Kwestie śladu węglowego są poruszane coraz częściej, a jego zmniejszenie to jedno z kluczowych zadań, mających na celu ochronę środowiska i równowagi klimatycznej.
Za najbardziej typowymi i codziennymi rzeczami ciągnie się ślad kilogramów odpadów i dwutlenku węgla, które powstają podczas ich tworzenia, transportu i użytkowania. Nie inaczej jest z ubraniami.
Branża modowa jest uważana za jedną z najbardziej zasobożernych i znajduje się w top 3 przemysłów z największą emisją CO2. Obejmuje nie tylko produkcję odzieży, w którą wchodzi wytworzenie materiałów, przygotowanie oraz obróbka (również chemiczna) tkanin, ale także handel detaliczny i recykling odpadów przemysłowych i niesprzedanych towarów. W 2018 r. światowy przemysł mody wyprodukował ponad 2,1 mld ton gazów cieplarnianych, co stanowiło 4% światowej emisji. Eksperci przewidują, że jeśli przemysł mody nie podejmie działań w celu zwalczania emisji, to do 2030 r. ich wielkość może osiągnąć 2,7 mld ton rocznie.
Jeden z największych second-handów online ThredUP stworzył niezwykły kalkulator online – Fashion Footprint Calculator. Prosta i darmowa aplikacja ocenia szkodliwy wpływ Twojej osobistej garderoby na ekologię. Według twórców nowe narzędzie pomoże użytkownikom przeanalizować swoje nawyki konsumenckie, przejść do świadomej konsumpcji i zmniejszyć wpływ na środowisko. Pytania w aplikacji dotyczą zwyczajów zakupowych, czyli tego, co, gdzie i jak często kupujemy, czy dokonujemy zwrotów i jak dbamy o naszą odzież. Na bazie tych danych aplikacja oblicza, ile emisji wytwarza użytkownik.
Oprócz tego na stronie pojawiają się ciekawostki mające na celu zwiększenie świadomości konsumenckiej na temat wpływów naszych wyborów zakupowych na klimat i środowisko. Do dyspozycji mamy też wskazówki, jak zmniejszyć swój ślad węglowy, na przykład poprzez zakup odzieży używanej i pranie w zimnej wodzie. Z poziomu aplikacji możemy też w łatwy sposób przejść na strony ekologicznych marek odzieżowych takich jak Patagonia czy Polarn O. Pyret.
Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego jest kupowanie rzeczy, których produkcja i dostawa nie wymagają nowych zasobów. Zwiększenie żywotności rzeczy o zaledwie 1 rok zmniejsza jej ślad węglowy o 25%.
Suszenie na gorąco „zjada” energię elektryczną (której produkcja wiąże się z emisją CO2), a ponadto znacznie skraca żywotność rzeczy, ponieważ uszkadza włókna tkaniny. Nawyk suszenia rzeczy na powietrzu jest znacznie lepszy dla środowiska.
Pranie w gorącej wodzie nie tylko pochłania energię elektryczną, ale także skraca żywotność ubrań. Krótki cykl prania w niskiej temperaturze chroni nie tylko rzeczy, ale także zasoby planety.
Marki o sprawdzonej reputacji starają się zmniejszyć ślad węglowy na wszystkich etapach produkcji odzieży. Ważne jest również, gdzie dokładnie odzież jest produkowana: lokalne marki nie przewożą swoich ubrań z Azji, a zatem ich udział w emisji CO2 jest znacznie mniejszy.
Jeśli kupujesz dowolny towar, upewnij się, że naprawdę będziesz z niego aktywnie korzystać. Według różnych szacunków około 20% ubrań trafia do śmieci w stanie nieużywanym.
Jeśli każdy z nas będzie naprawiał przynajmniej jedną rzecz w sezonie (zamiast ją wyrzucić i kupić nową), ogólny poziom emisji CO2 w branży modowej spadnie prawie o 8%.
Zdj. główne: Noah Buscher/unsplash.com