Slow fashionZrównoważona moda

Niech moda na równowagę zagości w Twojej szafie

Happy young woman sorting wardrobe indoors at home, charity donation concept.

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zrównoważona moda to już nie chwilowy trend, a długofalowy sposób myślenia o naszych ubraniach, bliższy coraz większej liczbie miłośników stylu. Jak zadbać o to, by na dobre zagościł również w twojej szafie?

Dbaj o swoje ubrania

Niektórzy twierdzą, że najbardziej ekologiczne ubrania to te, które już mamy. Żeby jednak służyły nam jak najdłużej, ważne jest to, by odpowiednio o nie dbać. Znasz z doświadczenia takie sytuacje jak wyjęty z pralki o rozmiar mniejszy sweter albo zafarbowany T-shirt? Niestety, to scenariusze, które dobrze kojarzy wiele z nas. Jak zapobiec ich powtórce? Informacje o tym, jak prawidłowo pielęgnować dany element garderoby, w jaki sposób prać go, suszyć, prasować itp. znajdują się najczęściej na metkach. Tymczasem według badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę badawczą ARC Rynek i Opinia we współpracy z polską firmą odzieżową LPP aż 42% respondentów przyznało, że wycina metki z ubrań. Ze wspomnianej analizy wynika też, że tyle samo badanych (42%) stosuje detergenty „na oko”. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja twoich rzeczy pozwoli ci dłużej się z nich cieszyć. Będzie też dobra dla środowiska, bo świadome korzystanie ze swoich ubrań, w tym np. uważność w kwestii ich prania, to też oszczędność wody i energii. 

Daj swoim rzeczom drugie życie

Zrównoważona moda to nie tylko dbałość o odzież, którą już mamy, ale i odpowiedzialne pożegnanie się z tą, z której nie planujemy już korzystać. Według wspomnianego wyżej badania, niestety nadal sporo osób wyrzuca nienoszone już ubrania do śmieci. Tymczasem nie jest to rozwiązanie dobre dla środowiska. Jest wiele sposobów na to, by dać swoim rzeczom drugie życie. Najpierw możesz spróbować z drobnymi przeróbkami – może np. po dodaniu do kurtki naszywek albo skróceniu spodni okaże się, że jeszcze trochę ci posłużą. Jeśli jednak chcesz rozstać się z nimi na dobre, pomyśl o przekazaniu ich osobie ze swojego otoczenia, np. koleżance czy siostrze. Innym rozwiązaniem jest sprzedaż odzieży poprzez internetowe serwisy lub wymiana podczas specjalnie organizowanych wydarzeń. Możesz też połączyć czyszczenie swojej szafy z pomaganiem. Takie działanie wspiera np. LPP – w sklepach należących do niej marek Reserved, House i Mohito znajdują się specjalne boxy przeznaczone na nienoszoną już odzież. Zebrane rzeczy przekazywane są osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Wybieraj świadomie

Odpowiedzialne podejście do mody to także świadomy wybór. Jeśli planujesz uzupełnienie swojej garderoby, najpierw dobrze zastanów się, czy dana rzecz będzie komponowała się z aktualną zawartością Twojej szafy. Niektórzy styliści proponują, by upewnić się, czy ubranie, które chcemy kupić, pasuje choć do kilku elementów odzieży, które już mamy. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zakupu pod wpływem impulsu czegoś, co zalegałoby w kącie szuflady, bo nie wpasowuje się w żadną ciekawą stylizację. Nie bez znaczenia – również dla środowiska – jest też to, w jakich warunkach i z jakich tworzyw ubrania powstały. Przykładowo – oznaczenie metką Eco Aware rzeczy dostępnych w ofertach wszystkich pięciu marek LPP (Reserved, Mohito, Sinsay, Cropp i House) jest gwarantem ich bardziej odpowiedzialnej produkcji. Firma stosuje m.in. włókna organiczne czy celulozowe biodegradowalne i systematycznie poszerza gamę wykorzystywanych materiałów o te przyjaźniejsze środowisku i pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

Troska o środowisko oraz zamiłowanie do stylu świetnie do siebie pasują. Pamiętanie na co dzień o tym połączeniu pomoże Ci w tym, by zrównoważona moda już na dobre zagościła w twojej szafie.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *