Najpiękniejsze miejsca w Polsce, do których warto wybrać się jesienią
Slow travel
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Najpiękniejsze miejsca w Polsce, do których warto wybrać się jesienią

Za oknami na dobre zapanowała jesień i wielu z nas marzy o ucieczce do ciepłych krajów. I jak zwykle chwalimy cudze, podczas gdy nasze zachwyca równie mocno, szczególnie jesienią.

A gdyby tak odczarować jesień, podróżując po różnych zakątkach Polski w duchu slow travel? Właśnie teraz polskie krajobrazy zachwycają różnorodnością barw, a w najpopularniejszych miejscach nie ma tłumów urlopowiczów i turystów. Będziemy mogli w spokoju nacieszyć się magicznymi widokami, długimi spacerami po leśnych ścieżkach i pięknem polskiej przyrody.

Bieszczady i Dolina Sanu

Szczególnie bajkowo jesienią wyglądają Bieszczady. Słońce oświetla kręte leśne ścieżki, czerwono-złote liście drzew i malownicze górskie pastwiska. Warto udać się do Doliny Sanu otoczonej szerokimi łąkami oraz gęstymi bukowymi lasami. Równie zachwycające po sezonie letnim jest Jezioro Solińskie z imponującą zaporą oraz połoniny – Caryńska i Wetlińska. W Bieszczadach znajduje się także Park Gwiezdnego Nieba, czyli jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce, gdzie przy bezchmurnej pogodzie można obserwować gwiazdy.

Wyspa Wolin

Na szczególną uwagę zasługuje Wyspa Wolin. Wyjątkowego uroku dodają jej powalone pnie drzew i głazy skąpane w falach, a wzdłuż jej brzegu na długości 15 km rozciągają się cudowne klify, z których podziwiać można Bałtyk. Najwyższy z klifów – Gosań – przypomina niemal pionową ścianę. Roztacza się z niego wspaniały widok na Zatokę Pomorską, Świnoujście i Międzyzdroje, a w pogodne dni można dostrzec także wyspę Uznam. Jeśli znajdziesz się tutaj, nie zapomnij odwiedzić również Wolińskiego Parku Narodowego.

Kazimierz Dolny

Piękne, historyczne miasto Kazimierz Dolny to perła polskiego Odrodzenia. Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, w obszarze, w którym Wisła przepływa między wysokimi wzgórzami o stromych zboczach. Jest to jedno z najbardziej malowniczych polskich miasteczek. Kolorowy brukowany rynek, arkady, kafelkowe dachy domów, piękne panoramy, przytulne kawiarnie, źródła termalne – wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę. W otoczeniu jesiennych barw i zapachów miasto zachwyca tylko bardziej.

Dolina Baryczy i Stawy Milickie

Stawy Milickie to największy kompleks stawów w Europie oraz część największego rezerwatu Polski – Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. To wyjątkowe miejsce jest schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w szczególności ptaków takich jak czaple białe, kormorany i pelikany. Park znajduje się zaledwie 60 km od Wrocławia i jest jednym z najbardziej malowniczych rejonów Dolnego Śląska, stanowiącym mozaikę stawów, bagien, łąk i lasów. Spacer lub spływ kajakowy w dolinie to świetny sposób na spędzenie wolnego dnia poza miastem także jesienią, kiedy kolorowe korony drzew odbijają się w błękitnej tafli stawów. 

Góry Sowie

W całej Polsce nie ma większego skupiska ciekawych atrakcji niż w Sudetach, które łączą w sobie naturalne piękno gór i przyrody z zabytkowymi zamkami, kościołami i urokliwymi miasteczkami. Wizytówką regionu są Góry Sowie. Cieszą oko, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy natura mieni się setkami kolorów. Z wieży widokowej na szczycie Kalenica można podziwiać wspaniałą panoramę okolicy, a u podnóża góry Wielka Kopa znajdują się Kolorowe Jeziorka – Zielone, Żółte, Purpurowe i Niebieskie. W towarzystwie jesiennej przyrody tworzą krajobraz jak z baśni.

Zdjęcie główne: Marek Piwnicki/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak za pomocą biżuterii podkreślić stylizację?
Jak za pomocą biżuterii podkreślić stylizację?
Nie wiesz, jak dobrać biżuterię do stroju? Sprawdź nasze porady.
Jak zrobić domowe świeczki z wosku pszczelego: krok po kroku
Jak zrobić domowe świeczki z wosku pszczelego: krok po kroku
Poznaj prosty sposób na stworzenie domowych świeczek wykorzystując naturalny wosk pszczeli. Przeczytaj nasz praktyczny poradnik krok po kroku.
Porównanie zalet i wad różnych typów bram: przesuwne kontra dwuskrzydłowe
Porównanie zalet i wad różnych typów bram: przesuwne kontra dwuskrzydłowe
Szczegółowe porównanie bram przesuwnych i dwuskrzydłowych. Poznaj ich plusy i minusy oraz dowiedz się, które rozwiązanie będzie najlepsze do Twojego domu.
Ostatnie wpisy