne jest, by zebrać minimum 10 kilogramów ubrań, a maksimum 30 kilogramów – niezniszczonych i nadających się do dalszego noszenia. 1 kilogram to 1 złoty przekazany na wybrany cel charytatywny. Po posortowaniu wiele z tych ubrań trafia do sprzedaży w małych second-handach na terenie Polski.

Można też sprawdzić lokalne organizacje pomocowe, domy samotnej matki, domy pomocy społecznej i tam zanieść używaną odzież.

Oddaj ubrania do… sklepu

Istnieje jeszcze jedna kategoria miejsc, do których można oddać swoje ubrania. A mianowicie chodzi o sklepy stacjonarne znanych marek. Mowa między innymi o H&M, KappAhl, Zalando oraz 4F. Za torbę ubrań otrzymujemy wówczas kupon zniżkowy na zakupy.

Portale aukcyjne, ogłoszeniowe i media społecznościowe

Na koniec mamy nieco inną propozycję. Ubrania możesz wystawić na Allegro, OLX, Vinted czy na grupach w mediach społecznościowych, i otrzymać za nie pieniądze (lub też nie, jeśli zaznaczymy opcję „oddam za darmo”). Wystarczy zrobić zdjęcia ubrań – najlepiej nie tylko na wieszaku, ale również na sylwetce. Wyraźne i atrakcyjne wizualnie zdjęcia zwiększają szansę sprzedaży, więc zdecydowanie warto o to zadbać. Poza tym niezbędne będzie podanie informacji, czyli marki, rozmiaru, stanu i ewentualnie także wymiarów. Tego typu rozwiązanie wymaga od nas poświęcenia większej ilości czasu niż pozostałe.

Zdj. główne: Priscilla Du Preez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zabrać na letni wyjazd w góry?
Co zabrać na letni wyjazd w góry?
Nie wiesz, co zabrać ze sobą w góry latem? Jakie rzeczy będą potrzebne? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Te miejsca warto zobaczyć w Belgii
Te miejsca warto zobaczyć w Belgii
Uroki Belgii, czyli Bruksela, Brugia i Antwerpia. Jeśli szukasz inspiracji na dłuższy weekend lub nawet urlop, powinieneś koniecznie dać szansę wszystkiemu, co możesz zobaczyć w tych miastach!
Herbata miętowa – znasz jej wszystkie właściwości?
Herbata miętowa – znasz jej wszystkie właściwości?
Dlaczego warto pić herbatę miętową? Poznaj wszystkie zalety napoju!
Ostatnie wpisy