Artykuł sponsorowany
W obecnych czasach wiele osób zmaga się z problemami o podłożu psychicznym. Świadomość na temat zdrowia psychicznego oraz leczenia chorób na tym tle. Jesień to czas w roku, który wyjątkowo sprzyja nawrotom depresji oraz występowaniu stanów depresyjnych. Czym jest depresja? Co warto o niej wiedzieć? I kiedy wymagane jest leczenie? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat depresji.
Wiele osób używa słowa “depresja” jako synonimu na lekki spadek nastroju czy jesienną chandrę. Nie są to jednak te same uczucia. Depresja to przede wszystkim choroba, a nie kilkudniowy stan przygnębienia. Depresji nie da się wyleczyć czekoladą, joggingiem czy wyjściem do kina, nie można jej porównywać ze zwykłym uczuciem smutku, o którym można zapomnieć relaksując się w wannie przy ulubionej piosence. Jeśli czujesz, że smutek narasta i zaczyna przejmować kontrolę nad Twoim życiem, jest to bardzo niepokojący znak. Pamiętaj, że przygnębienie trwające przez kilka tygodni, czy nawet miesięcy nie jest naturalnym stanem i może świadczyć właśnie między innymi o depresji.
Najważniejsze w leczeniu chorób oraz zaburzeń psychicznych, na przykład depresji, jest zrozumienie, że nie jest to powodem do wstydu. Chociaż rzadko słyszy się o tym w przestrzeni publicznej, depresja jest chorobą śmiertelną, która jest jednak całkowicie uleczalna. Nie bój się prosić o pomoc i znajdź psychoterapeutę, który pomoże Ci przezwyciężyć problemy, z którymi się zmagasz. Postaraj się spojrzeć na depresję, jak na każdą inną chorobę – jeśli się przeziębisz, nie wstydzisz się swojego bólu gardła czy kaszlu. Tak, jak w przypadku grypy czy bólu zęba, depresja wymaga leczenia, a im szybciej się je podejmie, tym lepiej dla pacjenta. Dlaczego więc leczenie chorób psychicznych miałoby być tematem tabu?
Dzisiejsze technologie i możliwości pozwalają na przeprowadzenie terapii online. Jeśli w Twojej okolicy nie ma poradni zdrowia psychicznego lub lokalny terapeuta nie przypadł Ci do gustu, możesz poszukać psychologa w trybie zdalnym. Więcej na ten temat dowiesz się ze strony https://hh24.pl/.
Depresja objawia się zarówno w postaci dolegliwości psychicznych, jak i somatycznych. Jej najczęstszymi indykatorami są natrętne, negatywne myśli, które sprawiają, że pacjenci zaczynają patrzeć na życie pesymistycznie. Łączy się to z postępującą alienacją, niechęcią do spotkań towarzyskich nawet z bliskimi przyjaciółmi i rodziną – jest to jeden z najbardziej charakterystycznych sposobów, w jaki depresja Objawy są także odczuwalne w sposób fizyczny. Bardzo często depresji towarzyszy zmęczenie i brak energii nawet na realizowanie swoich pasji, które wcześniej były pasją. Poza chronicznym przemęczeniem pacjenci doświadczają często bezsenności lub nadmiernej senności i uczucia niewyspania. Ta choroba może także wpływać na apetyt pacjenta – bardzo często jest on nadmierny, choć czasem zdarza się, że zanika i ogranicza się do jedzenia, by przetrwać.
Jeśli depresja łączy się lub wynika z chorób na tle nerwowym (na przykład zaburzenia lękowe), może wywoływać ataki paniki, czyli uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszności i kołatanie serca. Dodatkowo towarzyszą jej dolegliwości ze strony układu trawiennego, jak bóle brzucha, wymioty, biegunki lub zaparcia oraz zgaga.
Fot.: Shane/unsplash.com