Slow fashionZrównoważona moda

Własnoręczne szycie ubrań – przekonaj się, dlaczego warto

Artykuł sponsorowany

Ubrania z sieciówek Ci się nie podobają, albo masz nietypową sylwetkę i nie możesz znaleźć takich, które będą leżały idealnie? Jeśli tak, to dlaczego nie zacząć szyć ubrań samodzielnie? Dowiedz się jak zacząć i dlaczego warto.

Dlaczego warto?

Z samodzielnego szycia ubrań w domu płynie wiele korzyści. Przede wszystkim tworząc własne stroje, masz pełną kontrolę nad ich wyglądem. Sama wybierasz, z jakiego materiału są wykonane, jaki dokładnie mają krój, czy są ozdobione i jeśli tak, to jak. Możesz stworzyć swoje ubranie od początku do końca i mieć pewność, że będzie Ci się ono stuprocentowo podobać. Masz też pewność, że będzie ono dobrej jakości, ponieważ sama wybierzesz takiny, z których uszyjesz strój. Unikniesz dzięki temu spranych nadruków, kurczących się po praniu spodni i swetrów oraz zkulkowanych koszulek. Jest to też bardziej ekologiczne rozwiązanie, więc jeśli jesteś zwolenniczką ruchu anty fast fashion to szycie ubrań jest idealną propozycją dla Ciebie. Sieciówki produkują bowiem ubrania masowo, często nie zapewniając przy tym godnych warunków pracy dla swoich pracowników w szwalniach. Odzież ta jest też zazwyczaj jednosezonowa – ponosisz ją przez jakiś niezbyt długi czas, a później musisz je wyrzucić i kupić kolejną. Sprawia to, że przemysł tekstylno-odzieżowy stał się bardzo nieekologiczny. Szyjąc więc ubrania samodzielnie, zyskasz nie tylko niepowtarzalne i stylowe stylizacje, ale także pomożesz planecie. 

Od czego zacząć?

Zdecydowałaś się na samodzielne tworzenie odzieży. Świetnie! Od czego więc zacząć przygodę z szyciem ubrań, aby była ona przyjemna i prosta?

Dobry sprzęt i akcesoria

Aby zacząć sprawnie szyć, musisz zaopatrzyć się w maszynę do szycia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu? Przede wszystkim dobrze byłoby, aby maszyna, którą wybierzecie, była zbudowana z metalowych podzespołów. Dzięki temu będzie ona służyć Ci na lata, nawet przy dużej eksploatacji. Solidne podzespołu poradzą sobie także z wyjątkowo grubymi materiałami lub z kilkoma warstwami odzieży. Warto też zwrócić uwagę na chwytacz. Dobrze, aby także on był metalowy, co pomoże w sytuacji, gdy zaplącze Ci się nitka. Wybierz także model, który posiada regulację długości i ściegu. Jeśli chodzi o szycie na maszynie wykroje to także coś, co może Ci się przydać. Dzięki nim będziesz dokładnie wiedzieć co ze sobą zszyć, aby finalnym produktem było piękne ubranie. Możesz je z powodzeniem zamówić, wybierając na przykład wykroje sukienek lub  wykrój spodni

Zacznij tworzyć 

Jeśli masz już wybrany odpowiedni sprzęt oraz zakupione materiały, możesz przejść do szycia. Jednak jeśli nigdy wcześniej nie miałaś styczności z wykrojami, maszyną do szycia i różnymi tkaninami, to zacznij na spokojnie. Uszyj poszewkę na poduszkę, prostą apaszkę lub materiałową torbę. Są to proste akcesoria, dzięki którym obędziesz się z maszyną i nabierzesz wprawy. Jeśli rzucisz się od razu na głęboką wodę, to możesz się zrazić, gdy projekt Ci nie wyjdzie. Gdy ten etap będzie już za Tobą, spróbuj uszyć jakiś prosty element garderoby korzystając z wykroju, na przykład trapezową spódnicę. Z czasem nabierzesz doświadczenia w pracy z wykrojami i nauczysz się wiele o materiałach. Będziesz wtedy mogła tworzyć takie ubrania, jakie tylko zechcesz, co z pewnością przyniesie wiele satysfakcji oraz sprawi, że będziesz wyglądać wyjątkowo i niepowtarzalnie.

Zdjęcie główne: Michael Burrows/pexels.com

Studentka komunikacji wizerunkowej i była modelka. Z kariery na wybiegu zrezygnowała na rzecz pisania, ale moda wciąż pozostała jej pasją. Od lat fanka Carrie Bradshaw i ekstrawaganckich stylizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *