Odpowiedzialne zakupy

Dlaczego warto kupować ubrania lepszej jakości?

Coraz więcej osób decyduje się na kupowanie ubrań, które cechują się bardzo dobrą jakością. Często jest to związane z wyższą ceną, a mimo klienci decydują się na nie bez wahania. Zobacz jakie zalety wiążą się z kupowaniem jakościowych ubrań!

Zwracanie uwagi na swoje przyzwyczajenia i decyzje, chęć życia bliżej natury wraz z poszanowaniem jej praw, a także dokonywanie świadomych, etycznych wyborów – dla wielu osób te aspekty są ważne. Postępujący konsumpcjonizm sprawia, że ludzie chcą mieć coraz więcej rzeczy (najlepiej tanich), jednak znaczna część z nas zaczyna zauważać, że tak naprawdę siła tkwi w minimalizmie i jakości, a nie przepychu i ilości.

Są trwalsze

Zdecydowanie jedną z największych zalet, jaką charakteryzują się ubrania lepszej jakości, jest ich trwałość. Zawdzięczają ją one surowcom, z których są wyprodukowane, oraz temu, że są świetnie skrojone i uszyte z dbałością o detale. Wszystko to sprawia, że nawet po wielu praniach wciąż wyglądają bardzo dobrze – w przeciwieństwie do wielu tanich ubrań.

Oprócz tego część odzieży wykonanej z wysokiej jakości bawełny po kilku praniach zyskuje jeszcze większą miękkość oraz staje się nawet przyjemniejsza w noszeniu, niż na początku użytkowania. Warto wspomnieć, że dzieje się to bez utraty pierwotnego kształtu produktu.

Pozwalają zaoszczędzić pieniądze

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, jednak kupowanie ubrań lepszej jakości na dłuższą metę pozwala oszczędzać pieniądze. Dlaczego? Co prawda produkty z sieciówek kosztują zwykle o wiele mniej, jednak są również znacznie mniej trwałe. Oznacza to, że gorszej jakości ubrania nosi się o wiele krócej, a tym samym – kupuje się je znacznie częściej.

Łatwo można w ten sposób dojść do wniosku, że kupowanie tanich bluzek i spodni nie jest najlepszym pomysłem – nawet jeśli robimy to głównie ze względu na chęć oszczędzania pieniędzy.

Pomagają chronić środowisko

Nie da się ukryć, że osoby, które kupują dużo i często, nie przyczyniają się do ochrony środowiska. Wprost przeciwnie – dzięki nim produkcja śmieci wzrasta, na czym cierpi cała planeta. Kupując ubrania kiepskiej jakości, siłą rzeczy trzeba je często wymieniać, ponieważ szybko ulegają zniszczeniu. Jeżeli jednak wybiera się produkty cechujące się wysoką jakością, mogą one zwykle służyć o wiele dłużej. Nawet jeżeli w którymś momencie zdecydujesz, że nie chcesz już nosić tej kurtki czy tamtej spódnicy, dobra jakość pozwoli Ci odsprzedać je znajomej albo przekazać potrzebującemu. W przypadku gorszej jakości ubrań rzadko kiedy będzie to możliwe, ponieważ nie będą się do tego nadawać. Co więcej, podczas produkcji tanich ubrań używa się środków chemicznych gorszej jakości, np. barwników. Często mają one niekorzystny wpływ na środowisko. Z kolei producenci odzieży wysokiej jakości starają się wykorzystywać takich składników jak najmniej.

Wiążą się z poszanowaniem praw pracowników

Jeszcze jednym powodem, dla którego warto kupować ubrania lepszej jakości, jest fakt, że marki je produkujące zwykle dużą wagę przykładają do poszanowania praw swoich pracowników. Niestety nie można tego samego powiedzieć o producentach taniej odzieży. Zbyt długi czas pracy (również osób nieletnich), bardzo niskie pensje oraz brak troski o zdrowie pracowników to tylko kilka przykładów – lista jest o wiele dłuższa. Producenci kiepskiej jakości odzieży mają na celu przede wszystkim minimalizację kosztów oraz cen swoich wyrobów. 

W przypadku producentów odzieży wysokiej jakości, warunki pracy w szwalniach są znacznie lepsze. Coraz częściej rezygnują oni z korzystania z usług mieszkańców innych kontynentów i zlecają szycie produktów lokalnie, co ma również wpływ na środowisko, ponieważ produkty nie muszą być transportowane.

Zdjęcie główne: Liza Summer/Pexels.com

Ceni sobie minimalizm i rozwiązania slow, które wprowadzają do życia wiele spokoju i harmonii. Dlatego też tworzy unikalne treści w tym temacie już od 2017 roku. Prowadzi również firmę OpiszSię, świadczącą usługi w zakresie copywritingu na potrzeby sklepów internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *