Terapia leśna shinrin yoku pochodzi z Japonii. Bliski kontakt z naturą koi zmysły, wycisza, uszczęśliwia. Na czym dokładnie polegają kąpiele leśne zgodnie z japońską filozofią i kto na nich skorzysta?
Skąd się wzięła idea kąpieli shinrin-yoku?
Ojczyzną terapii leśnej shinrin-yoku jest Japonia (jap. shinrin – las, yoku – kąpiel). Po raz pierwszy tego zwrotu użył w 1982 roku Tomohide Akiyama (japoński minister rolnictwa, leśnictwa oraz rybołówstwa).
Kąpiele leśne stały się popularne również w innych zakątkach Azji. Przykładowo w Korei Południowej istnieje Narodowe Centrum Terapii Leśnej. W projekt ten włączono 37 lasów rekreacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy w Polsce również powstały podobne inicjatywy? Tak! Pierwsza ścieżka kąpieli leśnej została stworzona w województwie zachodniopomorskim, a dokładnie w nadleśnictwie Gryfino (obszar Puszczy Bukowej). Miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem miłośników natury – szczególnie w okresie wakacyjnym. Jakie korzyści zdrowotne oferuje terapia leśna?
Co dają terapeutyczne kąpiele w lesie?
Kąpiele shinrin-yoku są tak naprawdę spacerami w przestrzeni leśnej, które mają zapobiec rozwojowi chorób cywilizacyjnych (takich jak np. otyłość, depresja) lub łagodzić ich skutki. Spędzanie czasu w lesie niweluje napięcie i chroniczny stres, jaki odczuwamy w związku z szybkim tempem życia, jakie narzuca na nas współczesny świat. Jak wykazały badania, kąpiele leśne:
- mają pozytywny wpływ na układ odpornościowy (podwyższają aktywność komórek, które uczestniczą w funkcjach obronnych organizmu),
- obniżają poziom hormonów stresu (kortyzolu i adrenaliny),
- są pomocne w normalizacji ciśnienia tętniczego krwi,
- obniżają uczucie zmęczenia,
- łagodzą stany lękowe.
Przebywanie w środowisku leśnym – metaforyczne zanurzenie się w specyficznej atmosferze, jaką można odczuć, przebywając w otoczeniu kilkusetletnich drzew i różnych roślin nawiązuje do nazwy tej idei.
Jakich zasad przestrzegać podczas rytuału shinrin-yoku?
Najlepszym miejscem jest las lub duży park. Im bardziej zadrzewione miejsce, tym lepiej. Ile powinna trwać terapia leśna? Specjaliści zalecają, aby wygospodarować na ten rytuał około dwóch godzin. Shinrin-yoku można praktykować samotnie, z przewodnikiem lub w większej grupie. Natomiast spacerując w towarzystwie innych osób, należy wstrzymać się od rozmów (ograniczyć interakcje do minimum). Najlepiej nie zabierać ze sobą do lasu urządzeń elektronicznych, które mogłyby nas rozpraszać (smartfon, smartwatch). O czym jeszcze pamiętać? Ważne, aby spacerować spokojnym tempem, bez pośpiechu, co jakiś czas robiąc sobie przystanki, aby móc podziwiać wszystkimi zmysłami otaczającą przyrodę.
Kto powinien skorzystać z terapii shinrin-yoku?
Każdy, kto czuje się przepracowany, zestresowany i przygnębiony. Regularne spacery wzmocnią naszą duszę i ciało. Mogą też stać się ciekawą formą spędzania wolnego czasu – w samotności lub towarzystwie najbliższych.
Podsumowując, kąpiele leśne shinrin-yoku mają zbawienny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne każdego z nas. Spacery wśród zieleni mogą być praktykowane przez dzieci, dorosłych, seniorów – bez względu na kondycję. Co ważne, nie wymagają żadnych nakładów finansowych ani specjalistycznego sprzętu.